Data modyfikacji:

Piękne porcelanowe filiżanki: naczynie dla wymagających

Filiżanka: niewielkie naczynie, które potrafi wyczarować magiczny poranek. Kawa serwowana w tym niedużym kubeczku z filigranowym uchem jest po prostu smaczniejsza. Uwierzy ten, kto spróbuje. Przedstawiamy kilka faktów o porcelanowych filiżankach.

Picie z porcelanowych filiżanek to czysta przyjemność. Zakochać się w pięknej, małej czarce jest naprawdę łatwo. Te niewielkie naczynia posiadają w sobie magnetyczną kombinacje - łączą delikatność i  prawdziwą elegancje. Kiedyś porcelanowe zastawy były luksusem i dziełem sztuki. Dziś wyroby z porcelany przechodzą mały renesans i idą z duchem czasu, nie tracąc swojej szlachetności.

Filiżanki. Tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Filiżanki porcelanowe gościły na arystokratycznych stołach całe stulecia. Po raz pierwszy pojawiły się w Chinach około 1300 lat temu - to właśnie tam odkryto tajniki wytwarzania porcelany. Porcelana jest jedną z najszlachetniejszych form ceramiki. W skład białej masy wchodzi: glina, kaolin, kwarc i skalenia. Proces powstania porcelanowej zastawy, która w czasach saskich miała nieprawdopodobną wartość (za serwis można było stać się właścicielem paru wiosek wraz z mieszkańcami), jest dość skomplikowany. Należy znać dokładne proporcje składników i wypalać naczynia aż dwukrotnie, po czym pokryć je specjalnym szkliwem i ponownie włożyć do rozgrzanego pieca. Co ciekawe, do dziś proces produkcji nie uległ zmianie.

Źródło: thisivyhouse.tumblr.com

Do Europy porcelana dotarła w 1709 roku. Dlaczego tak późno? Ponieważ przez całe wieki Chińczycy bardzo zazdrośnie strzegli tajnik produkcji porcelanowej masy. Ponownego "odkrycia" porcelany na gruncie europejskim dokonał Jan Fryderyk Boettger – alchemik na dworze Augusta Mocnego. Najsłynniejszą wytwórnią porcelany była fabryka w Miśni: to tam w latach 1737-1742 powstał najbogatszy serwis złożony z 2200 elementów! W bujnej historii porcelany swój ślad zostawiła także polska manufaktura – w 1790 roku powstała fabryka w Ćmielowie, która wytwarza zestawy po dziś dzień.

Pomysł na prezent bez okazji

Piękna filiżanka z porcelany z pewnością ucieszy obdarowanego. To fantastyczny prezent nie tylko dla kogoś, kto kultywuje idee popołudniowych herbatek. Ten niewielki kubeczek może z powodzeniem służyć jako kuchenna ozdoba. Mamy do wyboru filiżanki w różnych stylach, począwszy od takich bardziej nowoczesnym, prostym o geometrycznym kształcie lub bogato zdobionym w stylu retro. A może pokusimy się o filiżankę z repliką słynnego obrazu? Żaden problem. Dużą popularnością cieszą się także filiżanki w oryginalnych kształtach.

Zobacz też przegląd designerskich filiżanek.

Autor: Aga B.