Data publikacji:

Jak wykonać ogród zimowy?

Ogród zimowy to doskonałe miejsce do wypoczynku zarówno w chłodniejsze, jak i cieplejsze dni. Może on stać się także oranżerią z prawdziwego zdarzenia, w której będziemy pielęgnować najbardziej tropikalne okazy roślin. Jednak jak wykonać ogród zimowy? Co jest potrzebne do jego stworzenia? Jakie rośliny dobrać do ogrodu zimowego? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym artykule. 
ogród zimowy

Ogród zimowy na tarasie - od czego zacząć?

Jeśli jesteś miłośnikiem natury, doskonałym wyborem będzie dla ciebie stworzenie ogrodu zimowego, który pozwoli ci na bliski kontakt z naturą nawet w mroźne, styczniowe dni. Wyobraź sobie, że bez wychodzenia na dwór jesienią i zimą możesz podziwiać swój piękny ogród! Co więcej, ten typ pomieszczenia zdecydowanie podnosi walory estetyczne całego domu. Z jednej strony jest doskonałym przedłużeniem domu, z drugiej - ogrodu. Przepięknie będą w nim prezentować się rośliny pnące, takie jak wisteria, hortensja pnąca czy bluszcz pospolity. 

Co więcej, ogród zimowy może stać się dodatkowym pomieszczeniem służącym do wypoczynku całej twojej rodziny i to przez 365 dni w roku! Każdy doceni to szczególnie, gdy wydłużają się noce, a tym samym mamy mniejszy dostęp do światła dziennego. W przypadku ogrodu zimowego, który posiada co najmniej trzy ściany powstałe ze szkła, możemy cieszyć się każdym promieniem słońca. Ponadto ogród zimowy może przywoływać wspomnienia z odległych, tropikalnych podróży. Wystarczy, że w ogrodzie zimowym ustawisz meble w stylu boho, aby poczuć się jak w meksykańskim Tulum! 


Przeczytaj także: Aranżacja ogrodu. Pomysł na nowoczesny ogród przed domem


Ogrody zimowe sprawdzają się także doskonale jako oranżerie. Będą więc idealnym miejscem, w którym bez obaw o odpowiednie nasłonecznienie i temperaturę, będą mogły rosnąć rośliny o wysokich wymaganiach pielęgnacyjnych, takie jak choćby palmy, drzewka oliwne czy drzewka pomarańczowe. 

Co jest potrzebne, aby wykonać ogród zimowy?

Planowanie warto rozpocząć od wybrania miejsca, w którym chcemy wybudować ogród zimowy. Istotne jest więc określenie, jak oranżeria ma być usytuowana względem stron świata. Polecamy wybranie kierunku południowego, jeśli z ogrodu zimowego chcemy stworzyć oranżerię z prawdziwego zdarzenia. Natomiast jeśli ogród zimowy ma stać się dodatkowym pokojem wypoczynkowym, warto postawić na usytuowanie z kierunkiem wschodnim lub zachodnim. Dzięki temu, zarówno przed i po pracy, będziemy mogli cieszy się słońcem. Bierzmy także pod uwagę, iż takie pomieszczenie powinno posiadać trzy ściany zbudowane z szyb, co pozwoli na dostarczenie jeszcze większej ilości promieni słonecznych. 

Gdzie postawić zimowy ogród? Częścią domu, która może zostać zaadaptowana na ogród zimowy, jest taras. Dzięki temu nie musimy budować fundamentów pod nowe pomieszczenie. Jednakże fundament musi gwarantować wysoką wytrzymałość oraz posiadać odpowiednią izolację termiczną i przeciwwodną. Jeśli chcemy, aby ogród zimowy był miejscem całorocznego wypoczynku, należy zastanowić się nad założeniem w pomieszczeniu ogrzewania oraz klimatyzacji. Bardzo istotnym aspektem w przypadku ogrodu zimowego jest także wentylacja, która pozwala na prawidłowy przepływ powietrza. Możemy wybrać naturalną formę wentylacji w postaci drzwi oraz okien bądź formę mechaniczną, czyli nawiewniki wentylatora. Jeśli zdecydujemy się na pierwszą wersję, należałoby określić, jak mają wyglądać oraz jak mają się otwierać okna, drzwi prowadzące do domu oraz te kierujące na ogród, aby zaplanować odpowiedni ciąg powietrza.

Aby wykonać konstrukcję ogrodu zimowego, potrzebny jest stabilny szkielet stworzony z profili oraz oczywiście powierzchnia przeszklona. W przypadku profili polecane są te stworzone z drewna, PCV lub aluminium. Jednak najważniejszym elementem są przeszklenia, które powinny być wykonane z dwóch lub trzech tafli szkła pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Przeszklenia powinny spełniać kilka funkcji: 

  • powinny nie dopuszczać do przegrzewania się pomieszczenia;
  • powinny ograniczać ucieczkę ciepła z pomieszczenia;
  • powinny być odporne na uderzenia, a tym samym zapewniać bezpieczeństwo;
  • powinny posiadać zabezpieczenia antywłamaniowe.

Pamiętajmy także o dachu, który powinien posiadać kąt nachylenia 45°, dzięki czemu śnieg sam będzie zsuwał się z tego elementu konstrukcji. Zarówno na dachu, jak i na ścianach warto zamontować żaluzje, rolety bądź markizy, które uchronią nas przed ewentualnym zbyt intensywnym słońcem. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wyglądu ogrodu zimowego bądź materiałów użytych do jego powstania, powinniśmy skonsultować się z architektem. 

Ogród zimowy - jakie rośliny wybrać?

Bardzo ważnym elementem ogrodu zimowego są rośliny. Ogromnym plusem pomieszczenia typu ogród zimowy jest to, iż możemy stworzyć w nim prawdziwy mikroklimat pozwalający na hodowlę różnych gatunków roślin. Dzięki temu możemy zdecydować się na przykład na rośliny śródziemnomorskie, dzięki którym w ogrodzie zimowym będziemy mieć namiastkę Grecji. Jeśli chcemy odtworzyć grecki klimat, warto postawić na drzewka oliwne, wawrzyn (laur), mandarynkę kumkwat czy cytrynę „Meyera”. Dużym plusem powyższych roślin jest możliwość ich stosowania w kuchni! Aby dopełnić grecki styl, warto zaopatrzyć się w meble w stylu śródziemnomorskim bądź prowansalskim

Innym bardzo popularnym i kolorowym pomysłem na ogród zimowy czy taras jest styl meksykański sprowadzony prosto z Ameryki Południowej. W tym przypadku postaw na kolor we wnętrzu - pomarańczowe, różowe ściany i obrazy Fridy Kahlo, których uzupełnieniem będą meble w stylu etno. Jaka roślinność będzie idealna? Postaw na wszelkiego typu sukulenty, palmy czy bananowce. Doskonale w stylu meksykańskim będą prezentować się także dalie, pacioreczniki czy jukki. Uzupełnieniem ogrodu zimowego mogą stać się natomiast trawy ozdobne czy krzewy, na przykład tamaryszek.

Autor: Katarzyna Pyrek