Jak powinien wyglądać pokój w stylu boho, wiedzą już chyba wszyscy: jasne przestrzenie, dużo naturalnych sprzętów i dodatków, drewno i wszystko to, co można stworzyć z elementów znalezionych na spacerze po plaży. A czym wyróżnia się pokój młodzieżowy w stylu boho? Podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń, która spodoba się nastolatkom.
Nastoletni wiek to taki czas, że pomoc rodziców w urządzaniu pokoju ogranicza się raczej do finansowania pomysłów, dlatego planując pokój młodzieżowy w stylu boho, miej na uwadze, że decyzje będą podejmowane właśnie przez nastoletnie pociechy. Możesz jednak służyć wiedzą, wsparciem i doświadczeniem.
W stylu boho bardzo ważny jest element tworzenia – w końcu nazwa nawiązuje do artystycznej bohemy wielkomiejskiej – nowojorskiej czy paryskiej. Styl najbardziej widoczny był w modzie i przejawiał się przede wszystkim w niezobowiązującym i niezbyt wystudiowanym wyglądzie, który łączył różne wpływy, ale przede wszystkim szaleńczo oryginalne i artystyczne kreacje z elementami codziennymi, lub do tych zwykłych dodawał niebanalne i zaskakujące dodatki. Prekursorki stylu boho w modzie to m.in. muza Pabla Picassa Dora Maar, która kochała łączyć elegancję z piórami i ekstrawagancką biżuterią, czy słynna modelka Yves Saint Laurenta – Loulou de La Falaise, której biżuteria słynna jest też i dziś. Dlatego też pokój w stylu boho może być pełen pozornie niepasujących do siebie elementów, ale zawsze znajdzie się miejsce dla obrazów, rzeźb, instrumentów muzycznych, ale też w przestrzeń wkomponują się rower, deskorolka czy mata do ćwiczeń.
Zacznijmy od ścian – powinny być jasne, ale nie muszą być białe. Idealne odcienie to kremowy, bardzo jasny żółty lub delikatnie szary. Jedna ze ścian może być pomalowana wersją tablicową lub może być o ton ciemniejsza od pozostałych. Nastolatki wprost uwielbiają powierzchnie kredowe, po których można pisać. Pokój młodzieżowy w stylu boho może mieć też jedną ścianę wyłożoną czerwoną lub białą cegłą. Czerwona będzie cieplejsza i w wyraźny sposób będzie nawiązywała do przytulnych wnętrz miejskich kawiarni. Określ też kolor mebli – dobrze, jeśli będą współgrały ze ścianami, ale nie jest to warunek konieczny – w artystycznym stylu boho, tak jak w każdej twórczości, dozwolone jest wszystko, najważniejsze, by osoba, która zamieszka w pokoju, była zadowolona. Najbezpieczniej będzie postawić jednak na naturalne drewno i zamiast szafy ze sklejkowej płyty wybrać tę z jasnego drewna sosnowego. Ale dobrym pomysłem będą też uniwersalne meble białe, do których możesz dodać elementy z jasnobrązowej skóry, np. uchwyty w szufladach komody i szafy.
Młodzież pokochała hamaki, krzesła brazylijskie, stojące kokony wyłożone poduchami i wszelkie meble kojarzące się z przyjemnym, wakacyjnym i relaksującym kołysaniem. Dlatego elementem wyposażenia pokoju młodzieżowego w stylu boho może być właśnie hamak, jeśli ilość przestrzeni na to pozwala, lub stojąca kula czy zwisające z sufitu krzesełko brazylijskie. Meble te są zazwyczaj utrzymane w naturalnych kolorach – beżach, brązach, szarościach i bieli, które bardzo dobrze wpisują się w styl boho.
Pokój młodzieżowy w stylu boho powinien mieć odpowiednio dobrane oświetlenie. Styl boho łączy w artystyczny sposób nawiązania do tradycji z wpływami nowoczesnymi, dlatego decyzja dotycząca oświetlenia może być wynikiem różnych upodobań – w pokoju młodzieżowym w stylu boho może się więc znaleźć zarówno świecznik w stylu pałacowym, jak również minimalistyczna w formie, ale dużych rozmiarów żarówka. Decydując się na górne lampy, pamiętaj jednak, że oświetlenia nie zmieniamy zbyt często, a wybrana lampa zostanie w pokoju zapewne na dłużej. Więcej możliwości zmian oferują LED-y lub lampki. Popularne okrągłe lampki owinięte bawełnianymi nitkami (cotton balls) dają miękkie i ciepłe światło – możesz kupić je w różnych kolorach i rozmiarach oraz dowolnie zmieniać ich miejsce.
W pokoju urządzonym w stylu boho nie może zabraknąć roślinności. Rozłożyste palmy, strzeliste sansewierie, soczyste skrzydłokwiaty czy jasnozielone aloesy powinny mieć jak najbardziej naturalne osłonki. Sprawdzą się gliniane doniczki, plecione koszyczki lub szyte z płótna stylowe worki (powinny być wyściełane nieprzemakalną warstwą wewnątrz lub doniczki muszą być ustawione na talerzykach). Bardzo modne ostatnio są także wszelkie rośliny zwisające, np. bluszcz. Ustawia się je na szafach lub wiesza w makramowych kwietnikach zaczepianych na suficie.