Data modyfikacji:

Jak zrobić łóżko z palet? Propozycje aranżacji

To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych mebli i dobry sposób na budżetowe urządzenie pięknej sypialni. Łóżko z palet prezentuje się bardzo efektownie, a jego wykonanie jest naprawdę proste. Zobacz, jak wykonać łóżko z palet krok po kroku.
łóżko z palet
Niezbędne narzędzia i materiały:
 • szlifierka,
 • wkrętaka,
 • łączniki płaskie i kątowe,
 • wkręty do drewna,
 • farba, bejca lub olej do drewna,
 • akcesoria malarskie,
 • palety (ich liczba jest uzależniona od rodzaju konstrukcji).

Łóżko z palet krok po kroku

 • Przygotowanie palet – na początek w ruch pójdzie szlifierka. Aby przygotować łóżko z palet, najpierw musisz solidnie zeszlifować powierzchnię drewna, dzięki czemu będzie gładkie i pozbawione drzazg. Na tym etapie warto zastosować szlifierkę taśmową lub mimośrodową. 

Najpierw użyj papieru gruboziarnistego do szlifowania zgrubnego – w ten sposób pozbędziesz się większych nierówności. Potem zamontuj papier drobnoziarnisty do szlifowania wykończeniowego – dzięki temu sprawisz, że drewno będzie miłe w dotyku. Po zakończeniu pracy dokładnie odpyl palety.
 • Malowanie drewna – jeśli zastanawiasz się, jak zrobić łóżko z palet krok po kroku, aby dobrze się prezentowało, na tym etapie zagruntuj europalety. Dzięki temu wyrówna się chłonność materiału i w rezultacie zużyjesz mniej preparatu wykończeniowego, który z reguły jest znacznie droższy niż grunt.
Do malowania wykończeniowego europalet możesz zastosować różne preparaty. Lakierobejca dobrze zabezpieczy drewno przed wilgocią i nada mu ciekawy odcień. Olej z kolei wniknie głęboko w materiał, podkreślając jego strukturę i nadając mu naturalny wygląd. Natomiast jeśli chcesz, aby twoje łóżko z palet było białe, postaw np. na emalię do drewna lub lakierobejcę w kolorze białym.
 • Skręcanie palet – ostatni etap to skręcanie palet. Do ich połączenia zastosuj płaskowniki i kątowniki, które osadzisz przy użyciu wkrętów. Palety staraj się łączyć tak, aby elementy mocujące pozostały niewidoczne. 

Zagłówek do łóżka z palet

Stelaż łóżka z palet warto wyposażyć również w zagłówek. W tym przypadku masz kilka ciekawych opcji do wyboru.

 • Zagłówek z palet - to najprostsze rozwiązanie. W zasadzie wystarczy do stelaża, za pomocą kątowników, przytwierdzić palety w pozycji pionowej. Tak wykonany zagłówek będzie się dobrze komponował z całością konstrukcji i dodatkowo urozmaici stylizację. Jego ażurowa konstrukcja ponadto pozwoli na ciekawą aranżację całego łóżka, ponieważ w zagłówek można np. wpleść lampki czy inne ozdoby.
 • Zagłówek tapicerowany - w sprzedaży znajdziesz gotowe zagłówki tapicerowane lub modele składające się z kilku tapicerowanych paneli. Dzięki temu możesz idealnie dopasować zagłówek do rozmiaru przygotowanego samodzielnie łóżka z palet. Zagłówek tego typu wystarczy przytwierdzić do ściany.

Łóżko z palet – do czego pasuje?

Drewno stosowane do wykonania europalet ma najczęściej nieco surowy wygląd i naturalny materiał w takim wydaniu idealnie komponować się będzie z wnętrzami w stylu skandynawskim, boho czy tropikalnym. Wszystkie te style opierają się na naturalnych elementach wystroju, więc łóżko z palet zestawisz np. z wikliną, rattanem, ceramiką, jutą, bawełną itd.

Ponadto mebel tego typu może być dobrym dodatkiem do stylu industrialnego, ponieważ geometryczne kształty i prosta forma palet będą pasować do typowych dla loftów elementów wystroju – cegły, betonu oraz metalu.

Jak ciekawie wystylizować łóżko z palet?

Łóżko z palet samo w sobie prezentuje się ciekawie – geometryczna forma i industrialny charakter sprawiają, że mebel wygląda nietuzinkowo. Ale palety dodatkowo stwarzają możliwość ciekawej stylizacji – między szczeblami zagłówka z palet czy na podeście łóżka można wyeksponować dekoracje. Oto kilak ciekawych pomysłów na wystylizowanie łóżka z palet.
 • Skrzynki po owocach – stelaż łóżka wykonanego z europalet z reguły jest nieco większy, niż sam materac. W związku z tym na wolnej przestrzeni można umieścić np. skrzynki po owocach. Ustawione przy wezgłowiu mogą nawet pełnić funkcję szafek nocnych – w sprzedaży znajdziesz skrzynki w najróżniejszych rozmiarach, więc z pewnością dobierzesz takie, które będą pasować do wymiarów stelaża.
 • Lampki – to świetny sposób na dekoracyjne oświetlenie sypialni. Lampki możesz wetknąć w ramę łóżka poniżej materaca czy opleść nimi zagłówek. W ten sposób sprawisz, że nie tylko sama strefa sypialniana zostanie dodatkowo podkreślona, ale też w pomieszczeniu zapanuje przytulniejsza atmosfera – lampki tego typu to modny dodatek, który kojarzy się z przyjemną, bożonarodzeniową atmosferą.
 • Rośliny – łóżko z palet w otoczeniu zieleni to stylizacyjny strzał w dziesiątkę. Nieco surowa estetyka drewna będzie świetnie korespondować z zielenią roślin. Możesz je ustawić na stelażu czy zawiesić w modnych makramach nad łóżkiem. Efekt na pewno będzie znakomity, a ty dodatkowo zyskasz zielone filtry powietrza – niektóre gatunki pobierają z powietrza szkodliwe związki i wiążą je do postaci obojętnej.
 • Dywan z juty – to będzie dobre uzupełnienie sypialni z łóżkiem z palet w roli głównej. Dywany z juty również mają nieco surowe i oszczędne wzornictwo, a naturalny materiał dobrze komponować się będzie z drewnianą ramą.
Jak widzisz, wykonanie łóżka z palet wcale nie jest takie trudne. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również niewielki koszt wykonania. Palety można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych, co w porównaniu z nową ramą łóżka za kilka tysięcy złotych, jest sporą oszczędnością. 


Przeczytaj także:

 1. Łóżko na antresoli. Wady i zalety
 2. Zagłówek łóżka - jak wybrać? 5 inspirujących pomysłów
 3. 4 sposoby na dekorację ściany za łóżkiem