Data modyfikacji:

Jaki kocioł gazowy? Jak wybrać odpowiedni?

Świadomość ekologiczna, czystość, wygoda – powodów do rezygnacji z węgla i zakupu kotła gazowego jest wiele. Ale jaki kocioł gazowy wybrać? Jaki kocioł najlepiej sprawdzi się w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym? Jak dobrać moc kotła do metrażu i rodzaju ocieplenia? Wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z ogrzewaniem gazowym.
jaki kocioł gazowy

Jaki kocioł gazowy – konwencjonalny czy kondensacyjny?

Tradycyjne kotły gazowe są bardzo tanie, co zdecydowanie przemawia za ich zakupem. Nawet niedrogie modele osiągają dużą moc, wystarczającą do ogrzania sporego domu jednorodzinnego. W czym więc są lepsze kotły kondensacyjne, dostępne w wyraźnie wyższej cenie?

Największa różnica wynika ze sposobu działania obu rodzajów kotłów. Kotły tradycyjne jedynie podgrzewają w wymienniku wodę. Choć robią to z bardzo dużą sprawnością (do 90%), reszta energii ulatnia się wraz ze spalinami. Z wykorzystanego paliwa można wydobyć jeszcze więcej, co czynią kotły kondensacyjne.

Przeczytaj także: Ogrzewanie elektryczne - zalety

Kotły kondensacyjne wykorzystują skraplanie się pary wodnej obecnej w spalinach. Schładzając gorące spaliny do temperatury punktu rosy, odbierają z nich ciepło i przekazują do czynnika grzewczego. Dzięki temu mogą osiągnąć sprawność nawet rzędu 109%. Co więcej, mają bardzo wysoką sprawność nawet przy niskiej mocy, co idealnie sprawdza się w okresie przejściowym, np. wiosną, jesienią lub łagodną zimą. Zastosowanie kotła kondensacyjnego może więc realnie wpłynąć na koszty rocznego ogrzewania.
Dodatkową zaletą kotłów kondensacyjnych jest to, że świetnie współgrają z niskotemperaturowymi wymiennikami ciepła. Jeśli planujesz instalację ogrzewania podłogowego, kocioł kondensacyjny może być doskonałym wyborem. Dzieje się tak dlatego, że kotły kondensacyjne największą sprawność mają przy niskich temperaturach czynnika grzewczego oraz niewielkim użytku mocy.

Jaki kocioł gazowy – dwufunkcyjny czy jednofunkcyjny?

Zarówno kocioł dwufunkcyjny, jaki i jednofunkcyjny mogą służyć do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Różni się jedynie sposób, w jaki to robią. Kocioł jednofunkcyjny wymaga osobnego podgrzewacza, czyli zbiornika na podgrzewaną wodę. W jego wnętrzu znajduje się wymiennik ciepła (wężownica), poprzez który przepływa gorący czynnik grzewczy z kotła. Wężownica nagrzewa znajdującą się w podgrzewaczu wodę, a termostat dba o utrzymanie stałej temperatury w zbiorniku.
W kotle dwufunkcyjnym ciepła woda użytkowa wytwarzana jest przepływowo, w płytowym wymienniku ciepła. Po odkręceniu kurka ciepłej wody kocioł automatycznie się włącza, podgrzewając wodę do ustalonej na sterowniku temperatury. Do uzyskania gorącej wody i przesłania jej na duże odległości niezbędna jest więc duża moc kotła, rzędu 20-24 kW. Takie rozwiązanie może być wygodne, ale tylko w niedużych domach jednorodzinnych lub mieszkaniach. Trzeba również liczyć się z opóźnieniem w dostarczeniu ciepłej wody oraz możliwością korzystania jednorazowo tylko z jednego punktu poboru c.w.u.

Jaki kocioł gazowy – otwarta czy zamknięta komora spalania?

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na tradycyjny, czy kondensacyjny kocioł, najlepszym wyborem jest model z zamkniętą komorą spalania. W tego rodzaju kotłach, zwanych też piecykami turbo, powietrze niezbędne do spalania zaciągane jest z zewnątrz budynku, a nie wnętrza pomieszczenia. Dzięki temu nie istnieje ryzyko cofnięcia się spalin lub niepełnego spalania, prowadzącego do wytworzenia się tlenku węgla.
Warto bowiem wiedzieć, że kotły gazowe z otwartą komorą spalania, czerpiące powietrze z wnętrza, wymagają dostępu do dużej ilości świeżego powietrza. W tym celu niezbędna jest wydajna wentylacja, montaż dodatkowych kratek nawiewowych lub rozszczelnienie okien. Wstawienie kotła otwartego do szczelnego, źle wentylowanego mieszkania może zakończyć się tragicznie! Jeśli masz taki model, nie zapomnij o zakupie czujnika tlenku węgla.

