Data modyfikacji:

Jak układać panele winylowe? Montaż paneli

Panele winylowe są nowym spojrzeniem na materiały wykończeniowe znane już od kilkudziesięciu lat. To świetny sposób na szybką i stosunkowo prostą renowację lub ułożenie nowych podłóg, a także pokrycie ścian. Biorąc pod uwagę panele winylowe, montaż nie wymaga skomplikowanych narzędzi czy specjalistycznych materiałów dodatkowych. Ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie podłoża i wybór właściwego rodzaju paneli. Przeczytaj więcej o tym, co przygotować i jak należy montować panele winylowe.
panele winylowe montaż

Przygotowania do montażu paneli winylowych

Przygotowanie do montażu paneli winylowych to zasadniczo dwa etapy - dostosowanie podłoża oraz organizacja odpowiednich materiałów i przyborów. Dobre panele winylowe montaż mogą mieć ułatwiony dzięki właściwym narzędziom. Potrzebna będzie poziomica, nożyk introligatorski lub wyrzynarka, solidna linijka, a w zależności od sztywności panelu być może także gumowy młotek. Jeżeli będzie to montaż paneli winylowych na klej, przyda się także szpatułka lub zgodne z zaleceniami producenta narzędzie do jego nakładania.

Podłoże pod panele winylowe musi być równe, czyste, odpylone i nietłuste. Nie może być to wykładzina, kauczuk czy linoleum. Nowe wylewki, jednolita wykładzina PVC, podłoga drewniana czy płytki powinny zostać dobrze wyrównane, wyczyszczone, odpylone i zagruntowane. O przygotowaniu szczególnego rodzaju podłogi przeczytaj także w części, jak kłaść panele winylowe na stare płytki. Kiedy już powierzchnia jest gotowa, warto wybrać panele winylowe, które będą dopasowane do projektu wnętrza zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Sprawdzone propozycje znajdziesz w odpowiedniej kategorii portalu Ceneo.pl, wybierając typ paneli winylowych.

Jaki podkład pod panele winylowe sprawdza się najlepiej?

Eleganckie panele winylowe - jak kłaść, by proces był szybki i wygodny? Warto zastosować odpowiedni podkład, który nie tylko wygłusza i nieznacznie wyrównuje podłoże, ale także zapewnia izolację. Warto zauważyć, że podkłady pod panele winylowe mają większą gęstość niż te stosowane pod panele laminowane. Mogą być zintegrowane z folią, która powinna być stosowana na wylewki. Niektóre panele mają także zintegrowany podkład. Wybór dedykowanych folii i podkładów pod panele winylowe znajdziesz również na Ceneo.pl.

Jak układać panele winylowe?

Zanim przystąpisz do ułożenia pierwszego rzędu paneli, zastanów się nad ich rozplanowaniem - jak kłaść panele winylowe, w jakim układzie? Jeżeli będzie to montaż paneli winylowych na klej, mogą być one ułożone klasycznie obok siebie, na cegiełkę czy nawet jodełkę - warto stworzyć odpowiednią wizualizację, jak układać panele winylowe. Nie ma w ich przypadku znaczenia kierunek padania światła czy położenie drzwi. Następne kroki to:

  1. Precyzyjne ułożenie pierwszego rzędu paneli - on decyduje o równym dalszym ułożeniu.
  2. Układanie kolejnych rzędów - zaczynając zawsze od tej strony, gdzie rozpoczęto pierwszy rząd, panele powinny ściśle przylegać do siebie, w systemie klik - być zatrzaśnięte.
  3. Wycinanie na bieżąco otworów pod rury, docinanie paneli przy ścianach.


Przeczytaj także: Jaka folia pod panele? Jaki podkład będzie najlepszy?


Ważne, aby zachować maksymalną czystość, nie pozwolić na dostanie się na przygotowaną powierzchnię zabrudzeń. Dlatego proces kładzenia podłogi powinien być w miarę możliwości zakończony tego samego dnia. W przypadku klejenia paneli winylowych następuje ono etapami - nałożenie kleju i ułożenie części paneli, po czym kolejne nałożenie na dalsze powierzchnie. Po ułożeniu paneli warto wykończyć podłogę z użyciem profili lub listew, które można kupić dzięki Ceneo.pl.

Montaż paneli winylowych na klej czy klik?

To, czy panele winylowe montaż będą miały na klej, czy też w systemie klik, zależy od ich typu, zatem decyzja ma miejsce już na etapie wyboru materiałów. Panele ze specjalnymi piórami i wpustami są rodzajem podłogi pływającej, choć niektóre typy można jednocześnie montować na klej. Klejenie paneli winylowych daje im nieco lepsze właściwości użytkowe, ale wymaga dodatkowej pracy, trwa dłużej. Montaż paneli winylowych na klej może nie wymagać zastosowania podkładu - wszystko zależy od podłoża, na którym będą mocowane panele. Ciekawym i stosunkowo szybkim w montażu rozwiązaniem są również panele winylowe samoprzylepne. Warto jednak w ich przypadku zwrócić szczególną uwagę na podłoże, które powinno być przygotowane bardzo dokładnie.

Jak kłaść panele winylowe na stare płytki?

W przypadku, gdy montaż paneli winylowych ma być sposobem na odświeżenie łazienki czy kuchni, pojawia się pytanie, jak kłaść panele winylowe na stare płytki. Może być to zarówno montaż paneli winylowych na ścianie, omawiany poniżej, jak i klejenie paneli winylowych na podłodze. W przypadku powierzchni z płytek bardzo ważne jest jej oczyszczenie i wyrównanie. Jeżeli pod płytkami znajduje się ogrzewanie podłogowe, trzeba również upewnić się, że dany typ paneli winylowych może być z nim użyty. Jeżeli nierówności podłogi z kafelków są większe niż kilka milimetrów, warto zastosować wylewkę samopoziomującą. Jaki podkład pod panele winylowe? Samoprzylepny pomoże w ustabilizowaniu podłogi pływającej, zwiększając również izolację akustyczną. Przy układaniu paneli winylowych na płytkach lub innych nietypowych powierzchniach mogą być przydatne, obok narzędzi, również akcesoria do wykończenia podłogi, które kupisz na Ceneo.pl.

Montaż paneli winylowych na ścianie

Jeśli bierze się pod uwagę panele winylowe, montaż na ścianie może przebiegać podobnie jak w przypadku paneli podłogowych. Zależy to jednak od wybranego typu paneli oraz stanu powierzchni ściany. Montaż paneli winylowych na ścianie bardzo często wykorzystuje system drewnianych listew - łat tworzących dystans. W zależności od podłoża możliwy bywa także montaż paneli winylowych na klej lub tak zwane klamerki - metodą przypinania. W każdym przypadku kluczowa przy montażu jest precyzja, dobre rozplanowanie ułożenia paneli oraz dostosowanie wykończeń - profili w zależności od miejsca.

Panele winylowe są wyjątkowo funkcjonalnym materiałem wykończeniowym zarówno na podłogach, jak i ścianach. Ułożone podłoże jest wytrzymałe i elastyczne, świetnie tłumi dźwięki, nie chłonie wilgoci. Dodatkowo podłoga sprawia wrażenie ciepłej, ma właściwości termoizolacyjne i antystatyczne. Montaż paneli winylowych przy zachowaniu podstawowych zasad nie jest bardzo skomplikowany, nie zajmuje również zbyt dużej ilości czasu. Jeżeli wiesz, jak kłaść panele winylowe, możesz w sprawny sposób odmienić wystrój niemal każdego wnętrza.


Autorka: Aleksandra Ginalska