Data modyfikacji:

Plastrowanie ścian: na czym polega i jak plastrować?


Jednym z najpopularniejszych sposobów na wyrównanie ścian i sufitów jest zaaplikowanie na nie gładzi, która po wyschnięciu powinna zostać zeszlifowana. To skuteczny sposób na wykończenie ścian, jednak wiąże się z wszechogarniającym pyłem, dużą inwestycją czasową oraz przeznaczeniem sporych nakładów sił. Alternatywą może być jednak szpachlowanie bezpyłowe, inaczej nazywane plastrowaniem ścian. Czym jest plastrowanie ścian i jak wykonać je dobrze?
ściana

Czym jest plastrowanie ścian?


Plastrowanie ścian to nic innego, jak proces szpachlowania ściany przy użyciu specjalnej gładzi angielskiej, która nie wymaga po wyschnięciu szlifowania. Nakładanie gładzi szpachlowej na ścianę lub sufit kojarzy nam się wszystkim z poważnym i długim zadaniem. Nałożenie gładzi, przeczekanie jednego, a czasem nawet dwóch dni na wyschnięcie, szlifowanie całej ściany przy użyciu narzędzi ręcznych bądź mechanicznych, a na samym końcu sprzątanie pyłu.

Nowoczesne techniki budowlane umożliwiają nam jednak ominięcie najgorszego etapu, jakim jest szlifowanie. Szlifowanie bezpyłowe, jak inaczej nazywane jest plastrowanie ścian, wymaga jednak użycia specjalnej gładzi, której celem jest maksymalne skrócenie czasu przygotowania ściany do finalnego wykończenia. Gładź angielska nadaje się do wszystkich rodzajów podłoży, od płyt gipsowo-katonowych, przez beton, aż po tynki. Warto mieć jednak świadomość, że plastrowanie ścian nie jest tak proste jak tradycyjne szlifowanie, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi technikami mieszania gładzi oraz jej nakładania na ścianę. 

W jaki sposób wykorzystywać gładź angielską do plastrowania ścian?


Zacznijmy od samego przechowywania gładzi angielskiej. Musi ona być umiejscowiona w suchym miejscu. Dobrą praktyką jest kładzenie worka z gładzią nie bezpośrednio na podłodze, a na regale czy drewnianych deskach.

Jak powinno wyglądać podłoże przed nałożeniem gładzi angielskiej? W tym aspekcie nie ma różnic pomiędzy typami nakładanej szpachli. Ściana powinna być świetnie związana, w czym pomoże nam grunt. Ściana powinna być pozbawiona wszelkich ubytków oraz pozostałości po dawnych powłokach malarskich.

Gładź angielską niezbędną do plastrowania ścian należy wymieszać z wodą precyzyjnie, zgodnie z instrukcją na naszym opakowaniu. Gładź jest gotowa do nakładania, gdy konsystencja materiału jest gładka i nie widzimy żadnych grudek.

Gdy wszystko jest gotowe, możemy przystąpić do nakładania gładzi szpachlowej angielskiej. Miarowym ruchem nakładamy warstwę 2-milimetrową, która po pół godziny wstępnie przeschnie. Po plastrowaniu pewnego fragmentu ściany powróćmy do początku i wilgotną szpachlą wygładzamy powierzchnię, która po gruntownym zaschnięciu będzie gładka jak po szlifowaniu. 

Jakie korzyści wynikają z plastrowania ścian?


Plastrowanie ścian to alternatywa, która, choć nie jest zbyt popularna w Polsce, już wkrótce będzie hitem. Plastrowanie ścian skraca czas wykończenia ściany z nawet czterech dni do jednego, który poświęcamy na nałożenie gładzi. Technika bezpyłowego szpachlowana nada się wszędzie tam, gdzie gruntowne sprzątanie po remoncie sprawia nam kłopot.

Dużą zaletą wyboru tego rodzaju szpachlowania jest łatwy dostęp do specjalnego rodzaju gładzi, jaką jest gładź angielska. Ceny gładzi angielskiej spadają z roku na rok, dzięki czemu już wkrótce koszt remontu będzie taki sam, a może nawet niższy, niż w przypadku tradycyjnego szpachlowania. 

Plastrowanie ścian - czy to droga usługa?


Ze względu na relatywnie nowy trend plastrowania ścian, który najpopularniejszy jest w Wielkiej Brytanii, chęć wynajęcia ekipy wykończeniowej, która miałaby plastrowanie zrealizować, może nas słono kosztować. Jest to na ten moment nieporównywalnie droższa usługa niż tradycyjne szpachlowanie ze szlifowaniem.

Dodatkowo nakładania gładzi bezpyłowej musi wiązać się z pewnym doświadczeniem i kompetencjami w tym zakresie. Wybierając niesprawdzoną ekipę, możemy narazić się na szybkie pękanie ścian wskutek nieprawidłowego plastrowania.
Autor: Norbert Rukowski