Data publikacji:

Liść laurowy. Uprawa, pielęgnacja

Świetnie wygląda, jest łatwy w uprawie, a do tego przydaje się w kuchni – oto trzy powody, za które ceniony jest wawrzyn szlachetny, czyli doskonale nam znany… liść laurowy. Kusi cię, żeby rozpocząć domową uprawę tej rośliny? Z kilkoma ważnymi wskazówkami będzie to banalnie proste. Dowiedz się, jak wygląda liść laurowy w doniczce oraz jak pielęgnować go o różnych porach roku.
liść laurowy uprawa

Liść laurowy w doniczce – jak się prezentuje? 

Liść laurowy jest rośliną wieloletnią – będzie cieszył twoje oko przez wiele sezonów. Jest też wiecznie zielony. Uprawiany naturalnie może dorastać nawet do 8-9 metrów wysokości, jednak w donicy rzadko przekracza 1,5 metra. Ma całe mnóstwo błyszczących, podłużnych liści o ciemnozielonym kolorze. Choć kojarzony bywa głównie z przyprawą kuchenną, tak naprawdę trudno o tak ładną roślinę, jak właśnie liść laurowy. Sadzonki sprzedawane są zazwyczaj w postaci drzewka na małym pniu – to także dodaje krzewowi atrakcyjności. 

Liść laurowy – uprawa w domu

Liść laurowy nie jest zbyt kłopotliwy w pielęgnacji. Z utrzymaniem go przy życiu i w dobrej kondycji poradzisz sobie bez problemu – nawet jeżeli nie masz dużego doświadczenia w tym zakresie. Musisz tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  • Odpowiednie stanowisko

Aby liście laurowe w doniczce prezentowały się bez zarzutu, musisz zadbać o odpowiednie stanowisko: ciepłe, słoneczne i koniecznie osłonięte od wiatru. Innymi słowy – dobry dla tej rośliny będzie nasłoneczniony parapet.


Przeczytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu ze smogu i toksyn

  • Właściwa ziemia

Ziemia do uprawy wawrzynu szlachetnego musi być żyzna i przepuszczalna. Nie eksperymentuj, tylko kup odpowiednią w sklepie stacjonarnym lub online.

  • Odpowiedniej wielkości doniczka

Czasem – chcąc dobrze, sadzimy rośliny w dużych doniczkach. Tymczasem niektóre kwiaty lubią „ciasnotę” i należy do nich właśnie liść laurowy. W doniczce nie może być oczywiście też zbyt mało miejsca – przesada w drugą stronę nie jest wskazana.

  • Prawidłowe podlewanie

Liść laurowy lubi stale wilgotną ziemię – podlewaj go regularnie, ale nie zalewaj. Nie zapominaj również o codziennym, delikatnym zraszaniu liści.

  • Nawożenie

W sezonie wiosenno-zimowym co dwa tygodnie zasilaj roślinę nawozem wieloskładnikowym – odwdzięczy się pięknym, zdrowym wyglądem i szybkim tempem wzrastania. Nawożenie zakończ w połowie sierpnia – pamiętaj również, żeby regularnie usuwać liście (jeśli nie stosujesz chemicznych środków ochrony roślin, możesz użyć takich liści do nadania wyjątkowego smaku posiłkom).

Liść laurowy – pielęgnacja zimą

W ciepłe miesiące doniczkę z wawrzynem szlachetnym można trzymać w ogrodzie lub na balkonie, ale jesienią i zimą na świeżym powietrzu nie będzie mu już dobrze. Dobrym pomysłem jest przeniesienie drzewka albo do mieszkania (wówczas pamiętaj o częstym podlewaniu), albo do chłodnej sieni. 

Uwaga! W okresie jesienno-zimowym liścia laurowego nie należy nawozić. 


Liść laurowy – rozmnażanie

Ktoś bliski zachwycił się twoją rośliną i poprosił o sadzonkę? Nie jest to duży problem, musisz natomiast pamiętać, że wawrzyn szlachetny najszybciej i najwygodniej ukorzenia się z półzdrewniałej sadzonki. Jeśli będziesz regularnie przycinać roślinę – jak jest to zalecane, będzie mieć takich sadzonek całe mnóstwo.

Liść laurowy – gdzie można go kupić?

Liść laurowy trudno kupić w markecie, czasem nie mają go w ofercie również stacjonarne sklepy ogrodnicze. Wystarczy jednak, że w wyszukiwarkę wpiszesz: „liść laurowy sadzonka”, by natychmiast zyskać dostęp do tysiąca ofert. Pamiętaj, by porównać ceny na Ceneo.pl, co zapewni ci największe oszczędności.