Data modyfikacji:

Klasyki designu: sofa Chesterfield

Rozpoznasz ją nawet, jeśli nie kojarzysz jej nazwy – sofa Chesterfield jest jednym z najbardziej charakterystycznych meblarskich klasyków. Jej pochodzenie powszechnie łączy się z Wielką Brytanią, ale twórca, okoliczności i dokładny czas powstania mebla pozostają zagadką.

Klasyczna sofa Chesterfield jest wykonana ze skóry, a jej oparcie oraz boki mają tę samą wysokość i są wywinięte na zewnątrz. Kolejnym elementem rozpoznawczym są guziki wszyte w oparcie, które nadają meblowi pikowaną strukturę. Sofa Chesterfield jest często spotykanym elementem klasycznych, brytyjskich salonów i tzw. klubów gentlemana, w których mężczyźni z wyższych sfer oddawali się dyskusjom w atmosferze zaprawionej whisky i tytoniowym dymem.

Wśród osób mających udział w powstaniu sofy Chesterfield wymienia się czwartego hrabiego Chesterfield Philipa Dormera Stanhope, żyjącego w XVIII wieku. Hrabia był cenionym mówcą, pisarzem i kimś na kształt ówczesnego eksperta od mody i stylu, co może być przyczyną łączenia jego osoby ze słynną sofą.

Inną wskazówką jest popularne w tamtych czasach ozdabianie mebli guzikami, tworzącymi charakterystyczną pikowaną strukturę. Z naszej perspektyw był to zabieg estetyczny, ale w rzeczywistości zdobienie miało sprawić, by mebel był mniej wygodny. Sofa Chesterfield ustawiona w korytarzu czy poczekalni przy gabinecie dostojnika miała więc skutecznie zniechęcać petentów do zgłaszania mu swoich spraw.

Sofa Chesterfield w XXI-wiecznym wydaniu na szczęście nie jest subtelnym narzędziem tortur, ale stylowym i wygodnym meblem, który można dopasowując do każdego wnętrza. Skórzane klasyki sprawdzają się w tradycyjnych i luksusowych salonach, a kolorowy Chesterfield obity aksamitem lub bawełną wygląda świetnie w nowoczesnych i przytulnych aranżacjach wnętrz.

Autor: Kasia Szulik