Data publikacji:

Z czym połączyć kamień na ścianie?

Kamień na ścianie to synonim elegancji. Kamienne okładziny prezentują się szlachetnie i dają niepowtarzalny efekt dekoracyjny. A jakby tego było mało, stanowią świetne zabezpieczenie dla powierzchni ścian. Jeśli chcesz postawić na materiał wykończeniowy tego typu, zastanów się, z czym połączyć kamień na ścianie? Jakie dodatki do niego dobrać i jak wykończyć pozostałe płaszczyzny?

Polecamy: Aranżacja ściany w salonie

 z czym połączyć kamień na ścianie

Kamień na ścianie w pokoju to dobre rozwiązanie z wielu powodów. Po pierwsze, materiał prezentuje się świetnie. Można stosować go miejscowo np. w celu optycznego podkreślenia poszczególnych stref w otwartej przestrzeni.

Dodatkowo, jest wytrzymały i odporny na uszkodzenia. I chociaż jest to jedno z droższych rozwiązań na rynku, jeśli chodzi o wykończenie ścian, to efekt dekoracyjny może być naprawdę spektakularny.

Sprawdź również, jak nadać wnętrzu industrialny charakter.

Jaki kamień na ścianę?

Zanim przeanalizujemy, z czym połączyć kamień na ścianie, zwróćmy uwagę na warianty kamienia dekoracyjnego dostępne na rynku.

Marmur

Szalenie elegancki i uznawany za synonim luksusu. Marmur występuje w różnych wydaniach, jednak jego najpopularniejsze wcielenie to jasny kamień z subtelnie zarysowanym rysunkiem, ale na rynku dostępne są także zielone, brązowe czy czarne warianty.

Marmur po zabezpieczeniu powierzchni jest odporny na wilgoć i wysokie temperatury, a do tego wytrzymały. Niestety jest to jeden z droższych materiałów wykończeniowych, dlatego w sprzedaży znajdziesz wiele zamienników imitujących ten kamień.

Łupek

Najczęściej stosuje się go jako materiał wykończeniowy elewacji, jednak równie dobrze sprawdza się we wnętrzach. Łupek nie chłonie wilgoci i jest odporny na uszkodzenia oraz działanie promieniowania UV.

Występuje w zróżnicowanej kolorystyce, od jasnych odcieni beżu i szarości, aż po ciemny grafit czy brąz. Jego powierzchnia jest z reguły chropowata z wyrazistą fakturą, co nadaje ścianie z kamieniem tego typu nieco surowego wyglądu.

Trawertyn

Rodzaj skały osadowej, która charakteryzuje się wyrazistą chropowatą strukturą i wyraźnie zaznaczonym rysunkiem porów. Kamień tego typu może być wybarwiony na różne odcienie beżu, brązu czy czerwieni, dlatego masz sporo dekoracyjnych możliwości do wyboru.

Ze względu na ciepłą tonację kolorystyczną, trawertyn w aranżacji wnętrz daje przytulny efekt wykończeniowy. Materiał niestety nie jest odporny na działanie wilgoci, dlatego w kuchni czy łazience powinien być zabezpieczony warstwą żywicy.

Piaskowiec

Drobnoziarnista skała osadowa, która świetnie sprawdza się w stylizacji pomieszczeń suchych np. pokoju dziennego czy przedpokoju. Piaskowiec chłonie wilgoć, dlatego nie montuje się go w łazienkach czy kuchniach. W klasycznym wydaniu kamień tego typu występuje w ciepłych odcieniach beżu czy brązu.

Sztuczny kamień dekoracyjny

W sprzedaży znajdziesz wiele zamienników dla naturalnych kamieni. Najczęściej są to wyroby wykonane z gipsu lub betonu, przy czym te drugie charakteryzują się większą wytrzymałością i odpornością.

Sztuczny kamień dekoracyjny niemal do złudzenia przypomina swoje naturalne odpowiedniki, może też imitować cegłę w najróżniejszym wydaniu. Jeśli szukasz budżetowego sposobu na kamień na ścianie w salonie czy innym pomieszczeniu, to będzie dobre rozwiązanie.

Z czym połączyć kamień na ścianie?

Kamień i drewno

Para idealna. Naturalne materiały znakomicie się komponują, a w przypadku kamienia i drewna tworzą ciekawy kontrast. O tym, jak świetny duet kamień i drewno, świadczyć może wiele stylizacji domowych kominków. Okładziny kamienne są jednym z najczęściej stosowanych materiałów wykończeniowych w stylizacji domowych palenisk.

Z reguły w pobliżu znajdują się też zasobniki na drewno, co daje efektowne połączenie minimalistycznego kamienia i surowych kawałków drewna. Idąc tym tropem, ściana z kamienia w pokoju dziennym czy w kuchni może zostać urozmaicona o drewniane półki.

Kamień i złote akcenty

Połączenia tego typu są szalenie modne i dają bardzo elegancki efekt, zwłaszcza jeśli postawisz na subtelnie zarysowany marmur lub jego imitację. Złote listwy, uchwyty, wieszaki czy metalowe wsporniki półek na ścianie z kamienia w takim wydaniu będą prezentować się doskonale.

Taki dekoracyjny duet dobrze wpisuje się w estetykę stylu art deco oraz nowoczesnego minimalizmu, więc to może być ciekawy trop, jeśli szukasz pomysłu na aranżację mieszkania. 

Kamień i boazeria angielska

Kolejny sposób na eleganckie wnętrze. Boazeria angielska, czyli okładziny ścienne wykonane najczęściej z płyt MDF o efektownie frezowanej powierzchni w białym kolorze będą przeciwwagą stylizacyjną dla kamienia. Boazeria doda wnętrzu przytulności, co złagodzi nieco chłodny efekt, jaki powoduje naturalny kamień. 

Polerowany kamień i lustra

Na tle kamiennej ściany w wykończeniu na wysoki połysk dobrze wyglądać będą lustra. Co ciekawe, lustra coraz częściej stosuje się w aranżacji wnętrz nie tylko przez wzgląd na ich użytkowy charakter. 

Modele w ozdobnych ramach mogą zastępować nawet galerię ścienną. Jeśli marzy ci się ściana z kamienia w mieszkaniu, lustro może być ciekawym dodatkiem do takiej aranżacji. 

Aby kamień na ścianie w mieszkaniu prezentował się dobrze i jednocześnie nie zdominował wnętrza, co mogłoby powodować nieco nieprzytulny efekt, warto go zrównoważyć. Najlepszym na to sposobem jest miejscowe stosowanie kamienia na ścianie np. w celu podkreślenia konkretnej strefy w pomieszczeniu. Kamień naturalny w roli okładzin na kominek czy na ścianie za telewizorem lub sofą będzie efektowną dekoracją ściany.