Do montażu pod panelami z laminatu czy drewna należy zakupić dedykowaną folię paroizolacyjną o współczynniku SD powyżej 75 m. Jest to kluczowy parametr, od którego wielu producentów uzależnia obowiązywanie gwarancji. Współczynnik SD określają tzw. opór dyfuzyjny równoważnej grubości warstwy powietrza, stanowiącej opór dla pary wodnej wyrażony w metrach. Mówiąc prościej, jeśli kupimy folię o paroizolacyjności SD>100, to oznacza to ochronę przed parą wodą jak oddzielenie warstwą 100 m powietrza.
Niektórzy sprzedawcy, zamiast terminu „paroizolacja”, mylnie używają pojęcia „paroszczelność”, jest ono jednak zarezerwowane wyłącznie dla materiałów o współczynniku SD równym lub większym od 150 m. Czasem stosuje się też inne oznaczenia stopnia ochrony przed wilgocią. Nie musi to od razu oznaczać złej jakości produktu – wystarczy dopytać producenta lub dostawcę, jaki poziom ochrony zapewnia dana folia.
Najpopularniejsze folie paroizolacyjne są wykonane z polietylenu LDPE i mają grubość 0,2 mm. Jest to materiał o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, odporny na starzenie. Folia dobrej jakości może mieć uniwersalne zastosowanie – zarówno do izolacji podłóg, jak i dachów lub ścian szkieletowych. Ważniejsze są odpowiednie parametry, a nie samo określenie, że folia jest przeznaczona do podłóg.
Nie należy jednak stosować najtańszej folii, której dostawca nie jest w stanie podać konkretnych parametrów, a tym bardziej folii malarskiej, która nie zapewni odpowiedniej ochrony przeciwwilgociowej. Oprócz właściwego współczynnika SD folia powinna też mieć odpowiednią wytrzymałość na rozciąganie w kierunku podłużnym oraz poprzecznym. W klasyfikacji ogniowej folia powinna mieć klasę materiału „trudnozapalnego”, czyli bezpiecznego do zastosowania w budownictwie mieszkaniowym.