Data modyfikacji:

Klasyki designu: wieszak Hang It All

Druciany wieszak Hang It All wykończony kolorowymi kulkami powstał z myślą o dziecięcych pokojach, ale również dobrze odnajduje się w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach. Jego twórcami są Charles i Ray Eames, wyjątkowo utalentowane małżeństwo projektantów, znane przede wszystkim z kultowych projektów mebli.

Wieszak Hang It All, powstały w 1953 roku, przetrwał próbę czasu i cieszy się popularnością po dziś dzień. Dla Eamesów projekt ma szczególne znaczenie, ponieważ autorska technologia zastosowana przy jego wykonaniu później została wykorzystana do stworzenia słynnych, drucianych krzeseł i stołów.

Hang It All składa się z drucianej bazy oraz różnokolorowych kulek z drzewa klonowego nałożonych na kilkanaście wystających haczyków. Barwne gałki miały zachęcić dzieci do samodzielnego wieszania ubrań, choć nie ulega wątpliwości, że kolorowy wieszak prezentuje się znacznie lepiej, gdy nie jest zarzucony dużą ilością rzeczy. Hang It All wpisuje się w całą serię dziecięcych projektów małżeństwa Eamesów, w której znalazły się również zwierzaki z płyty pilśniowej, miniaturowe krzesła i stoliki, kartonowe maski oraz kolorowe klocki. Charles i Ray nie mieli wprawdzie własnych dzieci, które mogłyby się nimi cieszyć, ale projektowali je z myślą o maluchach ich znajomych.

www.dammidesign.it

Wieszak Hang It All wpisał się w historię również jako element wystawy muzeum sztuki współczesnej MoMA „Wiek Dziecka: Rosnąć z Designem, 1900 – 2000”, przedstawiającej przedmioty będące wynikiem fascynacji modernistycznych projektantów osobą dziecka i samym dzieciństwem.

Produkcją oryginalnego wieszaka Hang It All od lat zajmuje się firma Herman Miller, która sprzedaje go w cenie 199 dolarów. Model inspirowany projektem Eamesów można kupić za około 250 złotych.

Autor: Kasia Szulik