Data publikacji:

Podkłady kolejowe w ogrodzie.  Czy można stosować? Czy są bezpieczne?

Podkłady kolejowe w ogrodzie to dość popularny sposób na wykończenie schodów czy ścieżek ogrodowych. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Czy można stosować podkłady kolejowe w ogrodzie? Jakie niesie to zagrożenia? I wreszcie, co wykorzystać w stylizacji działki w ich miejsce?
podkłady kolejowe
W aranżacji ogrodów modnym trendem jest upcykling i wykorzystywanie elementów, które ze stylizacją działki nie mają nic wspólnego. I tak wielu z nas wykorzystuje w swoich przydomowych skrawkach zieleni stare opony, europalety czy wreszcie drewniane podkłady kolejowe.

Niestety, jak wskazują badacze, nie wszystkie popularne rozwiązania są strzałem w dziesiątkę. Weźmy pod lupę modne podkłady kolejowe betonowe i drewniane.

Podkłady kolejowe drewniane – tak czy nie?

Zdemontowane podkłady kolejowe stały się popularnym elementem architektury ogrodowej. Grube, drewniane belki o kwadratowym przekroju mają ciekawą, industrialną stylistykę i przede wszystkim są tanie – materiał z odzysku można kupić za naprawdę niewielkie pieniądze, co w porównaniu z materiałem przeznaczonym do stylizacji działki, pozwala  na dużą oszczędność. Niestety, okazuje się, że nie jest to dobry pomysł.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce , drewniane podkłady kolejowe są impregnowane przy użyciu środka zwanego kreozotem. Preparat uzyskuje się ze smoły węglowej i to właśnie jemu podkłady kolejowe zawdzięczają swój charakterystyczny ciemnym kolor oraz odporność na degradację biologiczną.

Środek jest,  niestety,  silnie szkodliwą substancją, w której skład wchodzą m.in. związki rakotwórcze. Drewno pokryte kreozotem,  pod wpływem działania wilgoci czy w efekcie kontaktu z glebą, uwalnia toksyczne substancje do środowiska.
W rezultacie pozorna oszczędność na materiale wykończeniowym do ogrodu może być bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia. Co więcej, prawo unijne zabrania sprzedaży czy przekazywania przedmiotów zabezpieczonych kreozotem do dalszego użytku.

Co zamiast podkładów kolejowych w ogrodzie?

W miejsce toksycznych podkładów kolejowych lepiej wybrać drewno pochodzące ze sprawdzonych źródeł i zabezpieczone w nieszkodliwy dla człowieka i środowiska sposób. Jeśli chcesz wykończyć ścieżki ogrodowe czy taras za pomocą drewna, do wyboru jest wiele ciekawych opcji.

  • Podkłady ogrodowe – do złudzenia przypominają grube kantówki, ale są również bardzo podobne do opisanych wcześniej podkładów kolejowych. Jednak podkłady ogrodowe wykonane z drewna sosnowego zabezpieczane są przy użyciu nieszkodliwych substancji. Z reguły ich długość to około 100-120 cm i służą jako elementy konstrukcyjne, jednak przy odrobinie pomysłowości można je wykorzystać w równie ciekawy sposób, jak podkłady kolejowe.
  • Plastry drewna – do wykonania ścieżek ogrodowych można wykorzystać również okrągłe plastry drewna liczące sobie kilka lub kilkanaście centymetrów grubości. Aby ścieżka wykonana w taki sposób spełniała swoją rolę przez długi czas, ważne jest wykonanie solidnego drenażu. Na początek należy zatem wytyczyć bieg ścieżki i zniwelować grunt o przynajmniej 25-30 cm. Spodnią warstwę drenażu stanowić będzie tłuczeń, a na niego trafi kruszywo o drobniejszej gradacji. Dopiero na tak przygotowanym podłożu można układać plastry drewna, ponieważ woda opadowa będzie wnikać w niższe warstwy, co uchroni materiał przed nadmiernym kontaktem z wilgocią.
  • Ścieżka-pomost – to dobry sposób na wykonanie eleganckiej i solidnej ścieżki ogrodowej. Konstrukcja tego typu jest osadzona na betonowych bloczkach, wię c drewno znajduje się ponad ziemią i nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem. W rezultacie oddziaływanie wilgoci na materiał jest mniejsze i ścieżka w formie pomostu może służyć przez dłuższy czas, niż odpowiedniki wykonane tradycyjną metodą.
Co więcej, ścieżka osadzona na betonowych bloczkach prezentuje się efektownie i ma nowoczesny charakter. Tego typu elementy wykończenia będą świetnie pasować do nowoczesnych aranżacji ogrodowych.

Jeśli nie drewniane podkłady kolejowe, to co?

Chociaż drewno daje świetny efekt dekoracyjny, jest przyjemne w dotyku i świetnie komponuje się z zielenią ogrodu, to do wyboru masz jeszcze przynajmniej kilka sprawdzonych materiałów na ścieżki lub podłogę tarasową.

  • Płyty betonowe – to idealny sposób na wystylizowanie trwałych i eleganckich ścieżek czy tarasu. Płyty betonowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia, wilgoć i niskie temperatury. W związku z tym podjazd czy ścieżki wokół domu będą służyć w dobrym stanie przez długi czas. Ponadto płyty wykonane z betonu mają minimalistyczne i nowoczesne wzornictwo. Będą wi c świetnym uzupełnieniem  ogrodów urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami oraz będą  pasować do budynków o nieskomplikowanej bryle.
  • Kamień – kamień naturalny,  chociaż nie jest tanim rozwiązaniem, może być dobrą inwestycją. Materiał jest bardzo wytrzymały i prezentuje się świetnie, a ponadto,  podobnie jak drewno, jest idealnym uzupełnieniem stylizacji ogrodu.

  • Kruszywo – ścieżki ogrodowe z kruszywa mają wielu zwolenników. To dość tanie rozwiązanie i co więcej, wykonanie ścieżek tego typu jest bardzo proste i można je zrobić samodzielnie. Po wytyczeniu biegu ścieżek i przygotowaniu drenażu, trzeba osadzić obrzeża i wysypać odpowiednie kruszywo. Szczególnie dobrze prezentują się białe kamyki, które efektownie kontrastują z roślinami i zielenią trawnika.
  • Kostka – bruk można układać na ścieżkach, tarasie czy podjeździe. Jest bardzo wytrzymały, odporny na wilgoć i niskie temperatury, a w sprzedaży znajdziesz szereg najróżniejszych wzorów i kolorów, co zapewnia duże możliwości aranżacyjne.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny