Data publikacji:

Kiedy i dlaczego warto zamontować osłony na balkon?

Dla osób mieszkających w bloku balkon to namiastka ogrodu. Może i nie zrobimy na nim grilla i nie zaprosimy wielu gości, ale już uprawa kwiatów i spokojny relaks przy książce – czemu nie? Problem w tym, że bez odpowiednich zabezpieczeń jesteśmy nieustannie narażeni na ciekawskie spojrzenia sąsiadów oraz przechodniów – warto więc zainwestować w osłony na balkon. Jakie ich rodzaje są teraz na rynku i jakie jeszcze korzyści daje nam taka osłona?

osłony na balkon

Osłony na balkon – jakie mają funkcje?

Osoby, które szukają dobrej osłony na balkon, zazwyczaj pragną uciec od ciekawskich spojrzeń i zapewnić sobie odrobinę prywatności. Warto jednak wiedzieć, że tego typu zabezpieczenia dają nam o wiele więcej korzyści. Oto niektóre z nich.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Niektóre balustrady balkonowe wyglądają naprawdę pięknie, ale zamontowane są w taki sposób, że dziecko może wypaść między barierkami albo pod ich dolną krawędzią. Dobrze dobrana osłona balkonu niweluje ten problem i zapewnia wszystkim mieszkańcom – w tym najmłodszym – bezpieczeństwo.

Ochrona przed deszczem i wiatrem

Na naszych balkonach trzymamy różne rzeczy – np. rowery oraz kwiaty. Zacinający deszcz albo intensywny wiatr może je zniszczyć. Nie stanie się tak jednak, jeśli zamontujemy osłony balkonowe.

Sprawdź również pomysły na wystrój małego balkonu.

Osłony na balkon - jakie wybrać?

Z czego właściwie wykonuje się takie zabezpieczenia? Jeśli właśnie planujesz ich zakup, to do wyboru masz osłony balkonowe z tworzywa oraz te z naturalnych materiałów.

Osłony z technorattanu

Osłony z technorattanu wyglądają niemal jak trzcina czy bambus, będąc jednocześnie nieporównywalnie trwalszymi. Łatwo je zamontować, czyścić, są odporne na wiele czynników atmosferycznych. Łatwość utrzymania ich w czystości, różnorodność kolorystyczna oraz względnie niska cena czyni z nich osłony niemal idealne.

Osłony z PCV

Obecnie maty PCV, czyli osłony balkonowe z tworzywa, ale wyglądające np. jak bambus, cieszą się dużym zainteresowaniem. Mają całe mnóstwo zalet – są tanie, łatwe w czyszczeniu i bardzo trwałe. Co również istotne, można je kupić w rożnych wzorach i wariantach kolorystycznych.

Osłony plastikowe

Plastik daje w zasadzie największą różnorodność. Możesz kupić na przykład osłony na balkon, które imitują siatkę z liśćmi albo dowolną inną. Plastik jest trwały i tani, a obecnie produkowane z niego maty mogą naprawdę świetnie się prezentować. 

Osłony z poliwęglanu

Taka osłona będzie przezroczysta, więc przypadnie do gustu tym, którzy nie chcą zasłaniać efektownej balustrady, ale pragną większego bezpieczeństwa. Osłony balkonowe z poliwęglanu są  bardzo trwałe i śmiesznie proste w czyszczeniu.

Naturalne osłony na balkon

Osłony bambusowe

Bambus jest bardzo trwały, więc taka osłona balkonu będzie służyła przez kilka lat – niegroźny będzie jej śnieg, wiatr czy deszcz. Oczywiście wygląd takiej osłony również można dopasować do własnych wymagań – możemy wybrać matę z grubych albo z cienkich pędów.

Osłony wiklinowe

Jeśli zależy ci na tym, aby nie wydawać zbyt dużo pieniędzy na osłony na balkon, wybierz te z wikliny. Materiał ten jest bardzo efektowny – ma piękny, ciemny kolor, a to naprawdę świetnie chroni przed słońcem oraz wiatrem. Niestety tego typu mata będzie miała pewną wadę – wiklina odkształca się pod wpływem warunków atmosferycznych, więc dość szybko może stracić swój urok.;

Osłony trzcinowe

Osłony z trzciny mają swoje plusy – są bardzo lekkie, efektowne, pasują zarówno do nowoczesnego mieszkania, jak i tego urządzonego w bardziej sielskim stylu. Do tego są względnie tanie. Gdzie tkwi haczyk? Niestety w trwałości takiej osłony. Jeżeli nie zadbamy o porządne jej przymocowanie do barierki, po wichurze czy burzy może zostać po niej tylko wspomnienie.

Osłony drewniane

W zeszłych sezonach bardzo modne stały się osłony na balkon stworzone z drewnianych sztachetek. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam na trwałości, a jednocześnie naturalnym, domowym klimacie. Sztachetki imitują ogrodowy płotek, są odporne na działanie warunków atmosferycznych i mogą nam posłużyć przez wiele lat. Wada? Trzeba pamiętać o regularnej konserwacji drewna.

Wybierając pomiędzy konkretnymi rodzajami mat, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze – wygląd, spokój na długie lata czy może niska cena. Pamiętaj jednocześnie, że niektóre osłony łączą w sobie aż kilka zalet.

Jak zamontować osłony balkonowe?

Boisz się, że zamontowanie osłony okaże się dla ciebie za trudne? Nie ma powodu do takich obaw. Osłony drewniane, jak i te z technorattanu, należy przymocować za pomocą wkrętów, do pozostałych mat z naturalnych materiałów będziesz potrzebować prostych zacisków.

Samo przymocowanie zabezpieczenia jest bardzo łatwe, nie zajmuje wiele czasu, ale na wszelki wypadek zawsze warto mieć „pod ręką” drugą osobę. Pamiętaj jedynie, aby wybrać osłonę o odpowiedniej długości – gdy okaże się za krótka, trudno będzie to naprawić.