Data modyfikacji:

Kuchnia biało-czarna. Nowoczesne aranżacje

Kuchnia w czerni i bieli to sprawdzony sposób na elegancką i ponadczasową stylizację. Wystrój pomieszczenia oparty na tym zestawieniu kolorystycznym może mieć wiele różnych wcieleń. Jeśli chcesz urządzić kuchnię biało-czarną, zobacz, jakie płytki, kolory ścian oraz dodatki będą pasować do wnętrz tego typu. 
kuchnia biało czarna

Czerń i biel - ponadczasowy duet

Połączenie bieli i czerni to jedno z tych zestawień kolorystycznych, które nigdy nie wychodzi z mody. Wnętrzarskie trendy każdego roku serwują nam coraz to odważniejsze połączenia, projektanci eksperymentują z pastelami, odważnymi kolorami i intensywnym nasyceniem barw. W całym tym kolorystycznym szaleństwie jedno jest pewne – czerń i biel nigdy nie wyjdą z mody. To wnętrzarska klasyka, która nie poddaje się zmieniającym się modom i trendom.

W czym tkwi sekret czerni i bieli w aranżacji wnętrz? Po pierwsze, to kontrastowe i wyraziste połączenie jest synonimem elegancji. Wystarczy wspomnieć ikonę stylu, czyli Coco Chanel – francuska projektantka w swoich pracach i własnych stylizacjach hołdowała właśnie połączeniu czerni i bieli. Po drugie, ten zestaw kolorystyczny świetnie komponuje się ze wszystkimi barwami. Zarówno do czerni, jak i do bieli możesz dobrać dowolne kolory uzupełniające, a efekt z pewnością będzie udany.

Jaka podłoga w biało-czarnej kuchni?

Do kuchni biało-czarnej dobrze pasować będzie podłoga wykończona drewnem lub materiałem drewnopodobnym. Chociaż wielu stawia na deski nawet w kuchni, dla innych może to być zbyt ryzykowne posunięcie. Alternatywą będą zatem płytki imitujące materiał lub panele winylowe, które wyróżniają się odpornością na działanie wilgoci.
Innym ciekawym pomysłem na podłogę w biało-czarnej kuchni jest szachownica w tej samej tonacji. To wnętrzarski klasyk, chociaż trzeba wiedzieć, że na kaflach tego typu bardzo widoczne są zabrudzenia.

Biało-czarna kuchnia – jaki kolor ścian?

Tradycyjnie w większości aranżacji ściany w kuchni malowane są na biało, ponieważ biel jest dobrym tłem kolorystycznym dla pozostałych elementów wystroju. W przypadku kuchni biało-czarnej to również dobry trop. Podobnie sprawa się ma z czernią. Czarne ściany w pomieszczeniu dadzą nieco dramatyczny, ale bardzo elegancki efekt. W takim przypadku bardzo ważny jest dobór dodatków oraz odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, aby nadmiar czerni nie dał ponurego efektu.

Przeczytaj także: Jak urządzić nowoczesną kuchnię?


Jakie kolory poza czernią i bielą warto wybrać? Dobrze sprawdzi się z pewnością szarość. To kolejny neutralny kolor, który świetnie łączy się z innymi barwami.

Jakie płytki do biało-czarnej kuchni?

