Data publikacji:

Jaka lampa nad lustro? Jaką lampę nad lustro wybrać?


Choć wybór lampy nad lustro nie jest z pozoru ogromnym wyzwaniem, to jednak mnogość możliwości może skutecznie zbić nas z pantałyku. Setki kształtów, stylów, parametry lampy, sposoby montażu i dedykowane żarówki. Te wszystkie czynniki należy przeanalizować przed zakupem konkretnego produktu. Podpowiadamy, w jaki sposób łatwo wybrać praktyczną i stylową lampę nad lustro.
lampa

Garść praktycznych zasad - jakie światło do różnych rodzajów lustra?


Lustro, bez względu na jego umiejscowienie, powinno być dobrze oświetlone. Dzięki zabiegowi doświetlania lustra, codzienna toaleta lub weryfikacja naszego wyglądu przed wyjściem będzie znacznie ułatwiona. Nie istnieje jeden, sprawdzony sposób na to, jak dobrze oświetlić nasze lustro. Na rynku dostępnych jest tak wiele produktów, że do każdego z nich powinniśmy podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę zarówno funkcjonalność, jak i zastosowanie lustra.

Poniżej spróbujemy jednak przekazać generalne porady na temat tego, jakie lampy najlepiej wpasują się w aranżację zależną od rodzaju lustra. Inaczej będziemy doświetlać lustra długie, inaczej małe lustra kwadratowe, a jeszcze inną metodę zastosujemy w przypadku luster okrągłych. Jak więc powinien wyglądać wybór światła w zależności od typu posiadanej lampy?

Jeśli zdecydowaliśmy się na powieszenie długiego lustra, którego celem jest ukazanie całej naszej sylwetki, dobrą praktyką jest doświetlanie go z boku. W tym celu warto zastosować kinkiety ścienne, które swoją długością będą dopasowywać się do długości lustra. Jeśli jednak postawiliśmy na lustro szerokie, najlepiej w tym wariancie sprawdzi się lampa wisząca nad lustrem. Taki reflektor pozwoli nam na doświetlenie najważniejszych elementów i naszej twarzy.

Jak podejść do popularnych ostatnio luster okrągłych? W tym aspekcie mamy dowolność - możemy postawić na światło nad lustrem, dwa kinkiety po bokach lub oświetlenie obejmujące obwód naszego lustra. Do ostatniego rozwiązania warto wykorzystać taśmy LED. 

Lustro w łazience - jak skutecznie je oświetlić?


Bez względu na to, jaki kształt lustra zastosujemy w naszej łazience, kinkiety zawsze będą świetnym rozwiązaniem. Rodzaj i wielkość kinkietów powinna być jednak dostosowana do wielkości łazienki. Przykład? Mała łazienka powinna zostać wyposażona w drobne, nie rzucające się w oczy kinkiety. Wybór większego modelu oświetlenia zaburzy harmonię pomieszczenia i przytłoczy osoby odwiedzające łazienkę. Im większa łazienka, tym większy model lamp możemy zakupić.

Nie powinniśmy również obawiać się wyboru ozdobnych kinkietów, które są dopasowane swoim wyglądem do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

Lustro w przedpokoju - nadaj swojemu odbiciu lepsze światło


Lustra są również powszechnie stosowane w naszych przedpokojach. O ile lustra łazienkowe skupiają się na pokazaniu odbicia twarzy, to lustra w przedpokoju bardzo często są wysokie i umożliwiają sprawdzenie odbicia całej swojej sylwetki. W związku z tym możemy trochę poeksperymentować z oświetleniem - jego mocą, kolorem oraz ustawieniem.

Oświetlenie lustra w przedpokoju może przybrać postać kilku małych źródeł światła punktowego, co pozwoli nam na dostosowanie mocy i barwy światła do własnych potrzeb. 

Jakie parametry techniczne powinna spełniać lampa nad lustro?


Wybór odpowiedniej lampy do lustra, czy to łazienkowego, czy do przedpokoju, musi być przeanalizowane również pod kątem parametrów technicznych lampy. Mowa tutaj o mocy oraz jasności lampy. Przede wszystkim jasność światła. Możemy wymienić trzy najpopularniejsze rodzaje - ciepły, zimny oraz neutralny. Ciepłe światła wykorzystujemy w pomieszczeniach, w których wypoczywamy. Światło zimne natomiast jest idealne do pomieszczeń przemysłowych lub biurowych. Do oświetlenia lustra najlepiej sprawdzi się neutralna barwa światła. Żarówki o neutralnym odcieniu mają od 4500 do 5500 K .

Pamiętajmy również o odpowiedniej mocy. Im mocniejsze światło, tym obraz w lustrze będzie dokładniejszy, a co za tym idzie, nasze starania wykonania idealnego makijażu lub codzienna toaleta będą w takim świetle znacznie łatwiejsze. 

Dodatkowe czynniki, na które warto zwrócić uwagę


Oprócz mocy, barwy światła oraz wymiarów oświetlenia potrzebnego do lustra, warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych czynników, które mogą sprawić, że nasza lampa nad lustro będzie jeszcze bardziej funkcjonalnym elementem wyposażenia naszego przedpokoju, łazienki czy garderoby. O jakich funkcjonalnościach mowa?

Przede wszystkim o automatyzacji i regulacji. Nowoczesne systemy oświetleniowe nie generują światła w jednym natężeniu - istnieje możliwość zastosowania takiego oświetlenia, które kontrolujemy za pomocą pilota. Taki system oświetlenia umożliwia nam z jednej strony zwiększenie natężenia podczas szczegółowych prac nad makijażem, a z drugiej strony zmniejszenie natężenia, jeśli mocniejsze światło nie jest nam potrzebne.

Inną wartościową funkcjonalnością oświetlenia nad lustro jest odpowiednia szczelność, co ma szczególne znaczenie podczas planowania oświetlenia do lustra w łazience. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie wilgoć i woda dostaną się w bezpośrednie sąsiedztwo oświetlenia - zadbajmy, by lampy te były odpowiednio szczelne, co zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych wypadków. 

Lustro do makijażu - jak dobrze doświetlić ważne miejsce każdej kobiety?


Każda kobieta przynajmniej raz na jakiś czas decyduje się na wykorzystanie makijażu, do zaprezentowania się w sposób inny, bardziej elegancki bądź wyrazisty. Makijaż taki, bez względu na stopień jego zaawansowania, powinien być wykonywany przy lustrze w dobrym świetle. Praca nad makijażem w niedostatecznym świetle może doprowadzić do małych błędów i pomyłek, które z pewnością będą miały wpływ na postrzeganie naszej osoby. Dlatego też, jeśli do makijażu przystępujemy regularnie, powinniśmy zdecydować się na specjalne oświetlenie lustra.

Bez względu, czy malujemy się przy lustrze w przedpokoju, w łazience lub na dedykowanej konsolecie, za każdym razem zadbajmy, by światło było odpowiednio mocne, o neutralnej barwie i dobrze naświetlające naszą twarz. Choć ciężko w to uwierzyć, to jednak odpowiednie światło znacznie poprawi nasze umiejętności jako makijażystek.
Autor: Norbert Rukowski