Nie każdy ma dryg do gotowania. Dla jednych będzie to uciążliwy obowiązek, dla innych natomiast czysta przyjemność. W obu wypadkach jednak przyrządzanie posiłków nie powinno doprowadzać do złości, a tę zdecydowanie może wywołać widok (i swąd) przypalonego jedzenia. Zwęglone i nazbyt przysmażone potrawy raczej nie przysporzą gotowaniu fanów. Dlatego tak ważne jest usprawnienie i maksymalne uproszczenie niektórych czynności. Gotując w wysokiej jakości naczyniach, bez wątpienia odczujesz różnicę (i ulgę).
Zanim jednak zdecydujesz się przeprowadzić prawdziwą rewolucję w swoich kuchennych szafkach, sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje naczyń. Specjalnie dla Was eksperci 4home.pl charakteryzują garnki dostępne na rynku, prezentując plusy i minusy materiałów.
[su_table]
+ długa żywotność
+ używanie na płycie indukcyjnej
+ uniwersalne wykorzystanie
- bardziej wymagające utrzymanie
[/su_table]
Garnki ze stali nierdzewnej stanowią najszerszą i najczęściej używaną grupę naczyń. Sympatię uzyskały głównie dzięki odporności oraz długiej żywotności. Na pewno warto kupić cały komplet garnków zawierający różne rozmiary umożliwiające swobodne korzystanie podczas gotowania.
[su_table]
+ odporna powłoka nieprzywierająca
+ elegancki wygląd
+ możliwość gotowania bez tłuszczu
+ łatwe utrzymanie
[/su_table]
Naczynia z warstwą ceramiczną posiadają odporną na uszkodzenia i zapachy warstwę nieprzywierającą, dzięki której stały się bardzo lubianymi akcesoriami w kuchni. Najbardziej cenionymi są patelnie ceramiczne, popularne są ciągle klasyczne garnki.
[su_table]
+ przystępne ceny
+ szeroka gama kolorów
[/su_table]
Emalia jest klasyką w kuchni, podczas odpowiedniego obchodzenia się wytrzyma bardzo długo. Garnki emaliowane są odporne i wytrzymałe, należy jednak uważać na uderzenia: emalia jest bardzo krucha i grozi odpryśnięcie. Duży wybór kolorystyczny umożliwia ładne urządzenie kuchni.
[su_table]
+ wytrzymałość
+ doskonała przewodność cieplna
+ używanie na płycie indukcyjnej
+ gotowanie z min. ilością tłuszczu
[/su_table]
Żeliwo należy do klasycznych materiałów wykorzystywanych już przez nasze prababcie. To bardzo wytrzymały materiał, odporny na wysokie temperatury, z doskonałą przewodnością. Naczynia żeliwne mogą wytrzymać nawet długie lata, świetnie nadają się do powolnego gotowania.
[su_table]
+ dobra przewodność cieplna
+ łatwe utrzymanie
+ możliwość gotowania z min. ilością tłuszczu
- nie toleruje przegrzania
- pochłanianie zapachów
[/su_table]
Teflon to klasyczny materiał nieprzywierający, charakteryzujący się dobrą przewodnością cieplną, obniża również ryzyko przypalenia potraw. W ostatnich czasach jest często modyfikowany w celu usunięcia głównej wady tego materiału – łatwego uszkodzenia twardymi przedmiotami.
Szukasz dobrego wyposażenia swojej kuchni? Więcej akcesoriów i naczyń kuchennych znajdziesz TUTAJ.