Data publikacji:

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku

Znudziły ci się stare meble kuchenne, a w domowym budżecie brak funduszy na gruntowny remont? Okazuje się, że spektakularna metamorfoza wnętrza możliwa jest nawet przy niewielkim nakładzie kosztów. Wystarczy, że zdasz się na malowanie mebli kuchennych.
malowanie mebli kuchennych
Malowanie szafek kuchennych to świetny sposób na tanią metamorfozę wnętrza. Wymiana kuchennej zabudowy to wydatek rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla porównania koszt zakupu farby do mebli oraz pozostałych akcesoriów nie powinien przekroczyć tysiąca złotych. Jak malować meble kuchenne na biało, szaro lub inny wybrany kolor? Przekonajmy się.

Jaka farba do malowania mebli kuchennych? 

Najlepszym rozwiązaniem są tzw. farby renowacyjne, przeznaczone właśnie do stosowania w kuchni. Preparaty tego typu są wzbogacone o dodatki utwardzające, dzięki którym uzyskana powłoka dekoracyjna jest odporniejsza na uszkodzenia i plamienie. W sprzedaży znajdziesz wiele preparatów o różnym stopniu połysku czy wzbogacone o domieszkę kredy, co pozwoli uzyskać charakterystyczny matowy efekt.

Jakie narzędzia do malowania szafek kuchennych?

Dobór akcesoriów malarskich podczas malowania mebli kuchennych jest szalenie ważny. Od odpowiedniego doboru wałka zależy efekt końcowy. Podczas renowacji frontów mebli kuchennych najlepiej posługiwać się niewielkim wałkiem o krótkim włosiu, który pozwoli na dokładne rozprowadzenie preparatu bez pozostawiania smug. Lepiej unikać wałków gąbkowych, ponieważ są mniej precyzyjne. 

Przeczytaj także: Czarna kuchnia - 5 sposobów na aranżacje z czernią w roli głównej

Jeśli malujesz meble frezowane, do kompletu dobierz jeszcze niewielki pędzelek, którym pokryjesz zagłębienia we frontach. Do zestawu dodaj jeszcze kuwetę malarską, dzięki której łatwiej rozprowadzisz farbę w docelowym miejscu, kostkę ścierną o gradacji około 200, folię i taśmę malarską.

Malowanie szafek kuchennych krok po kroku

Metamorfoza kuchni, której głównym punktem jest malowanie szafek, nie jest trudnym zadaniem i z pewnością poradzi sobie z tym nawet niedoświadczony majsterkowicz. 

  • Demontaż – malowanie mebli kuchennych zacznij od demontażu frontów i wyciągnięcia półek. Najlepiej malować je na stole zabezpieczonym tekturą lub folią malarską lub na roboczym blacie rozstawionym na koziołkach.
  • Przygotowanie podłoża – jeśli zabierasz się za malowanie mebli kuchennych z okleiny, czyli takich, w których płyta MDF jest pokryta specjalną folią, najlepiej ją usunąć. Dzięki temu preparat będzie lepiej przywierał do podłoża. Następnym etapem jest delikatne zeszlifowanie frontów. W tym celu możesz zastosować kostkę szlifierską lub szlifierkę, która znacznie usprawni prace. Pamiętaj, aby użyć papier o niewielkiej gradacji, mniej więcej 200.
  • Czyszczenie i odtłuszczenie – po zeszlifowaniu przychodzi kolej na usunięcie pyłu i dokładne umycie mebli. Na początek odkurz je dokładnie, a potem delikatnie przetrzyj wilgotną ściereczką. Na koniec wytrzyj całość benzyną ekstrakcyjną, dzięki której pozbędziesz się tłustych plam. W rezultacie wyrównasz chłonność podłoża i sprawisz, że na malowanych szafkach kuchennych nie pojawią się nieestetyczne plamy.
  • Malowanie – malowanie frontów szafek należy przeprowadzić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Preparat nakładamy warstwami w odstępach czasu wskazanych przez producenta. W przypadku niektórych preparatów czas oczekiwania między kolejnymi warstwami może wynosić nawet 12 godzin. Aby uzyskać satysfakcjonujący rezultat i pełne krycie, wskazane jest naniesienie przynajmniej dwóch warstw farby.
Podczas malowania staraj się wykonywać ruchy wałkiem w jednym kierunku, co pozwoli na zminimalizowanie ryzyka pojawiania się smug. Kolejną warstwę preparatu można nanieść w przeciwną stronę, co poprawi jakość krycia.
Warto zaznaczyć, że przemalowane szafki kuchenne wymagają specjalnego traktowania. Na początek sprawdź zalecenie producenta. Niektóre preparaty wykończeniowe nabierają pełną odporność po kilku lub nawet kilkunastu dniach od aplikacji – do tego momentu konieczne może być bardzo delikatne użytkowanie mebli. Ponadto do czyszczenia odnowionej powierzchni najlepiej stosować delikatną ściereczkę, np. z mikrofibry, oraz delikatne detergenty, np. płyn do mycia naczyń. Lepiej unikać środków o silnym działaniu oraz gąbek, zwłaszcza tych o chropowatej powierzchni.

Tania metamorfoza kuchni: co jeszcze poza malowaniem?

Renowacja frontów czy całych szafek kuchennych może być początkiem większej metamorfozy. Kilka dodatkowych zmian świetnie uzupełni uzyskany efekt.
  • Wymiana uchwytów – uchwyty meblowe mogą dopełnić metamorfozę. Poszukując nowego modelu, trzeba zwrócić uwagę na rozstaw otworów montażowych. Z zasady uchwyty występują w ustandaryzowanych rozmiarach, więc z pewnością znajdziesz w sprzedaży egzemplarze, które będą pasować do otworów we frontach w twojej kuchni.
  • Kuchenne akcesoria – relingi z wyeksponowanymi akcesoriami kuchennymi lub ulubionymi kubeczkami czy filiżankami dodatkowo urozmaicą stylizację wnętrza. To niedrogie dodatki, a efekt może być naprawdę ciekawy.
  • Zielnik na parapecie – doniczki ze świeżymi ziołami sprawią, że kuchnia będzie prezentować się jeszcze ciekawiej, a ty dodatkowo zyskasz aromatyczny dodatek do potraw. Uprawa ziół jest bardzo prosta, więc warto postawić na takie rozwiązanie.
Jak widzisz, tania metamorfoza kuchni jest możliwa. Malowanie mebli kuchennych na szaro czy biało wymaga co prawda zaangażowania nieco sił i poświęcenia czasu na renowację, ale efekt tych prac może być naprawdę zaskakujący.