Data modyfikacji:

Najładniejsze kwiaty doniczkowe - jakie kwiaty doniczkowe wybrać?

Rośliny to bez wątpienia wspaniała ozdoba każdego domu. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem bądź planujesz powiększyć swoją kolekcję, sprawdź proponowane przez nas najładniejsze kwiaty doniczkowe. Opowiemy ci o tym, jak je wybrać, jakie mają wymagania oraz jak je pielęgnować. 
najładniejsze kwiaty doniczkowe

Najładniejsze kwiaty doniczkowe

Pnące, zwisające, rozetowe, kępiaste, a może drzewkowate? Posiadające tylko liście, a może bogate kwiecenie w kolorze różowym, pomarańczowym czy czerwonym? Przekrój roślin jest naprawdę ogromny! Zawdzięczamy to miłośnikom roślinności, którzy wiele gatunków, na przykład tropikalnych, zaadaptowali do warunków panujących w pomieszczeniach. Jak więc wybrać najładniejsze kwiaty doniczkowe do domu? Sprawa nie jest tak trudna, jakby mogło się z początku wydawać. Zdecydowanie należy wziąć pod uwagę swoje gusta oraz możliwości mieszkaniowe i pielęgnacyjne. 

Najładniejsze kwiaty do domu - jak je wybrać?

Przed zdecydowaniem się na konkretne gatunki roślin doniczkowych, musisz zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które ułatwią ci ten wybór. Po pierwsze, określ, czy preferujesz rośliny zielone, czy raczej te posiadające kwiaty. Pamiętaj jednak, że w przypadku kwiatów, będziesz musiał bardziej dbać o wygląd rośliny, jak i czystość mieszkania, gdyż kwiatostan uschnie i będzie trzeba go zerwać i wyrzucić.

Przeczytaj także: Rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu ze smogu i toksyn

Kolejny aspekt to określenie, w jakim miejscu będzie stała roślina. Jest to bardzo istotne, gdyż każdy gatunek potrzebuje nieco innego nasłonecznienia stanowiska, na przykłady monstery uwielbiają światło rozproszone, aloes czy kaktus preferują mocne nasłonecznienie, zaś zamiokulkas zamiolistny czy skrzydłokwiat to rośliny cieniolubne. 

Przy wyborze rośliny należy także zwrócić uwagę na szybkość jej rozrostu i zawczasu przygotować dla niej w domu więcej miejsca. Do roślin szybkorosnących należy na przykład zielistka, monstera czy szczawik trójkątny. Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca na najładniejsze rośliny doniczkowe, postaw na te zwisające, które zajmują mało miejsca lub wolnorosnące, na przykład storczyki, kaktusy czy sansewierie.

Kolejny aspekt, o którym należy pamiętać, to nasze możliwości czasowe. Jeśli w domu spędzamy mało czasu, a w dodatku wiele dni jesteśmy poza domem, warto wybrać rośliny o małych wymaganiach pielęgnacyjnych, które nie potrzebują codziennego, regularnego nawadniania, na przykład sukulenty, starca azjatyckiego czy palmę koralową.

Nie bez znaczenia jest także określenie warunków atmosferycznych, jakie panują w naszym mieszkaniu. Jeśli borykamy się z suchością powietrza, należy zrezygnować z roślin lubiących wyższy poziom wilgoci bądź należy wyposażyć się w nawilżacz powietrza

Najładniejsze kwiaty doniczkowe - propozycje

Skrzydłokwiat 

Skrzydłokwiat to roślina o wyjątkowej urodzie. Jest to roślina wiecznie zielona, żyjąca długie lata, która osiąga nawet metr wysokości. Zdobią ją liście o intensywnie zielonej barwie. Prawidłowo pielęgnowana kwitnie obficie co roku. Kwiaty skrzydłokwiatu mają kształt pochew o białej bądź kremowej barwie. Jakie wymagania ma ta roślina? Preferuje ona stanowisko półcieniste lub ze światłem rozproszonym. Najlepiej czuje się w glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, która jest zawsze lekko wilgotna. Jeśli nie jest wystarczająco często podlewana, liście oraz kwiatostany „omdlewają”, a więc uginają się do dołu. Jeśli zareagujemy dość szybko, a więc odpowiednio nawodnimy skrzydłokwiat, wróci on do swojego poprzedniego wyglądu. Skrzydłokwiat będzie doskonale wyglądać zarówno jako roślina rosnąca pojedynczo, jak i w grupie. Może także być używany jako kwiat cięty. 


Zamiokulkas

Zamiokulkas to obecnie jeden z najpopularniejszych gatunków kwiatów, który służy jako roślina ozdobna. Zamiokulkas to bylina, która w naturalnych warunkach występuje na Zanzibarze oraz Tanzanii. Dorasta on od 40 do nawet 150 cm. Jego cechą charakterystyczną są ozdobne liście, które posiadają jajowaty kształt delikatnie zaostrzony ku górze i wyrastające z grubych kłączy. Zamiokulkas posiada wzniesiony, krzaczkowaty pokrój. Nie ma on wysokich wymagań glebowych, należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, gdyż lubi ona podłoże umiarkowanie wilgotne. Preferuje stanowiska półcieniste oraz cieniste. 

Jakie inne najładniejsze kwiaty domowe znajdziesz w naszym zestawieniu? Sprawdź!

Storczyk

Na naszej liście nie mogło zabraknąć tej niezwykłej byliny. Najpopularniejszym gatunkiem jest falenopsis, który posiada liście ułożone naprzeciwlegle do łodygi, z której na odnogach wyrastają przepiękne kwiaty, które można spotkać w niezliczonych barwach. Jednak najczęściej spotyka się storczyki o okazałych białych, różowych lub żółtych kwiatach. Z reguły uprawiany jest on w plastikowych doniczkach, z których wyrastają korzenie powietrzne. W przypadku orchidei, jak są również nazywane, ważna jest odpowiednia podaż słońca, która ma istotny wpływ na kwitnienie rośliny. Większość gatunków potrzebuje dużej dawki światła. Potrzebują one także specjalnego podłoża, które jest połączeniem zarówno kory, jak i włókna kokosowego czy keramzytu. Storczyki wymagają wysokiej wilgotności powietrza.

Cyklamen

Najładniejsze kwiaty doniczkowe to także cyklameny, które wracają do łask. Roślina posiada kulisty kształt. Cyklamen jest stosunkowo niski, gdyż osiąga maksymalnie około 30 cm wysokość. Jego cechą charakterystyczną są dekoracyjne liście o sercowatym kształcie oraz kwiaty, które mogą być zarówno białe, jak i purpurowe czy fioletowe. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących rodzaju podłoża, jednak potrzebuje stale wilgotnej gleby oraz półcienistego stanowiska. Preferuje on także niższe temperatury, najlepiej czuje się w okolicy 15 °C.

Autor: Katarzyna Pyrek