Jaki kocioł gazowy – wiszący czy stojący?

Jedną z największych zalet kotła gazowego są niewielkie rozmiary. Mały, wiszący kocioł gazowy bez trudu ogrzeje nawet duży dom, nie wspominając o niewielkim mieszkaniu, np. w kamienicy.  Maksymalna moc kotłów gazowych może być bardzo duża, sięgająca 24 kW, co jest odpowiednikiem dużego kotła węglowego. Wiszący kocioł można umieścić np. w łazience, garderobie, kuchni czy spiżarni, dzięki czemu nie trzeba tworzyć osobnej kotłowni. To szczególnie ważne w domach niepodpiwniczonych, w których każdy metr kwadratowy pomieszczenia jest na wagę złota.
Kiedy więc skorzystać ze stojącego kotła gazowego? Wymagać mogą tego bardzo duże domy, o powierzchni 240 m2. Kocioł o dużej mocy będzie potrzebny również w przypadku nieocieplonego budynku lub domu położonego w chłodnym miejscu, np. w górach. Niektóre stojące kotły gazowe mają wbudowany zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Jeśli nie masz miejsca na osobny zasobnik, a zapotrzebowanie na gorącą wodę nie jest duże, może to być dobre rozwiązanie.

Jaki kocioł gazowy do domu 100 m2?

Odpowiednią moc kotła gazowego dobierzesz na podstawie projektu budynku oraz instalacji grzewczej. Jeśli nie wiesz, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne twojego domu, ani jakimi parametrami charakteryzuje się dany typ budownictwa, możesz wykonać bilans ciepła potrzebnego do ogrzewania. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, w tym te instalujące kotły gazowe.

Teoretycznie do ogrzania domu 100 m2 wystarczy kocioł o mocy 7-10 kW. Zależy to w dużej mierze od ocieplenia budynku. Nowoczesne, dobrze ocieplone domy mają roczne zapotrzebowanie energetyczne rzędu 60 kWh/m², co oznacza, że nawet moc szczytowa 6 kW mogłaby być wystarczająca. W praktyce jednak stosuje się nieco większe, przewymiarowane źródła zasilania, dostosowane do najcięższych warunków. Większość kotłów dostępnych na rynku ma moc 18 kW, co pozwala ogrzać nawet dwukrotnie większy dom. Pamiętaj też, że kotły dwufunkcyjne, ogrzewające wodę przepływowo, muszą być bardzo mocne, bez względu na zapotrzebowanie energetyczne domu.

Czy warto wybrać kocioł gazowy?

Porównując bezpośrednio koszt wytworzenia 1 kW za pomocą kotła węglowego i gazowego, ten drugi będzie wyraźnie droższy. Nie przekłada się to jednak 1:1 na rachunki za ogrzewanie. Warto uwzględnić także inne czynniki, m.in. sprawność kotłów, pracę w różnych warunkach pogodowych czy w końcu jakość paliwa. Zaletą kotłów gazowych jest zautomatyzowana praca, dzięki czemu użytkowanie ogrzewania może być równie tanie, jak w przypadku węgla.
Kluczem do sukcesu jest utrzymywanie we wnętrzu stałej temperatury. Odpowiednie nagrzanie nie tylko powietrza, ale i podłóg czy ścian sprawia, że do osiągnięcia komfortu termicznego wystarczy znacznie niższa temperatura, np. 19-21 stopni. Jeśli palisz węglem okresowo, rozgrzewając kocioł do wysokich temperatur, twój dom będzie ciągle zbyt wychłodzony lub zbyt gorący.

Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie kotła na ekogroszek, z automatycznym podajnikiem, jednak to wciąż nie eliminuje problemów. Nawet nowoczesne piece z podajnikiem wymagają składowania węgla, regularnego dosypywania do podajnika, czyszczenia popielnika czy utrzymywania wysokiej temperatury na kotle. Inna sprawa, że generuje dużą ilość zanieczyszczeń które osadzą się na całej kotłowni czy piwnicy.


Przeczytaj także:

  1. Sezon grzewczy w domu: 4 rzeczy, o jakich musisz pamiętać, zanim odkręcisz grzejniki
  2. Jak odpowietrzyć grzejnik?
  3. Jak przygotować kominek do sezonu grzewczego i nie spalić domu?


Autor: Szymon Sonik