Data publikacji:

Kwiaty do salonu. Najpiękniejsze kwiaty w salonie

Rośliny to nieodłączny element dekoracji wnętrz. Dzięki nim w pomieszczeniach panuje przyjazny mikroklimat, a niektóre gatunki mogą nawet oczyszczać powietrze ze szkodliwych związków. A jakby tego wszystkiego było mało, rośliny po prostu świetnie wyglądają. Zobacz, jakie kwiaty do salonu warto wykorzystać w stylizacji pokoju dziennego – oto krótki przegląd modnych kwiatów do salonu.

Duże kwiaty do salonu

  • Monstera dziurawa – to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Na swoją sławę zasłużyła sobie dzięki dekoracyjnym dziurawym liściom i łatwej uprawie – w pielęgnacji monstery wystarczy utrzymać regularność podlewania i zapewnić roślinie stanowisko z dostępem do rozproszonego światła dziennego. Monstera dorasta nawet do kilku metrów i jest roślina pnącą, dlatego trzeba zapewnić jej palik lub inną podporę.

  • Fikus lirolistny – nazywany również figowcem, fikus lirolistny to jeden z tych kwiatów do salonu, który może być główną ozdobą wnętrza – dobrze pielęgnowana roślina może mieć nawet kilka metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tej odmiany fikusa są pięknie uformowane, pofalowane liście, które przypominają lirę. Podobnie, jak w przypadku monstery, ważne jest systematyczne podlewanie i rozproszone źródło światła. Trzeba jednak uważać na przeciągi – fikus lirolistny źle rośnie w miejscach, gdzie występują podmuchy zimnego powietrza. 

  • Sterlicja – to bardzo dekoracyjna roślina, która nazywana jest również rajskim ptakiem. Wszystko to za sprawą efektownych kolorowych kwiatów, jakie pojawiają się w okresie kwitnienia. Niestety w warunkach domowych sterlicja kwitnie dość rzadko, ale nawet pomimo braku barwnych kwiatostanów prezentuje się efektownie – charakteryzuje się wysoko wzniesionymi zielono-szarymi liśćmi. W warunkach domowych dorasta do około dwóch metrów, więc to jeden z wysokich kwiatów do salonu, który potrzebuje sporo przestrzeni.

Pnącza, czyli modne kwiaty do salonu


  • Epipremnum złociste – to jeden z tych kwiatów do salonu, który w zamian za nieskomplikowaną pielęgnację odwdzięczy się bujnym wzrostem. Epipremnum może przyrastać nawet o ponad metr rocznie, więc twój pokój dzienny szybko ozdobią efektowne kaskady zielono-kremowych liści. Epipremnum dobrze rośnie w uniwersalnym podłożu do kwiatów i potrzebuje jasnego stanowiska oraz regularnego podlewania. Roślinę najlepiej uprawiać w wiszącej doniczce lub na paliku.

  • Filodendron pnący – to kolejny łatwy w uprawie kwiat do salonu. Co prawda, filodendron rośnie nieco wolniej niż epipremnum, ale prezentuje się bardzo dekoracyjnie – jego liście mają sercowaty kształt i gęsto pokrywają cienkie pędy. Do uprawy filodendrona dobierz doniczkę wiszącą lub palik. Podłoże powinno być żyzne, a stanowisko jasne.

  • Monstera adansonii – to odmiana znacznie mniejsza, niż popularna monstera dziurawa, jednak pod względem estetycznym w niczym jej nie ustępuje. Liście monstery adansonii są w dużym stopniu podziurawione, a jej pędy dorastają do około metra długości. Roślina bywa dość kapryśna – do prawidłowego wzrostu wymaga dużej wilgotności powietrza i podłoża, żyznej gleby i nasłonecznionego stanowiska.

Jak stylizować salon za pomocą roślin?

Jeśli chcesz, aby twój salon zamienił się w prawdziwą domową dżunglę, a rośliny były dobrze wyeksponowane, zdaj się na kilka trików. Przede wszystkim ustawiaj doniczki z kwiatami na różnych poziomach – na podłodze, parapecie, półkach, regałach czy wielopoziomowych kwietnikach. Do tego dodaj jeszcze wiszące doniczki lub bardzo popularne makramy. W ten sposób uzyskasz efekt pięter roślinności, a całość nabierze niemal tropikalnego charakteru. Co więcej, w ten sposób łatwiej znajdziesz miejsce dla wszystkich zielonych podopiecznych i efektownie wyeksponujesz kolekcję.