Uprawa pieprzu
Polskie przysłowie: “Będziesz uciekał tam, gdzie pieprz rośnie”, nie jest przypadkowe. Bierze się ono z tego, że roślina, z której pochodzi ta szlachetna przyprawa, rośnie w odległych krajach. Dokładnie tych, w których mamy klimat tropikalny.
Stąd uprawa tej rośliny w naszej szerokości geograficznej nie jest łatwa. Wymaga ona dużego zaangażowania, wiedzy oraz cierpliwości. Od czego zatem rozpocząć naszą przygodę z pieprzem? Najpierw powinniśmy kupić sadzonki lub
nasiona tej rośliny. Musimy jednak przygotować na spore trudności, wiąże się to bowiem z tym, dla wielu sklepów ogrodniczych handel sadzonkami pieprzu nie jest opłacalny.
Stąd musimy uzbroić w cierpliwość przy jej poszukiwaniu i przygotować się na nie najniższą cenę. Gdy już zaopatrzymy się w sadzonkę lub nasiona, powinniśmy ją jak najszybciej wsadzić. Najlepszym miejscem dla jej wegetacji będzie szklarnia, gdzie jesteśmy jej stworzyć dobre warunki cieplarniane. Wiele osób próbuje co prawda tę roślin pielęgnować w doniczce w warunkach pokojowych, jednak próby te w dużej części skazane są na niepowodzenie.
W warunkach pokojowych ciężko nam byłoby funkcjonować w wysokich temperaturach, zaś suche powietrze, jakie tam mamy nie sprzyja tej roślinie. Musimy też pamiętać, by nie próbować pieprzu wyhodować z ziarenka, jak podpowiadają nam niektóre internetowe poradniki. Dlaczego? Ziarenko to bowiem jest już martwe i z niego najprawdopodobniej nic nie wyrośnie.
Jaka ziemia jest dla niego najbardziej odpowiednia.
Klimat to nie jedyny czynnik wpływający na to, by w naszej szklarni lub doniczce rósł pieprz. Uprawa tej rośliny wymaga również odpowiedniego podłoża.
Zatem jaka ziemia? Pieprz jest rośliną tropikalną, stąd gleba musi być podobna do tej, co w jego naturalnym środowisku. Przyjmuje się, że powinna ona być lekko kwaśna o odczynie 5,5 -6,5 wartości. Nie należy zapominać o tym, że podłoże w tamtej szerokości geograficznej bogate jest w materię organiczną. Co ciekawe dobrze sprawdzi się tu ziemia do paproci "Arex Ziemia Do Paproc" i lub "Pnos Ziemia Kwiatowa 50L Ph 5,5-6,5."
Taką ziemię możemy również przygotować sami. Potrzebna nam do tego będzie próchnica, ziemia oraz piasek. Te składniki w stosunku 2-1-1 należy ze sobą wymieszać i tak przygotowana ziemia gotowa jest, by zrobić z niej podłoże dla naszej sadzonki. Rodzaj gleby to nie wszystko. Musimy także zadbać oto, by była ona zawsze nawilżona. Nie mogą jednak tworzyć się wokół niej kałuże. Stąd miejsce, w którym jest ona wsadzona, powinno być wyposażone w odpowiedni drenaż. Dobrą metodą będzie wsypanie tu warstwy piasku lub kamyków, które będą naturalnym filtrem.