Data modyfikacji:

Trawertyn na ścianie – jak uzyskać modny efekt?

Trawertyn to ponadczasowy materiał wykończeniowy. Jest bardzo trwały, odporny na uszkodzenia i prezentuje się świetnie. Jeśli zastanawiasz się nad montażem płyt trawertynowych w swoim domu, zobacz, jakie są mocne i słabe strony trawertynu na ścianie oraz jakie alternatywne rozwiązania są dostępne na rynku.

trawertyn na ścianie

Dlaczego warto postawić na trawertyn na ścianie?

Trawertyn to rodzaj skały osadowej, którą powszechnie stosuje się w aranżacji wnętrz. Wykonuje się z niej płyty, parapety czy duże okładziny ścienne. Charakteryzują się one wyrazistą strukturą i rysunkiem porów, co wynika ze specyfiki formowania się materiału.

W sprzedaży dostępne są płytki trawertynowe w różnych odcieniach, od kremowych, przez brązowe aż po czerwone, i w większości są to ciepłe odcienie. Ich powierzchnia może być porowata lub gładka po wypełnieniu żywicą.

Trawertyn na ścianę w aranżacji wnętrz jest dobrą alternatywą dla marmuru. Daje przytulny efekt z uwagi na cieplejszą tonację. Jest też bardziej wyrazisty – rysunek kamienia jest lepiej widoczny niż subtelna marmurowa struktura. Jednak dekoracyjny wygląd to nie wszystko. Jak przystało na kamień naturalny trawertyn jest odporny na uszkodzenia, dlatego jeśli zastanawiasz się, co na ścianę w przedpokoju czy salonie, warto rozważyć wybór tego materiału.

Co ciekawe, trawertyn na ścienie w salonie czy przedpokoju można poddawać renowacji. Jeśli z czasem kamień się odbarwi, wystarczy zeszlifować jego powierzchnię. Nie jest to co prawda łatwe zadanie, ale jest to możliwe.

Trawertyn na ścianie w kuchni i łazience

Niestety materiał ten nie jest wolny od wad. Trawertyn charakteryzuje się dość dużą jak na kamień naturalny nasiąkliwością wilgoci. To sprawia, że w naturalnym wydaniu lepiej nie montować go w pomieszczeniach wilgotnych.

Jeśli chcesz zamontować trawertyn na ścianę w kuchni czy łazience, najlepiej jest wybrać płyty pokryte żywicą.

Gdzie warto zastosować trawertyn na ściany?

Trawertyn na ścianie w przedpokoju dobrze zabezpieczy powierzchnie i doda jej uroku. Częstym rozwiązaniem jest też montowanie płyt z tego kamienia na obudowie kominkowej oraz w salonie.

Trawertyn doskonale komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami. Jeśli chcesz urządzić minimalistyczne wnętrze bez nadmiaru ozdób i dodatków, a jednocześnie nadać powierzchniom niebanalny charakter, to może być strzał w dziesiątkę.

Trawertyn na ścianie – co zamiast kamienia?

Poza samym trawertynem możesz także zdać się na nowoczesne preparaty wykończeniowe, takie jak tynki strukturalne. Aby nanieść tynk dekoracyjny na ścianę, wcześniej należy przygotować podłoże przez wyczyszczenie i zagruntowanie. Tynk nakłada się przynajmniej w dwóch warstwach za pomocą pacy. Nie jest to trudne zadanie, więc prace wykończeniowe tego typu z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie.

Tynk strukturalny naturalnie nie będzie miał właściwości zbliżonych do kamiennych okładzin. To tylko warstwa dekoracyjna, która imituje strukturę kamienia, więc chociaż efekt wykończeniowy może być naprawdę ciekawy, to z dekoracyjną powłoką należy obchodzić się dość ostrożnie. Zwłaszcza w przypadku tynków barwionych na intensywne kolory, na których ewentualne ubytki mogą być widoczne.

Zastosowanie tynku dekoracyjnego tego typu może być dobrym sposobem na podkreślenie niektórych elementów architektury wnętrza np. kącika wypoczynkowego salonie.