Data publikacji:

Koszt ocieplenia domu. Ile wynosi?

Ocieplanie domu to jeden z najlepszych sposobów na zoptymalizowanie klimatu wewnątrz naszego kawałka świata, a także na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Jak duża jest to inwestycja? To wszystko zależy od materiałów i wyboru technologii ociepleniowej. Ile wynosi koszt ocieplenia domu w różnych wariantach? Sprawdźcie poniżej.

Czytaj również: Koszt budowy domu
koszt ocieplenia domu

Dlaczego ocieplenie domu jest takie istotne?

Co sprawia, że coraz większa ilość właścicieli nieruchomości decyduje się na krok w postaci ocieplenia domu? Istnieje wiele powodów. Jednym z najważniejszych jest utrzymywanie idealnego ciepła w jego wnętrzu. Wiele osób może zastanawiać, się jaką zasadność ma tworzenie dodatkowej bariery cieplnej, skoro sezon wakacyjny w Polsce daje nam się coraz bardziej we znaki? Wprawdzie zimą będzie nam cieplej, ale co z latem?

Otóż nowoczesne materiały termoizolacyjne działają w taki sposób, że podczas zimy ciepło nie ucieka przez nieocieplone ściany i utrzymuje bardzo przyjemną temperaturę wewnątrz. Latem natomiast, podczas upału nasza warstwa izolacyjna stanowi barierę, co powoduje chłód w pomieszczeniach. To bezpośrednio wpływa, szczególnie podczas sezonu mrozów, na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, a także minimalizuje ryzyko powstawania pleśni i grzybów, dla których środowisko skroplonej pary wodnej wydaje się idealnym mikroklimatem.

Rodzaje technologii ociepleniowych

Na rynku znane są co najmniej dwie najczęściej stosowane technologie ociepleniowe. To właśnie od jej wyboru zależy efektywność naszej warstwy termoizolacyjnej, a także całkowity koszt inwestycji. Jak to wygląda w praktyce?

Najpopularniejsza z metod to metoda BSO. Metoda Bezspoinowego Systemu Ocieplenia, inaczej nazywana metodą lekką lub mokrą to sposób, który wymaga przygotowania podłoża, co zagwarantuje doskonałą przyczepność ocieplenia. Szczególnie istotne jest zastosowanie tej metody w przypadku budynków, które były tynkowane, a także tych, które już teraz dysponują warstwą ocieplenia. BSO sprowadza się do przyklejenia płyt ociepleniowych, odpowiedniego zamocowania ich oraz nałożenia warstwy z siatki.

Inny sposób to metoda lekka, sucha. Tutaj nie wykorzystuje się żadnych klejów, a także zapraw. Tego typ ocieplenie montowane jest jedynie z wykorzystaniem mechanicznego przytwierdzania materiału do ścian budynku.

Koszt ocieplenia domu ze względu na wybraną technologię

Koszt ocieplenia domu to relatywnie spory wydatek, dlatego należy dokładnie zapoznać się zarówno z różnymi metodami technologii izolacji budynków, różnicami pomiędzy materiałami wykorzystywanymi do ocieplania, jak również ofertą różnych firm budowlanych świadczących takie usługi. Nie bez znaczenia ma również region, w jakim zamieszkujemy. Jak kształtują się średnie ceny ocieplenia domu, biorąc za miarę jeden metr kwadratowy?

W przypadku najpopularniejszej metody, jaką jest metoda lekka mokra, koszt ocieplenia styropianem to około 130 złotych za metr kwadratowy. Jeśli natomiast pod uwagę bierzemy zastosowanie wełny mineralnej, cena ta wzrośnie do minimum 150 złotych za metr kwadratowy. Oczywiście w cenę wliczamy zarówno koszt wszystkich materiałów, jak i robocizny. Jak jednak wiadomo, firmy świadczące tego typu usługi cenią się niezwykle różnie, dlatego warto przed podjęciem decyzji bardzo wnikliwie zapoznać się z ich ofertą.

Co z metodą ocieplania typu lekka sucha? W tym wypadku koszt ocieplenia zaczyna się od 150 złotych za metr kwadratowy, jeśli zdecydujemy się na wykończenie oblicówką winylową. Jeśli natomiast do wykończenia ma być wykorzystana oblicówka drewniana, metr kwadratowy to koszt od 170 złotych.

Co wybrać do ocieplenia - wełna czy styropian?

Jednym z ważniejszych dylematów, jaki stoi przed właścicielami ocieplonego domu jest wybór materiału wykorzystanego w tym procesie. Co wybrać, styropian czy wełnę mineralną? Oba materiały są pod względem termoizolacji bardzo skuteczne, jednak wybór powinien być uwarunkowany naszymi potrzebami, a dodatkowo elementem budynku i nasiąkliwością ścian.

Styropian doskonale sprawdza się w przypadku ocieplania ścian fundamentowych, piwnic, czy tarasów. Jeśli natomiast elewacja wentylowana wymaga zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza, warto zdecydować się na wełnę mineralną.

Autor: Norbert Rukowski