Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to roślina o wyjątkowej urodzie. Jest to roślina wiecznie zielona, żyjąca długie lata, która osiąga nawet metr wysokości. Zdobią ją liście o intensywnie zielonej barwie. Prawidłowo pielęgnowana kwitnie obficie co roku. Kwiaty skrzydłokwiatu mają kształt pochew o białej bądź kremowej barwie. Jakie wymagania ma ta roślina? Preferuje ona stanowisko półcieniste lub ze światłem rozproszonym. Najlepiej czuje się w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, która jest zawsze lekko wilgotna. Jeśli nie jest wystarczająco często podlewana, liście oraz kwiatostany „omdlewają”, a więc uginają się do dołu. Jeśli zareagujemy dość szybko, a więc odpowiednio nawodnimy skrzydłokwiat, wróci on do swojego poprzedniego wyglądu. Skrzydłokwiat będzie doskonale wyglądać zarówno jako roślina rosnąca pojedynczo, jak i w grupie. Może także być używany jako kwiat cięty.
Zamiokulkas
Zamiokulkas to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów, który służy jako roślina ozdobna. Zamiokulkas to bylina, która w naturalnych warunkach występuje na Zanzibarze oraz Tanzanii. Dorasta on od 40 do nawet 150 cm. Jego cechą charakterystyczną są ozdobne liście, które posiadają jajowaty kształt delikatnie zaostrzony ku górze i wyrastające z grubych kłączy. Zamiokulkas posiada wzniesiony, krzaczkowaty pokrój. Nie ma on wysokich wymagań glebowych, należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, gdyż lubi ona podłoże umiarkowanie wilgotne. Preferuje stanowiska półcieniste oraz cieniste.
Jakie inne najładniejsze kwiaty domowe znajdziesz w naszym zestawieniu? Sprawdź!
Storczyk
Na naszej liście nie mogło zabraknąć tej niezwykłej byliny. Najpopularniejszym gatunkiem jest falenopsis, który posiada liście ułożone naprzeciwlegle do łodygi, z której na odnogach wyrastają przepiękne kwiaty, które można spotkać w niezliczonych barwach. Jednak najczęściej spotyka się storczyki o okazałych białych, różowych lub żółtych kwiatach. Z reguły uprawiany jest on w plastikowych doniczkach, z których wyrastają korzenie powietrzne. W przypadku orchidei, jak są również nazywane, ważna jest odpowiednia podaż słońca, która ma istotny wpływ na kwitnienie rośliny. Większość gatunków potrzebuje dużej dawki światła. Potrzebują one także specjalnego podłoża, które jest połączeniem zarówno kory, jak i włókna kokosowego czy keramzytu. Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza.
Cyklamen
Najładniejsze kwiaty doniczkowe to także cyklameny, które wracają do łask. Roślina posiada kulisty kształt. Cyklamen jest stosunkowo niski, gdyż osiąga maksymalnie około 30 cm wysokość. Jego cechą charakterystyczną są dekoracyjne liście o sercowatym kształcie oraz kwiaty, które mogą być zarówno białe, jak i purpurowe czy fioletowe. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących rodzaju podłoża, jednak potrzebuje stale wilgotnej gleby oraz półcienistego stanowiska. Preferuje on także niższe temperatury, najlepiej czuje się w okolicy 15 °C.
Autor: Katarzyna Pyrek