Data modyfikacji:

Jakie rośliny na balkon?

Ukwiecony, zielony balkon to marzenie wielu osób. Twoje też? Sprawdźmy zatem, jakie rośliny na balkon wybrać, by to miejsce pięknie się prezentowało, a bujna roślinność zdobiła je o każdej porze roku.
jakie rośliny na balkon
Wybór roślin na balkon trzeba uzależnić nie tylko od własnych preferencji, ale też usytuowania twojego balkonu i panujących na nim warunków. Jakie rośliny na balkon południowy, na którym jest gorąco i słonecznie, a jakie na północny, który jest zacieniony i chłodny? Które gatunki roślin poradzą sobie tam, gdzie mocno wieje? Kupując rośliny, trzeba to wszystko mieć na uwadze. Ale twoje sympatie i wyobrażenie na temat wyglądu balkonu też są ważne – w końcu to ty masz się na nim dobrze czuć.

Jakie rośliny na balkon? Pelargonie i stokrotki zawsze w modzie

Lubisz kwiaty i chcesz, by twój mały balkon był kolorowy, zapraszał pszczoły i motyle? Wybierz  kwiaty. Właściwie na każdym balkonie sprawdzą się pelargonie. Nie przeszkadza im wiatr i mocne słońce. Możesz wybrać odmianę klasyczną lub pnącą – ta druga jest nieco delikatniejsza. Dobierz też odpowiednie doniczki – pelargonie (dotyczy to właściwie wszystkich roślin) najbardziej lubią te naturalne, najlepiej gliniane. Pamiętaj też, że mimo odporności, pelargonie mogą nie przetrwać mrozów, dlatego zapewnij im wyższą temperaturę i przed pierwszymi przymrozkami zabierz do domu. Wiosną zaopatrz się w stokrotki i bratki – wyglądają pięknie, kolorowo, a jednocześnie subtelnie. Na każdym balkonie sprawdzą się też dalie i cynie – poszukaj nasion, a w marcu znajdziesz też gotowe sadzonki.

Które całoroczne rośliny na balkon przetrwają zimę? Iglaki!

Na balkonie północnym i północno-zachodnim, gdzie słońce dociera tylko popołudniami, lub na wysuniętym i wietrznym sprawdzą się pospolite, ale odporne iglaki – tuje, choinki, cisy, sosny karłowate. Są to drzewa, a więc są mocniej ukorzenione niż kwiaty czy warzywa, dlatego trzeba zapewnić im szerszą i głębszą donicę. Całoroczne rośliny na balkon, takie jak właśnie tuje i sosny, mogą na balkonie spokojnie przezimować – dla ochrony przed wysokim mrozem możesz je jednak owinąć folią lub specjalną tkaniną jutową dostępną w sklepach ogrodniczych. Iglaki są eleganckie, a pospolite tuje także mogą stworzyć dobry nastrój na małym balkonie.


Przeczytaj także: Rośliny pnące w domu. Jakie kwiaty z pnączami w mieszkaniu?

Jakie rośliny na balkon z wysokimi balustradami? Pnące!

Wszelkie rośliny pnące i zwisające sprawdzają się zazwyczaj na balkonach o przeróżnych konstrukcjach. Ale szczególnie dobrze rosną na przewiewnych barierkach z prętów i na wysokich parapetach. Odpowiedni będzie też bluszcz. Jest w miarę odporny na chłód, jednak odmiana doniczkowa nie przetrwa zimy na balkonie. Polecamy też winorośl lub pnące kwiaty.

A jeśli chcesz, by twoje rośliny zdobiły barierkę z obu stron, wybierz specjalne doniczki, które nakłada się na górną część barierki w taki sposób, że doniczki wypełnione ziemią utrzymują doniczkę w pionie, a  rośliny mogą zwieszać się zarówno na zewnątrz, jak i do wewnątrz balkonu.

Rośliny na balkon południowy, czyli balkonowe plony: pomidorki, truskawki i zioła

Najlepszym miejscem na uprawę balkonowego ogródka warzywno-owocowego będzie balkon zaciszny i jednocześnie nasłoneczniony. Wiele kwiatów i drzewek nie lubi wietrznych miejsc. Nie przepadają za nim zwłaszcza pomidory, a te coraz częściej goszczą na naszych balkonach, zwłaszcza odmiany koktajlowe. Do uprawy balkonowej nadają się też drobne truskawki – w sklepach ogrodniczych znajdziesz je głównie w odmianach zwisających. Na balkonie południowym możesz też ustawić drzewko pomarańczowe lub cytrynę. Na rynku można znaleźć odmiany z drobnymi owocami, ale nie wszystkie nadają się do jedzenia. Idealne rośliny na balkon południowy to zioła – mięta, bazylia, roszponka czy rukola i koperek.

Dodaj energii roślinom balkonowym, czyli: jaki nawóz?

By twój ogród był zdrowy i bujny, podlewaj rośliny odpowiednio dobranym nawozem. Wybieraj preparaty z oznaczeniem bio, a więc takie, które nie zawierają chemicznych składników. Popularnym nawozem jest biohummus, czyli odchody dżdżownic kalifornijskich. Dżdżownice, wydalając resztki, nasycają je namnażanymi w przewodach pokarmowych mikroorganizmami i ważnymi dla gleby pierwiastkami – fosforem, potasem, wapniem i magnezem.

Dbaj też o swoje rośliny – podcinaj, odrywaj suche fragmenty, dodawaj ziemi, przesadzaj, jeśli jest taka potrzeba. Przyda się do tego wygodny zestaw narzędzi ogrodniczych.