Data publikacji:

Perlator do kranu: co to jest, jak działa, jaki wybrać?

Perlator do kranu to przydatny gadżet, który napowietrza strumień wody, a tym samym zmniejsza jej zużycie. Zwykle ma formę małego sitka, który montuje się na końcu baterii. Dzięki niemu korzystanie z wody jest wygodne i ekonomiczne. Jaki perlator do kranu wybrać? Jak go zamontować? Sprawdź!
perlator do kranu

Przeczytaj również: Wnęka pod prysznicem. Ciekawy pomysł na aranżację

Perlator do kranu – co to jest i jak działa?

Zużywasz zbyt dużo wody? W dzisiejszych czasach problem ten staje się coraz poważniejszy. Zapominamy często o tym, jak drogocennym jest ona surowcem. Choć pojedynczy człowiek nie jest w stanie zrobić wiele, to gdy wiele tysięcy osób naraz zacznie oszczędzać wodę, efekt z pewnością będzie zauważalny. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że często marnujemy wodę podczas zwykłych, codziennych czynności, np. nie zakręcając kranu podczas mycia zębów, zmywania naczyń lub mycia owoców. Jak uporać się z tym problemem? Doskonałym rozwiązaniem jest perlator do kranu.

Perlator do kranu to specjalna nakładka, która napowietrza wodę i zwiększa objętość strumienia. Dzięki temu wydaje się on większy, gdy tak naprawdę jest w nim mniej wody oraz mnóstwo pęcherzyków powietrza. Montaż perlatora do kranu jest niezwykle prosty. Nakłada się go zwykle na koniec kranu lub wylewki . Gadżet ten może być wykonany z metalu, plastiku lub silikonu. Wyróżniamy następujące rodzaje perlatorów do kranu:
  • perlator do kranu kuchennego,
  • perlator do kranu łazienkowego,
  • perlator do prysznica,
  • perlator do kranu w wannie.

Perlator do kranu – zalety

Główną zaletą perlatora do kranu jest to, że zmniejsza on zużycie wody. Producenci podają, że może on pomóc oszczędzić nawet do 60% wody. Zanim kupisz wybrany produkt, sprawdź, ile wody pozwala on oszczędzić według producenta. Perlator do kranu ma niewielkie rozmiary i średnicę, dlatego zupełnie nie zmniejsza komfortu użytkowania baterii. Dodatkowo sprawia, że strumień nie rozlewa się na boki – jest prostszy i bardziej równomierny.

Montaż perlatora do kranu nie tylko pozwala oszczędzić pieniądze, gdyż zmniejsza istotnie rachunki za wodę. Poza tym jest to ekologiczne rozwiązanie, które pomaga chronić środowisko naturalne.

Perlator do kranu – jaki wybrać?

Jaki perlator do kranu wybrać? Przede wszystkim weź pod uwagę, do jakiego pomieszczenia i kranu ma być przeznaczony. Perlator do kranu kuchennego idealnie sprawdzi się, jeśli często myjesz naczynia ręcznie. Dzięki niemu oszczędzisz sporo wody podczas pracy w kuchni. Perlator do kranu w kuchni świetnie sprawdzi się także podczas mycia warzyw i owoców pod bieżącą wodą.
Jaki perlator do kranu łazienkowego wybrać? Najlepszą opcją jest montaż nakładki na baterii umywalkowej. To właśnie podczas korzystania z umywalki marnujemy najwięcej wody. Perlator do wanny czy prysznica może się okazać nieco mniej przydatny. Jeśli jednak masz skłonność do długiego stania pod prysznicem z odkręconą wodą, zainwestuj również w nakładkę na baterię prysznicową.
Wybierając perlator do kranu, zwróć uwagę na jego średnicę i rozmiary. Musi pasować do kranu, na którym chcesz go zamontować. Sprawdź również, o ile jest w stanie ograniczyć zużycie wody. Najtańsze perlatory mogą zmniejszać zużycie o ok. 15%, a najdroższe – nawet o 60%.

Poza tym zwróć uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest perlator. Silikonowy jest łatwy w czyszczeniu, ale niezbyt trwały. Plastikowy jest jeszcze mniej trwały, jednak tani i również łatwy w czyszczeniu. Mosiężny perlator to najbardziej solidna, ale również najdroższa opcja. Natomiast metalowy jest wariantem najpopularniejszym.

Ostatnią kwestią, na jaką musisz zwrócić uwagę, jest sposób montażu perlatora. Perlator do kranu wewnętrzny montuje się wewnątrz wylewki, a zewnętrzny – nakłada na nią. Jego wariantem jest perlator do kranu długi, który nakręca się na kran.

Jak zamontować perlator do kranu?

Montaż perlatora do kranu jest niezwykle prosty. Postępuj zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu. Odkręć sitko małym kluczykiem i nałóż na perlator uszczelkę. Następnie starannie dokręć nakładkę do wylewki kranu kluczykiem. I gotowe!
Autorka: Olga Wacholc