Data publikacji:

Płytki, drewno, a może nowoczesny kompozyt – czym wykończyć taras?

Aranżacja twojego zewnętrznego salonu to duże wyzwanie. Bo taras musi nie tylko dobrze wyglądać i być wygodny, ale też sprostać takim wyzwaniom, jak deszcz śnieg i niskie temperatury. Dlatego zanim wybierzesz materiał wykończeniowy, którym pokryjesz powierzchnię tarasu, poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Dom lub mieszkanie z tarasem to prawdziwy luksus. Jest to w gruncie rzeczy dodatkowy letni salon, w którym można wypoczywać zawsze wtedy, gdy pogoda i temperatury dopisują. I jeśli urządzenie pięknego pokoju dziennego to duża sprawa, to wystylizowanie zewnętrznego salonu jest już prawdziwą aranżacyjną jazdą bez trzymanki. Zanim wybierzesz meble tarasowe, dodatki i kwiaty, zacznij od podstaw, czyli od podłogi.

Drewno

Drewniany taras to prosta droga do eleganckiej i efektownej aranżacji. Naturalny charakter desek świetnie komponuje się z zielenią ogrodu i roślin balkonowych. Nie dość, że drewno świetnie wygląda to jeszcze ma uniwersalny wygląd, więc będzie świetnie pasować niezależnie od tego, w jakiej estetyce jest utrzymana bryła twojego domu czy elewacja.

Niestety taras drewniany to efektowne rozwiązanie, ale nie jest wolne od wad. Przede wszystkim drewno jest materiałem najbardziej narażonym na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wilgoci i niskich temperatur deski mogą się wypaczać oraz gnić, z kolei wysokie temperatury mogą powodować powstawanie spękań. Oznacza to, że drewniane deski należy regularnie konserwować – najlepiej jest robić to 2 razy do roku na początku i końcu sezonu tarasowego. Często jednak zwykłe oleje i impregnaty do tarasów okazują się niewystarczające, dlatego jeśli zdecydujesz się na taras drewniany, warto sięgnąć np. po olej do jachtów, który zapewni większą ochronę przed wilgocią i słońcem.

Na trwałość desek tarasowych ma wpływ tez rodzaj użytego drewna. Z rodzimych gatunków najodporniejsze na wilgoć jest drewno dębowe, jednak większą trwałością cechują się odmiany egzotyczne.

Kompozyt

To dobra alternatywa dla drewna. Jeśli chcesz osiągnąć konkretny efekt dekoracyjny, ale jednocześnie obawiasz się, że taras drewniany szybko ulegnie uszkodzeniu, postaw na deski kompozytowe. Do ich wykonania stosuje się mieszaninę mączki drzewnej oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu deski kompozytowe są znacznie trwalsze, niż ich drewniane odpowiedniki.

W zależności od składu, deski kompozytowe mogą mieć trwałość sięgającą nawet 25 lat. Nie straszna im nie tylko wilgoć, ale też ekspozycja na intensywne promienie słoneczne czy niskie temperatury. Dodatkowo kompozyt nie wymaga impregnacji, więc jeśli nie uśmiecha ci się skakać po tarasie z pędzlem i impregnatem, warto zdecydować się właśnie na ten materiał. Tym bardziej, że kompozyt do złudzenia przypomina drewno i dostępny jest w wielu atrakcyjnych odcieniach.

Płytki gresowe

Płytki na taras to bardzo popularne rozwiązanie. Nic dziwnego – dają szerokie możliwości aranżacyjne, są dość trwałe i pośród wielu dostępnych rozwiązań, można znaleźć naprawdę ekonomiczny wariant, co w porównaniu z wyżej wymienionymi materiałami, jest dużą zaletą. Do tego są odporne na zarysowania, wilgoć i mróz. W tym przypadku jednak jest kilka istotnych minusów, które mogą przeważyć szalę na niekorzyść płytek na taras.

Otóż systematycznie należy kontrolować stan fug, ponieważ jeśli ulegną uszkodzeniu, z czasem wilgoć może dostawać się pod płytki, co następnie doprowadzi do uszkodzenia podłogi. Ponadto w lecie płytki na taras bardzo się nagrzewają od słońca, więc możesz zapomnieć o stąpaniu po nich na boso.

Płyty betonowe

Jeszcze kilka lat temu płyty betonowe kojarzone były raczej z budżetowymi rozwiązaniami, jednak obecnie to świetna alternatywa dla klasycznych płytek. Szczególnie dobrze sprawdzają się w aranżacji tarasów przy nowoczesnych domach – minimalistyczna bryła, elewacja wykończona drewnem i betonowe ścieżki oraz taras – to sprawdzony przepis na elegancką aranżację zewnętrznej części domu.

Płyty betonowe nie tylko świetnie wpisują się w nowe wnętrzarskie trendy, ale też są bardzo wytrzymałe. Bez trudu utrzymasz je w czystości i nie będziesz musiał impregnować ich powierzchni. Jest ona odporna na działanie wilgoci, słońca i niskich temperatur, więc z pewnością płyty betonowe będą rozwiązaniem na lata. Niestety podobnie, jak w przypadku płytek podłogowych, te betonowe również mocno nagrzewają się na słońcu.

Kostka brukowa

Taras z kostki będzie równie wytrzymały, jak ten wykonany z płyt betonowych – nie musisz się obawiać siarczystych mrozów czy solidnej ulwy ani nawet tygodni upałów – kostka brukowa przetrwa to wszystko w dobrym stanie. Jeśli do tego dodam, że kostka brukowa jest dostępna w bardzo szerokiej gamie wzorów i kolorów, to materiał ten może wysunąć się na prowadzenie w zestawieniu materiałów wykończeniowych na taras. Dla ścisłości dodajmy jeszcze jednak, że taras z kostki nie jest wolny od wad. W szczelinach między poszczególnymi elementami układanki zbierają się zabrudzenia. Dlatego jeśli lubisz nienaganny porządek, zastanów się, czy kostka brukowa będzie odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie – wszak zabrudzenia z tarasu będą się łatwo przenosić do domu, gdy będziesz kursować między kuchnią a swoim zewnętrznym salonem.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny