Data modyfikacji:

Malowanie podłogi na biało – jak to zrobić?

Biała podłoga ma swoje jasne i ciemne strony. Jej codzienne użytkowanie może być kłopotliwe, ale efekt dekoracyjny, jaki można dzięki niej osiągnąć, z pewnością wart jest ryzyka. Jak pomalować podłogę  na biało? Jaka farba do podłóg drewnianych będzie najlepsza? A jak sprawdzą się białe panele podłogowe? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

To trend, który przywędrował do nas ze Skandynawii. I wbrew pozorom biała podłoga nie tylko świetnie wygląda, ale ma też swoje praktyczne strony. Otóż w krajach chłodnej północy takie rozwiązanie aranżacyjne było podyktowane niewielką ilością naturalnego światła, jakie wpadało do wnętrz w zimie. Szukano zatem sposobu na naturalne rozjaśnienie pomieszczeń i takim właśnie rozwiązaniem okazała się jasna posadzka. Białe panele podłogowe czy biała podłoga drewniana odbijają światło, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się jaśniejsze. Fakt, na takiej podłodze z pewnością widać jak na dłoni każde zabrudzenie, ale wszak nie tylko funkcjonalność jest ważna w aranżacji wnętrz. Jeśli ty też chcesz dać szansę podłodze w takim wydaniu i zastanawiasz się nad malowaniem, poniżej znajdziesz garść wskazówek, dzięki którym biała podłoga drewniana stanie się gwiazdą w twoim domu.

Przeczytaj też: Jasna i ciemna strona białej podłogi – czy warto postawić na biel na posadzce?

Biała podłoga - jakie podłoże można pomalować?

W zasadzie każde. Betonowe posadzki, drewno, panele czy wreszcie płytki ceramiczne można z powodzeniem malować farbami. Najlepszy efekt uzyskasz z pewnością na powierzchniach drewnianych, ponieważ preparaty najlepiej do nich przylegają lub wręcz wnikają w nie. Nie znaczy to jednak, że nie możesz eksperymentować ze swoją podłogą w łazience czy kuchni, która jest pokryta płytkami podłogowymi. W tym przypadku świetnie sprawdza się np. farba renowacyjna V33.

Farba do podłóg drewnianych i nie tylko – wybór preparatu

Jeśli już dobrnęliśmy do tematu farb, trzeba poświęcić temu zagadnieniu nieco więcej czasu. Musisz bowiem wiedzieć, że o sukcesie całej tej zabawy z białą podłogą decyduje właściwy dobór preparatu do typu podłoża. Zacznijmy od tego, jaki efekt możesz uzyskać, malując swoją podłogę. Możesz zdecydować się na preparat w pełni kryjący, dzięki któremu na malowanej powierzchni uzyskasz równomierną powłokę. To tzw. emalie i można je stosować zarówno na drewnie czy płytkach, ale to też świetny sposób na białe panele podłogowe. Emalie pozwalają zazwyczaj uzyskać błyszczącą powierzchnię, ale warto zabezpieczyć powłokę dekoracyjną dodatkową warstwą np. lakieru(w przypadku podłóg drewnianych) co zwiększy jej wytrzymałość.

Kolejna opcja, jaką masz do wyboru, to bielenie podłogi. W tym celu stosuje się bejce oraz barwione oleje i preparaty tego typu przeznaczone są do użytku na powierzchniach drewnianych. Wnikają one bowiem w głąb materiału, impregnują go oraz wybielają. W rezultacie rysunek drewna wciąż pozostaje wyraźnie widoczny. To dobre rozwiązanie zwłaszcza, jeśli podłoga, którą chcesz malować została wykonana ze szlachetnego gatunku drewna i szkoda tracić jego naturalny charakter.

Przygotowanie podłoża

Jeśli twoja wymarzona biała podłoga drewniana czy białe panele podłogowe mają wyglądać świetnie po malowaniu, zanim na salony wjedzie farba do podłóg drewnianych lub inny preparat, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Zacznij od sprzątania. Posadzkę trzeba przede wszystkim porządnie umyć, aby pozbyć się wszelkich tłustych plam, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na przyczepność farby. Kolejny etap to uzupełnianie ubytków. W przypadku podłóg drewnianych złap za szpachlę. Z kolei jeśli będziesz malować płytki ceramiczne, uzupełnij fugi oraz pozbądź się starego silikonu sanitarnego, ponieważ farby nie przylegają do jego powierzchni.

Następnie czas na matowienie lub szlifowanie. Ten etap jest zarezerwowanych dla posadzek drewnianych oraz paneli. Dzięki temu farba do podłóg drewnianych lub inny wybrany przez ciebie preparat zyska znacznie lepszą przyczepność do podłoża i uzyskana powłoka będzie trwalsza. W przypadku naturalnego drewna warto je zeszlifować  dokładnie, dzięki czemu pozbędziesz się starych przebarwień. To pozwoli ci uzyskać znacznie lepszy efekt końcowy, jeśli zdecydujesz się na barwienie drewna w taki sposób, aby jego rysunek pozostał widoczny.

Malowanie

Na tym etapie pamiętaj o tym, aby nakładać preparat cienkimi warstwami, co zapewni większą wytrzymałość ostatecznej powłoki. Maluj całą powierzchnię na raz, dzięki czemu unikniesz powstawania nieestetycznych połączeń między poszczególnymi etapami malarskimi.

Biała podłoga – o czym musisz pamiętać

Jeśli zdecydowałeś się na białe panele podłogowe lub malowanie kafli ceramicznych, pamiętaj o tym, aby w miarę możliwości unikać przesuwania po posadzce ciężkich przedmiotów. Na koniec warto dodać też, że podłoga malowana na biało wymaga innej pielęgnacji, niż dotychczas. Aby twoja biała podłoga drewniana wyglądała świetnie przez długi czas, sięgaj po delikatniejsze środki czyszczące, ponieważ te o silnym działaniu mogłyby naruszać dekoracyjną powłokę. Co ciekawe, w sprzedaży znajdziesz też specjalne preparaty, które przeznaczone są np. do pielęgnacji podłóg olejowanych na biało. Zawierają one białe pigmenty, co pozwala utrwalić efekt renowacji.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny