Data publikacji:

Łazienka na poddaszu. Praktyczne wskazówki


Urządzasz łazienkę na poddaszu? Choć aranżacja pomieszczenia ze skosami jest dość trudna, to efekt finalny potrafi wynagrodzić wszelki wysiłek. Aby odnieść sukces, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Jakie kolory, urządzenia oraz meble wybrać? Sprawdź!
łazienka

Łazienka na poddaszu – zasady aranżacji


Urządzanie łazienki na poddaszu nie należy do łatwych zadań. Wszechobecne skosy sprawiają, że trudno jest postawić pod ścianami meble czy też urządzenia sanitarne. Nie wystarczy tylko wymierzyć powierzchnię podłóg. Projekt łazienki na poddaszu musi zawierać również informacje o tym, jaki jest kąt nachylenia skosów oraz ile podłogi znajduje się pod mocno nachylonymi ścianami.

Projekty łazienek na poddaszu powinny zawierać także informację, jaka jest wysokość najniższej ścianki w pomieszczeniu. Jeśli jest niższa niż 100 cm, nie zaleca się stawiania przy niej żadnych mebli i urządzeń. Możesz natomiast zabudować wnękę i stworzyć w niej np. praktyczny schowek na chemię. 

Projekt łazienki na poddaszu – jakie kolory wybrać?


Do małej łazienki na poddaszu ze skosami najlepiej sprawdzą się jasne kolory, takie jak biel, beż czy też jasny błękit. Takie barwy optycznie powiększają przestrzeń i sprawiają, że wnętrze wygląda świeżo. Ponadto biały pokój kąpielowy prezentuje się znacznie schludniej i jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Jeśli jednak marzy ci się nowoczesna aranżacja dużej łazienki na poddaszu, możesz wybrać ciemniejsze kolory, a nawet czerń. Pamiętaj jednak, że kamień z wody może osadzać się na ciemnych płytkach i tworzyć nieestetyczne smugi. 

Łazienka na poddaszu – wybór oświetlenia


Odpowiednie oświetlenie łazienki mocno wpływa na komfort użytkowania pomieszczenia. Warto umieścić we wnętrzu nie tylko dużą lampę, lecz także niewielką lampkę nad lustrem lub po jego bokach. Dużym plusem łazienek na poddaszu jest fakt, że często znajdują się w nich duże okna dachowe. Kąpiel w wannie z widokiem na rozgwieżdżone niebo to doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu w pracy.

Łazienka na poddaszu – gdzie ustawić wannę lub prysznic?


Chcesz, aby twój projekt łazienki na poddaszu zawierał umiejscowienie prysznica? Ustawienie brodzika pod skosem może być problematyczne. Możesz zdecydować się na ten krok w sytuacji, gdy w pomieszczeniu znajduje się przestrzeń o wysokości co najmniej 200 cm oraz wymiarach podłogi 90x90 cm. 
Projekty łazienek na poddaszu z wanną to znacznie lepsze rozwiązanie. Wannę możesz postawić nawet pod skosem – w końcu leży się w niej lub siedzi, a nie stoi. Jeżeli jednak masz zbyt mało miejsca pod skośnymi ścianami, wybierz wannę wolnostojącą i ustaw ją na środku pomieszczenia.

Łazienka na poddaszu – gdzie umieścić umywalkę i toaletę?


Umywalki zdecydowanie nie należy umieszczać pod skośną ścianą – podczas mycia twarzy domownicy z pewnością uderzaliby o nią głowę. Najlepszą opcją jest ustawienie jej pod prostą ścianą, tak aby można było swobodnie zawiesić nad nią lustro. 
Gdzie umieścić toaletę w łazience ze skosem? Sedes możesz z powodzenie umieścić pod skośną ścianą. Wysokość pod nachyleniem powinna wynosić co najmniej 130 cm, tak aby siedzenie na muszli było w miarę komfortowe. 

Projekty łazienek na poddaszu – jaki styl wybrać?


Zastanawiasz się, w jakim stylu urządzić łazienkę na poddaszu? Klasyczne, proste wnętrza z pewnością spodobają się miłośnikom przytulnego, domowego klimatu. Wnętrze w stylu retro idealnie sprawdzi się w niewielkiej, uroczej łazience ze skosem. Nowoczesne łazienki na poddaszu natomiast powinny cechować się minimalizmem, obecnością metalowych oraz szklanych części i niewielką ilością ozdób i dekoracji. 
Autorka: Olga Wacholc