Data publikacji:

Odnawiamy stare krzesło - projekt DIY

Wraz z pracownią Ak Design przygotowaliśmy dla Was prosty projekt, jak krok po kroku odnowić stare krzesło. Tego typu obrotowe krzesło miał lub ma chyba każdy z nas :) Dobierzcie więc materiał pasujący do Waszej aranżacji wnętrza i zabieramy się do pracy!

Potrzebujemy:

- młotek

- śrubokręty ( wykręcenie śrub)

- kleszcze lub jakieś dłutko do podważenia zszywek

- miarka

- zszywacz ręczny

- kreda tapicerska do odrysowania wzoru (może być zwykły mazak)

- farba dobrze kryjąca do plastiku i metalu + pędzel (dla mniej wprawnych malarzy biały spray)

- papier ścierny do przeszlifowania powierzchni

- tkanina pepitka ( 1m , ) lub inna dowolna

KROK 1

Zaczynamy od odkręcenia wszystkich śrubek i rozebrania fotela na części. Aby krzesło było bardziej stylowe,  postanowiliśmy usunąć dodatkowo gumowe elementy rozcinając je nożykiem do tapet. Następnie czyścimy i szlifujemy fotel (dzięki temu farba będzie lepiej się trzymać).

KROK 2

Malujemy farbą elementy metalowe i plastikowe stelaża (dla mnie wprawionych malarzy lepszy będzie spray). My zdecydowaliśmy się na biały mat.

KROK 3

Rozbieramy tapicerkę, wyciągając wszystkie zszywki (kleszczami, śrubokrętem lub specjalną "stopką" do wyciągania zszywek). Nie rozpruwamy materiału - posłuży on nam do odrysowania wzoru.

KROK 4

Wycinamy tkaninę o rozmiarach starego, zdjętego w poprzednim kroku z krzesła materiału (odrysowujemy jej wzór na nowej tkaninie).

W naszym przypadku pianki w krześle były dobre, więc ich nie wymieniliśmy. Jeśli jednak nadają się one do wymiany, wycinamy gąbkę o grubości 2 lub 3 cm dokładnie na powierzchnię siedziska i oparcia i mocujemy do krzesła.

KROK 5

Przybijamy nową tkaninę za pomocą zszywacza ręcznego (do kupienia np. TUTAJ).  Żeby zszywki nie były widoczne ich powierzchnię malujemy mazakiem (w naszym przypadku na czarno) - na tle pepitki nie będą wtedy widoczne.

KROK 6

Po wyschnięciu farby ponownie skręcamy wszystkie części fotela.

A oto efekt końcowy:


Pracownia Ak Design  zajmuje się renowacją starych mebli. Specjaliści z meblarni nadają nowe życie starym krzesłom, fotelom czy stolikom. Projekty są niepowtarzalne i mają indywidualny charakter. Chcesz zobaczyć więcej odnowionych mebli? Zajrzyj TUTAJ.

Autor: Agnieszka Jaśkiewicz