Data modyfikacji:

Lampa biurkowa i stołowa - jaką wybrać? Przegląd modnych modeli

Lampy biurkowe i lampy stołowe mogą pełnić funkcję oświetlenia dodatkowego w twoim domu. Świetnie sprawdzą się w stylizacji pokoju dziennego, sypialni czy domowego biura. Jaką lampę wybrać i na co zwrócić uwagę, dobierając ją do konkretnego pomieszczenia? Sprawdźmy.

lampka biurkowa

Na dobre oświetlenie wnętrza składa się nieco skomplikowana układanka kilku różnych elementów. Oświetlenie główne, czyli punkty świetlne zlokalizowane centralnie na suficie, służą ogólnemu oświetleniu pomieszczeń. Do tego dochodzi światło boczne, które jest znacznie przyjemniejsze w odbiorze, ponieważ nie pada z sufitu, a z lamp ustawionych na meblach czy z kinkietów. Do tego dochodzi jeszcze oświetlenie dekoracyjne, ale dziś skupmy się na drugim elemencie tej układanki, czyli oświetleniu bocznym lub dodatkowym. Lampy biurkowe i stołowe idealnie sprawdzają się w tej roli. Jakie wybrać? Jakie modele są najmodniejsze?

Lampka kreślarska

To bardzo modne lampy utrzymane w estetyce industrialnej. Dobrze sprawdzają się jako element wyposażenia w domowym biurze, lampki nocne, czy dodatkowe oświetlenie w salonie lub miejscu, gdzie czytasz. Cechą charakterystyczną lampek kreślarskich jest możliwość wygodnego sterowania ustawieniem punktu świetlnego. Lampki tego typu osadzone są najczęściej na przegubach, których położenie można dowolnie zmieniać. Co więcej, ich estetyka jest oszczędna i świetnie wpisują się w klimat stylu skandynawskiego, retro czy nowoczesnego.

Klasyczne lampy z tekstylnym abażurem

To wnętrzarska klasyka, która w różnych wcieleniach wciąż wiedzie prym wśród lamp stołowych. Efektowne lampy z tekstylnymi abażurami osadzone na ciekawie zdobionych lub zupełnie prostych podstawach nie tylko wyglądają świetnie, ale też są praktycznym rozwiązaniem. Tekstylny abażur zmiękcza światło emitowane przez lampę, dzięki czemu jest ono przyjemniejsze w odbiorze i nie razi w oczy. Lampy tego typu idealnie sprawdzają się w stylizacji salonu czy sypialni. Równie dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie takiej lampy na konsolce np. w korytarzu – taki duet to klasyczny element wystroju wnętrz, więc jeśli lubisz ponadczasowe rozwiązania, to będzie stylizacyjny strzał w dziesiątkę.

Lampa stołowa industrialna

Lampy stołowe o typowo industrialnym wyglądzie przypominają przemysłowe reflektory lub ograniczają się niemal do samych dekoracyjnych żarówek otoczonych drucianą konstrukcją. To modny dodatek do minimalistycznych wnętrz czy mieszkania urządzonego na modłę loftu.

Lampy na trójnogu

Lampy osadzone na podstawie przypominającej stary fotograficzny statyw od kilku sezonów wiodą prym w stylizacji wnętrz. W najpopularniejszym wydaniu to masywne lampy podłogowe, ale jeśli szukasz lamy biurkowej lub stołowej, to równie dobre rozwiązanie. Lampy tego typu dostępne są w najróżniejszych wariantach - od tych osadzonych na drewnianej konstrukcji, która ma najczęściej uniwersalną estetykę, wiec dobrze pasuje do różnych wnętrz, aż po te metalowe, idealnie komponujące się z nowoczesnymi wnętrzami.

Lampa stołowa kryształowa


To ciekawy pomysł, jeśli chcesz postawić na lampę stołową glamour. Modele z kryształową podstawą prezentują się szalenie elegancko, ale naprawdę efektownie wyglądają dopiero po włączeniu światła – odbija się ono efektownie od kryształowej powierzchni i dodatkowo podkreśla dekoracyjny charakter lampy.

Jak dobrać odpowiednią lampę biurkową lub stołową?

Zanim wybierzesz konkretny model lampy stołowej bądź biurkowej, zwróć uwagę na kilka parametrów.

Wysokość

– ten parametr należy dostosować do miejsca, w którym ostatecznie stanie twoja lampa biurkowa lub stołowa. Jeśli umieścisz ją na stoliku nocnym czy pomocniczym, konsolce lub biurku pamiętaj o zmierzeniu wysokości, aby źródło światła nie raziło cię w oczy. Zwłaszcza jeśli postawisz na lampkę pozbawioną klosza lub abażuru.

Abażur lub klosz

– minimalizm i maksymalne uproszenie formy różnych elementów wystroju to jedne z wiodących trendów. Nie zawsze się to sprawdza. W przypadku lamp pozbawionych klosza czy abażuru, światło może razić cię w oczy. Jeśli lampa stołowa czy biurkowa ogranicza się do niczym nieosłoniętej dekoracyjnej żarówki lub zabezpiecza ją tylko druciana konstrukcja, na dłuższą metę światło padające z lampki może być nieprzyjemne w odbiorze.

Styl

– poszukując idealnej lampy biurkowej led czy innej, wcale nie musisz ograniczać się jedynie do identycznego wzornictwa, jakim cechują się pozostałe lampy w pomieszczeniu. Wnętrzarski eklektyzm też zda egzamin pod warunkiem, że dla wszystkich elementów oświetlenia znajdziesz wspólny mianownik. Lampy mogą pochodzić z różnych kolekcji, ale ważne jest, aby łączył je kolor, styl czy sposób wykonania.

Barwa światła

– światło emitowane przez lampy może mieć różne barwy. Decyduje o tym jego temperatura barwowa, którą wyraża się w Kelwinach. Im wartość ta jest wyższa, tym światło jest chłodniejsze. To z kolei przekłada się na nastrój, jaki panuje w pomieszczeniu oraz na twoje samopoczucie. Światło o ciepłej barwie, czyli takie, którego temperatura barwowa wynosi mniej niż 3500 K, sprzyja odpoczynkowi. Ciepłe światło jest dla naszego organizmu sygnałem, że dzień ma się ku końcowi i zbliża się sen. Wpływa ono zatem pozytywnie na poprawne działanie naszego naturalnego zegara biologicznego. Takie oświetlenie będzie więc idealnym uzupełnieniem wystroju salonu czy sypialni.

Natomiast światło o chłodnej barwie, czyli to, którego temperatura barwowa wynosi około 5500 K, sprzyja koncentracji. Źródło światła tego typu sprawdzi się zatem najlepiej w domowym biurze czy miejscu, gdzie czytasz książki.  

Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Kamila Zalińska-Woźny