Jeśli zastanawiasz się, jakie płytki wybrać do kuchni utrzymanej w omawianej kolorystyce, masz duże pole do manewru. Jak ustaliliśmy na wstępie, do czerni i bieli pasują dobrze wszystkie kolory. Dobrym tropem w poszukiwaniu kafli idealnych może być dalsze łączenie czerni i bieli, czyli płytki w tych właśnie kolorach. W tym przypadku ważne jest, że subtelny wzór czy dobór fugi może sprawić, że połączenie będzie nieco mniej wyraziste, a przez to płytki nieco złagodzą wizualny kontrast kolorów, a cała aranżacja będzie jeszcze przyjemniejsza w odbiorze.
  • Patchworkowe - dekoracyjne płytki, na których wzór składa się mieszanina motywów geometrycznych i florystycznych, nawiązują nieco do marokańskiej estetyki. Płytki tego typu znajdziesz w czarno-białej tonacji, więc będą świetnym uzupełnieniem kuchni w takiej właśnie kolorystyce, efektownie łącząc np. ciemny rząd dolnych szafek z jasną górą. Jeśli chcesz uzyskać nieco bardziej subtelny efekt, ciekawą alternatywą mogą być płytki tego typu w szarej tonacji.
  • Szachownica – to świetny pomysł, jeśli cenisz sobie minimalizm i geometryczną prostotę. Czarno-białe płytki w kształcie kwadratów układane w szachownicę nawiązują nieco do estetyki retro, więc będą dobrym uzupełnieniem, jeśli twoja kuchnia jest utrzymana w tradycyjnej stylistyce i zdobią ją frezowane fronty kuchenne oraz stylizowane uchwyty i armatura.
  • Z marmurowym wzorem – to jedne z najmodniejszych płytek, chętnie montowane zarówno w kuchniach, jak i łazienkach. Jeśli szukasz przepisu na elegancką kuchnię biało-czarną, kafle z marmurowym wzorem będą dobrym pomysłem. Ich wzornictwo jest z reguły subtelne, a kamienny rysunek daje elegancki efekt wykończeniowy. Płytki tego typu będą dobrze pasować zarówno do kuchni nowoczesnej, jak i utrzymanej w rustykalnej estetyce.
  • Retro mozaika – płytki tego typu to z reguły dość wzorzyste modele układające się w efektowną mozaikę. Mogą składać się z niewielkich czarno-białych paciorków w ciekawych kształtach, np. rombów czy rybiej łuski, lub bogato zdobionych płytek w klasycznych kształtach. Mozaika w estetyce retro będzie dobrze pasować do kuchni z frezowanymi frontami. 
  • Białe płytki z czarną fugą – to dobry sposób na subtelne połączenie czerni i bieli, np. na ścianie między dolnym i górnym rzędem szafek. W tej roli świetnie sprawdzą się np. modne płytki typu „metro”, czyli białe cegiełki o szkliwionej powierzchni
Na nieco innym stylizacyjnym biegunie leżą płytki w intensywniejszych kolorach. Jeśli chcesz dodać swojej biało-czarnej kuchni nieco rumieńców, ciekawym rozwiązaniem mogą być np. płytki ceglane. W sprzedaży znajdziesz szereg modeli płytek, które imitują cegłę lub są wykonane z ciętej cegły rozbiórkowej. Płytki ścienne tego typu sprawią, że twoja biało-czarna kuchnia w nowoczesnym wydaniu nabierze nieco industrialny charakter.

Kuchnia biało-czarna – jakie dodatki?

Odpowiedni dobór dodatków może zadecydować o ostatecznym charakterze aranżacji. Do biało-czarnej kuchni pasować będzie sporo ciekawych dekoracji.
  • Wiklina, rattan i trawa morska – ozdobne koszyki i kuchenne zasobniki czy maty stołowe wykonane z wymienionych materiałów urozmaicą stylizację i dodadzą jej przytulności. Ich naturalna kolorystyka będzie się dobrze komponować z czernią i bielą.
  • Drewno – kuchnia biało-czarna z drewnem to wnętrzarska klasyka. Drewniane blaty, parapety czy stół sprawią, że wnętrze będzie prezentować się przytulniej i nawet jeśli to czerń dominuje w stylizacji, pomieszczenie będzie wydawać się nieco jaśniejsze. Szczególnie modnym rozwiązaniem są otwarte półki wykonane właśnie z drewna. Możesz je zawiesić w miejsce górnego rzędu szafek, co dodatkowo sprawi, że zabudowa nabierze lekkości. 
  • Rośliny i zioła – dzięki nim aranżacja nabierze optymistycznego i świeżego wyglądu. Rośliny doniczkowe to jedne z najmodniejszych dekoracji wnętrz i warto wykorzystać je również w kuchni. Co więcej, w pomieszczeniu panują korzystne warunki do uprawy wielu gatunków – jest tu ciepło i wilgotno. Na szczytach górnych szafek warto ustawić doniczki z kwiatami, a we wnękach okiennych można zawiesić doniczki wiszące z pnączami. Do tego zestawu dekoracyjnego dodaj także zielnik – sadzonki z ziołami nie tylko urozmaicą aranżację, ale też zapewnią dostęp do aromatycznych składników potraw.
  • Dodatki w kolorze złota i miedzi – armatura czy uchwyty meblowe w tych kolorach sprawią, że kuchnia biało-czarna w nowoczesnym wydaniu nabierze jeszcze więcej eleganckiego charakteru. Dodatki tego typu będą szczególnie dobrze komponować się z płytkami z marmurowym wzorem czy ich białymi odpowiednikami np. w kształcie heksagonów lub w formie płytek typu metro.
Przeczytaj także:



Autorka: Kamila Zalińska-Woźny