Data publikacji:

Porządek w kuchni: wybieramy pojemnik na przyprawy

Odpowiednia organizacja przypraw pozwoli znacznie usprawnić doprawianie posiłków. Pozwoli także zachować porządek w kuchni oraz wyeliminować niepożądanych lokatorów w postaci moli, mrówek lub innych owadów. Na jakie pojemniki na przyprawy warto zwrócić uwagę? Które rozwiązania będą szczególnie praktyczne, a które również stylowe? Zainspiruj się naszymi propozycjami i wybierz takie, które najlepiej sprawdzą się w twojej kuchni.
porzadek w kuchni pojemnik na przyprawy

Pojemniki na przyprawy – na co zwrócić uwagę?

Warto zainwestować w odpowiednie pojemniki, które pozwolą zachować porządek w kuchni. Na rynku dostępne są przede wszystkim szklane, plastikowe, metalowe, drewniane i ceramiczne opakowania. Najważniejszą cechą każdego z nich jest przede wszystkim szczelność, aby zapobiec rozsypywaniu się zawartości, a także utracie cennych wartości odżywczych. W końcu nikt z nas nie lubi rozsypujących się lub, co gorsza, zwietrzałych przypraw bez smaku i zapachu.

Przed wyborem odpowiednich pojemników warto sobie zadać pytanie – gdzie będzie ich stałe miejsce w kuchni i jak dużo miejsca mogę na nie przeznaczyć? To kluczowe kwestie, ponieważ inne pojemniki będzie wybierać się do szafki, inne do szuflady, a jeszcze inne na kuchenny blat. W małych kuchniach sprawdzą się bardziej skompresowane rozwiązania (np. pojemniki na przyprawy do szafki bądź podwieszane rozwiązania), w większych przestrzeniach można pozwolić sobie na dodatkowe elementy dekoracyjne (np. stylowy stojak na przyprawy). Inaczej też powinny być przechowywane przyprawy, które są narażone na ciągły dostęp światła – wtedy dobrze zainwestować w rozwiązania nieprzepuszczające za bardzo promieni słonecznych, np. pojemniki ceramiczne, metalowe lub z ciemnego szkła.

Istotna jest również wielkość pojemników. Jeżeli bardzo dużo gotujesz i hojnie doprawiasz dania, zainteresuj się większymi słoikami, jednak dla przeciętnej rodziny wystarczy małe lub średniej wielkości opakowanie.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest możliwość podpisania zawartości danego opakowania. O ile bez problemu rozróżnisz paprykę od oregano, tak z rozróżnieniem na oko papryki słodkiej od papryki chili możesz mieć problem. Na szczęście często do pojemników dołączone są odpowiednie naklejki lub producenci przewidzieli specjalne miejsca na podpisy. Zawsze też możesz się w takie bez problemu zaopatrzyć.

Pojemniki na pieprz i sól oraz cukier

Pojemniki na sól i pieprz oraz cukier to niezbędne minimum każdej kuchni. Wygodne solniczki i pieprzniczki pozwolą szybko doprawić obiad, a cukiernica okaże się niezastąpiona podczas wspólnej kawy lub herbaty. Ze względu na to, że często się z nich korzysta i zazwyczaj stoją na kuchennym blacie lub stole, dobrze, jeśli będą poręczne, praktyczne i stylowe. Bardzo dobrze do przechowywania nadadzą się pojemniki ceramiczne na pieprz, sól i cukier, ponieważ ograniczą dostęp światła do zawartości. Warto, aby do siebie pasowały – o wiele lepiej będą wyglądać wszystkie np. białe minimalistyczne opakowania niż jedno białe, drugie czarne okrągłe, a kolejne w kształcie np. ptaszka.

Słoiki na przyprawy do szuflady

To dobre rozwiązanie, jeśli masz mało miejsca. Wystarczy, że wygospodarujesz jedną szufladę, w której będziesz przechowywać przyprawy. Takie rozwiązanie pozwoli ukryć zbędne pojemniki przed wzrokiem domowników i gości, dzięki czemu łatwiej zachowasz porządek w kuchni. Słoiczki możesz od góry odpowiednio podpisać, co usprawni znalezienie odpowiedniej przyprawy. Dobrze, jeśli słoiczki będą szklane – to przedłuży świeżość ich zawartości.

Magnetyczne pojemniki na przyprawy

Bardzo stylowe i praktyczne rozwiązanie każdej kuchni. Wystarczy odrobina wyobraźni i miejsca, które będzie mógł przyciągnąć magnez: drzwi lodówki, okap kuchenny lub magnetyczna listwa. Magnetyczne pojemniki na przyprawy cechuje również bardzo dobra szczelność i wytrzymałość. Ich głównym minusem jest jednak cena – to najdroższe rozwiązanie w naszym poradniku.

Pojemniki na przyprawy drewniane

Doskonale sprawdzą się do szuflad, ale również do szafek, ponieważ zajmują mało miejsca i wygodnie jest je wyjmować. Pojemniki na przyprawy drewniane najczęściej występują w formie organizerów, do których wkładamy pożądaną zawartość. Ponadto drewno jest popularnym materiałem stojaków na przyprawy.
Autor: Agnieszka Ragus-Suszczyńska