Data modyfikacji:

Jaki kolor pasuje do butelkowej zieleni?


Istnieje pewien niezwykle intensywny i głęboki kolor, który ma ogromną rzeszę zwolenników. Kolor ten może być podstawową barwą w palecie kolorów danego wnętrza lub jednym z wielu, który działa jako mocny akcent na tle odcieni delikatniejszych. Tym kolorem jest oczywiście butelkowa zieleń, a więc barwa niezwykle modna w ostatnim czasie. I uniwersalna, pasująca do wielu wnętrz i współgrająca z wieloma innymi barwami. Jak używać tego koloru, jak łączyć go z innymi? Odpowiedź znajduje się poniżej!
konopia

Butelkowa zieleń: barwa pełna szyku i elegancji


Butelkowa zieleń, tak jak karmazyn, granat czy purpura, kojarzy się wielu osobom (i słusznie!) z luksusem, elegancją, głębią, a także, do pewnego stopnia, z tajemniczością i naturą. To oczywiście nie oznacza, że wykorzystywana jest wyłącznie w aranżowaniu pomieszczeń w stylu myśliwskim czy rustykalnym (rzadziej). Butelkową zieleń można oglądać w ogromnych pałacach dawnej arystokracji, które swoim bogactwem i przepychem zachwycają do dzisiaj. Barwa ta daje się odnaleźć na przepięknie wykonanych stołach do gry w karty pokrytych suknem w tym kolorze, przy których często toczyły się zażarte debaty polityczne.
Współcześnie jednak butelkowa zieleń używana jest także w innych wnętrzach niż pałacowe czy dworkowe. Nie trzeba być majętnym, aby sobie na nią pozwolić. Należy także podkreślić, że mimo swojej szlachetności i elegancji, butelkowa zieleń wspaniale komponuje się z innymi barwami, pozwala na stworzenie przepięknych aranżacji w wielu pomieszczeniach domu czy mieszkania. Z jej pomocą można z powodzeniem realizować wyznaczniki stylu glamour, vintage/retro, stylu orientalnego czy rustykalnego. Ta barwa bardzo lubi przestrzenie loftowe, a także nieoczekiwane połączenia materiałów (drewno, kamień, metal etc.), więc trudno wyobrazić sobie wnętrze, do którego mogłaby nie pasować.

Intensywny i głęboki odcień butelkowej zieleni wcale nie musi podobać się wyłącznie tym, którzy obdarzeni zostali gustem domagającym się odważnych rozwiązań. Butelkowa zieleń to także kolor dla ludzi lubujących się w spokoju i ciszy, zieleń jest bowiem znana z tego, że uspokaja i koi nerwy. Nie bez przyczyny ściany w takich pomieszczeniach jak sypialnie, salony czy gabinety występują często w tym właśnie kolorze.

Łączenie barw, czyli z czym zestawiać butelkową zieleń?


Jaki kolor pasuje do butelkowej zieleni? Z czym łączyć tę zachwycają barwę? Wiele osób może mieć pewne obawy dotyczące intensywności tego koloru, ale są to obawy niepotrzebne, ponieważ głęboka butelkowa zieleń łączy się idealnie z niemal każdą barwą, każdym kolorem i odcieniem. Posługiwanie się butelkową zielenią nie jest związane z ryzykiem stylistycznych i kolorystycznych zgrzytów, ponieważ naprawdę bardzo trudno stworzyć jest aranżację, w której butelkowa zieleń nie pasowałaby do żadnego elementu wystroju danego wnętrza. Butelkową zieleń zestawiać można z takimi kolorami jak:

• biały, beż czy écru (bardzo dużo nowoczesnych mebli można spotkać właśnie w takim kolorze, a ustawiając je na tle ściany pomalowanej na butelkową zieleń, uzyskuje się estetyczny efekt kontrastu);
• złoty, rdzawy, miedziany (wszystkie elementy metalowe mebli, takich jak komody, szafy, elementy lamp, karnisze, klosze, ramy luster występujące w kolorze miedzi i złota doskonale uzupełniają się z głęboką zielenią);
• brąz (wszystkie odcienie brązu, czy to jasne, czy ciemniejsze i bardziej nasycone, obecne szczególnie w meblach drewnianych, korespondują kolorystycznie z butelkową zielenią, wzmacniając się nawzajem);
• pudrowy róż;
• łososiowy;
• purpurowy, karmazynowy;
• fioletowy;
• szary i jasnoszary.

Kolory pasujące do butelkowej zieleni mogą więc być bardzo różne. Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas łączenia butelkowej zieleni z innymi odcieniami koloru zielonego. Wymaga to wprawy, ale może dawać niesamowite efekty estetyczne, zwłaszcza z odpowiednimi dodatkami.

Jak używać zieleni butelkowej we wnętrzach?


Każde wnętrze, którego powierzchnia jest duża, jest idealne do tego, aby pomalować przynajmniej jedną z jego ścian barwą butelkowej zieleni. Nie oznacza to oczywiście, że farba jest jedyną formą stosowania butelkowej zieleni we wnętrzach, ponieważ motywy na ścianie w tym właśnie kolorze również sprawdzają się znakomicie. Liście monstery, liście bananowca, paprocie i inne motywy roślinne, figury geometryczne, wzory nieco bardziej abstrakcyjne? Z butelkową zielenią nie może się nie udać!
Farba to nie wszystko, ponieważ ściany można również pokrywać:

• tapetami wzorzystymi lub pozbawionymi wzorów, gładkimi, w jednym kolorze;
• fototapetami, których wybór jest tak ogromny, że nawet najbardziej wymagający esteta znajdzie tę, która podoba się mu najbardziej;
• płytkami ceramicznymi: ta opcja szczególnie korzystnie wypada w kuchni oraz łazience, rzadziej w innym pomieszczeniach;
• panelami korkowymi i innymi panelami ściennymi;
• plakatami;
• grafikami.
Klasyczna farba, co trzeba podkreślić, musi zostać odpowiednio „przetestowana” w danym pomieszczeniu przed aplikacją na całą powierzchnię ściany. W tym celu warto zaopatrzyć się w próbnik lub wykonać próbę farby w mało dostępnym miejscu. Podczas dokonywania prób należy pamiętać o oświetleniu, więc korzystnie jest sprawdzić, jak farba zachowuje się pod wpływem światła słonecznego czy światła padającego z lamp i innego typu oświetlenia (świece, kominek), a także w sytuacjach pełnego zachmurzenia. Każdy z tych czynników może bowiem wpływać na głębię barwy.

Uniwersalna, głęboka, intensywna: butelkowa zieleń!


Każdy, kto decyduje się na wykorzystanie tej barwy w swoim wnętrzu, decyduje się równocześnie na elegancję, szyk i estetykę wysokiej próby. Butelkowa zieleń to kolor uniwersalny, który świetnie czuje się w obecności innych barw, nic nie tracąc ze swojej wyjątkowości. Warto z niego korzystać, ponieważ efekty mogą być zdumiewające!
Autor: Krzysztof Ostrowski