Data modyfikacji:

Jaki jest koszt budowy domu? Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje budowa domu? Dokładne wyliczenie zależy od wielu czynników, takich jak m.in. lokalizacja, metraż, standard wykończenia czy użyte materiały. Według GUS koszt budowy domu w średnim standardzie wynosi obecnie niespełna 5500 zł za 1 m2 powierzchni użytkowej. Oczywiście można to zrobić dużo taniej, jednak trzeba wiedzieć, na czym warto oszczędzać. Złe podejście do tematu może sprawić, że koszty będą dużo większe.
koszt budowy domu

Koszt budowy domu – liczy się projekt

Do kosztu budowy domu wlicza się zazwyczaj wydatki związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę oraz zakupem i przystosowaniem odpowiedniego projektu. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowego projektu domu, który spełnia jak najwięcej naszych wymagań. Jego cena zazwyczaj wynosi od 2 do 4 tys. złotych.

Czytaj również: Budowa lub remont dachu

Dodatkowo można zlecić architektowi wykonanie zmian w takim projekcie, za które trzeba oczywiście mu zapłacić. Warto jednak dokładnie przemyśleć rozwiązania zastosowane w gotowym planie, ponieważ na tym etapie łatwo je dostosować do indywidualnych potrzeb. Jest to o tyle ważne, że dom powinien być wygodny w użytkowaniu, które zazwyczaj trwa kilkadziesiąt lat.

Drugą możliwością jest zlecenie architektowi wykonania indywidualnego projektu, który powstanie zgodnie z wyobrażeniem inwestora. Jest to dużo droższe rozwiązanie, które zazwyczaj wyceniane jest w przedziale 70-250zł/m² – w zależności od zakresu projektu. Jak widać, w tym przypadku różnica w kosztach może być ogromna, ponieważ projekt 100-metrowego domu może kosztować zarówno 7 tys. złotych, jak i 25 tys. złotych. Wszystko zależy od złożoności danego projektu, renomy architekta oraz terminu wykonania.

Wybór projektu wpływa również na dalsze koszty inwestycji. Tańsze będzie wybudowanie domu o zwartej bryle i prostej konstrukcji dachu. Porównując wydatki związane z budową dwóch domów o tej samej powierzchni, zawsze wyższe będą w przypadku bardziej skomplikowanego projektu zawierającego np. nieregularną bryłę czy czterospadowy dach z dużą liczbą okien połaciowych.

Należy również pamiętać, że budowa domu z poddaszem użytkowym jest zazwyczaj tańsza niż w przypadku parterówki. Na wyższy koszt budowy domu parterowego wpływ mają przede wszystkim większe, a zarazem droższe fundamenty oraz dach.

Budowa systemem gospodarczym, kontraktowym czy pod klucz?

Ile kosztuje wybudowanie domu? Dużo zależy od tego, jak będzie on budowany. Najtańsza jest budowa systemem gospodarczym, co oznacza, że wiele prac inwestor wykonuje samodzielnie lub przy pomocy rodziny czy znajomych. Oszczędności są tym większe, im więcej umiejętności technicznych posiadamy oraz im więcej poświęcimy własnego czasu.

System kontraktowy polega na zlecaniu poszczególnych prac ekipom budowlanym, które będą wykonywały kolejne etapy budowy. Inwestor jest odpowiedzialny za znalezienie odpowiedniego wykonawcy, negocjacje ceny oraz właściwe rozplanowanie w czasie kolejnych robót. Budowa w systemie kontraktowym jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, które jest jednak dużo droższe niż budowa systemem gospodarczym.
Największe koszty obowiązują w systemie budowy pod klucz, gdzie inwestor zleca wszystkie prace jednej firmie, która odpowiada za kompleksowe wykonanie robót od fundamentów aż po moment oddania do użytkowania.

Rola inwestora jest w tym przypadku ograniczona do nadzoru postępów na budowie, a wszystkie czynności wykonuje wynajęta firma. Odpowiada ona nie tylko za roboty budowlane, ale także za zakup i dobór materiałów. Musi tylko zmieścić się w określonym wcześniej budżecie. Rozwiązanie to jest najdroższe ze wszystkich wymienionych możliwości, ale jest polecane osobom, które nie mają czasu na samodzielne prace lub szukanie poszczególnych ekip i dogadywanie z nimi szczegółów współpracy.

Na czym można zaoszczędzić przy budowie domu?

Teoretycznie zaoszczędzić można na wszystkim, jednak nie na wszystkim warto oszczędzać. Zmniejszyć koszty można dzięki mądremu wyborowi projektu, który będzie tani w realizacji. Budowa niewielkiego domu z dwuspadowym dachem i bez zbędnych balkonów to ekonomiczne rozwiązanie. Oszczędności można też szukać na etapie prac wykończeniowych.

Z reguły nie warto oszczędzać na etapie powstawania stanu surowego, ponieważ może to okazać się złudne. Użycie niewłaściwych materiałów czy nieprawidłowe wykonanie robót budowlanych może sprawić, że większe będą koszty usuwania błędów na kolejnych etapach prac. Krzywe ściany czy niewłaściwa izolacja przeciwwilgociowa sprawi, że więcej zapłacimy za wykonie tynków wewnętrznych lub po kilku latach będziemy zmuszeni do kapitalnego remontu i walki z pleśnią.

Zamiast garażu znajdującego się w bryle budynku można zdecydować się na osobną wiatę garażową, co da kilkadziesiąt tysięcy oszczędności. Rezygnacja z balkonu to zazwyczaj ok 5 tys. mniej wydane na budowę, a ogród można podziwiać z poziomu tarasu. Projekt ze spiżarnią będzie tańszy niż ten z piwnicą, której wybudowanie jest zwykle problematyczne i kosztowne.
Należy pamiętać, że najtańsze są sprawdzone rozwiązania, które stosowane są od lat. Wykonawcy znają je na pamięć, dlatego też nie żądają za ich wykonanie wygórowanych stawek. Dodatkowo można mieć zazwyczaj pewność, że roboty budowlane będą wykonane prawidłowo, co nie zawsze ma miejsce w przypadku nowoczesnych technologii i autorskich pomysłów.

Budowa domu to skomplikowany proces, który wiąże się z dużymi kosztami. Ich wielkość jest uzależniona od wielkości i konstrukcji budynku, indywidualnych potrzeb i upodobań inwestora oraz jego świadomości dotyczącej zasad panujących w branży budowlanej. Istotne jest odpowiednie zaplanowanie i kontrola budżetu przeznaczonego na budowę domu, które sprawi, że poniesione koszty się w nim zmieszczą. Racjonalne podejście do tematu spowoduje, że inwestycja nie będzie ciągnęła się latami i pochłaniała wszystkie zarabiane pieniądze.
Autor: Grzegorz Woźniak