Kiedy więc skorzystać ze stojącego kotła gazowego? Wymagać mogą tego bardzo duże domy, o powierzchni 240 m2. Kocioł o dużej mocy będzie potrzebny również w przypadku nieocieplonego budynku lub domu położonego w chłodnym miejscu, np. w górach. Niektóre stojące kotły gazowe mają wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Jeśli nie masz miejsca na osobny zasobnik, a zapotrzebowanie na gorącą wodę nie jest duże, może to być dobre rozwiązanie.
Jaki kocioł gazowy do domu 100 m2?
Odpowiednią moc kotła gazowego dobierzesz na podstawie projektu budynku oraz instalacji grzewczej. Jeśli nie wiesz, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne twojego domu, ani jakimi parametrami charakteryzuje się dany typ budownictwa, możesz wykonać bilans ciepła potrzebnego do ogrzewania. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, w tym te instalujące kotły gazowe.
Teoretycznie do ogrzania domu 100 m2 wystarczy kocioł o mocy 7-10 kW. Zależy to w dużej mierze od ocieplenia budynku. Nowoczesne, dobrze ocieplone domy mają roczne zapotrzebowanie energetyczne rzędu 60 kWh/m², co oznacza, że nawet moc szczytowa 6 kW mogłaby być wystarczająca. W praktyce jednak stosuje się nieco większe, przewymiarowane źródła zasilania, dostosowane do najcięższych warunków. Większość kotłów dostępnych na rynku ma moc 18 kW, co pozwala ogrzać nawet dwukrotnie większy dom. Pamiętaj też, że kotły dwufunkcyjne, ogrzewające wodę przepływowo, muszą być bardzo mocne, bez względu na zapotrzebowanie energetyczne domu.
Czy warto wybrać kocioł gazowy?
Porównując bezpośrednio koszt wytworzenia 1 kW za pomocą kotła węglowego i gazowego, ten drugi będzie wyraźnie droższy. Nie przekłada się to jednak 1:1 na rachunki za ogrzewanie. Warto uwzględnić także inne czynniki, m.in. sprawność kotłów, pracę w różnych warunkach pogodowych czy w końcu jakość paliwa. Zaletą kotłów gazowych jest zautomatyzowana praca, dzięki czemu użytkowanie ogrzewania może być równie tanie, jak w przypadku węgla.