Data modyfikacji:

Powadzisz biuro w domu? 5 pomysłów na inspirującą aranżację

Praca z domu ma wiele zalet – samodzielnie regulowany czas pracy, swoboda i brak natrętnego szefa nad głową – brzmi wspaniale, prawda? W praktyce nie jest jednak tak różowo - praca na swoim nie jest idyllicznym obrazkiem i wiążą się z nią także pewne trudności. Np. konieczność zaaranżowania biura w domu, co wcale nie jest taką prostą sprawą. Jeśli ty również chcesz stworzyć sobie wygodne domowe biuro, sprawdź jak zorganizować przestrzeń roboczą, jak dobrać meble do biura oraz czym ozdobić wnętrze.

Strefy wpływów – gdzie ustawić biurko?

Zanim przystąpisz do urządzania swojego domowego biura, musisz wydzielić miejsce, gdzie stanie biurko. Jaka część mieszkania najlepiej sprawdzi się w tej roli? Najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia osobne pomieszczenie – jeśli możesz przeznaczyć jeden pokój na domowe biuro, łatwiej zachowasz prawidłowy balans pomiędzy życiem prywatnym a służbowym i po skończonej pracy po prostu zamkniesz za sobą drzwi prowadzące do biura. Telefon, maile i zadania do wykonania przestają cię obchodzić. Znacznie trudniej jest, gdy niestety nie sposób wydzielić osobnego pomieszczenia, w którym można ustawić biurko. Jak zatem z tego wybrnąć?

Wiele osób stawia biurka w sypialni. Jest to dobre rozwiązanie jedynie pod warunkiem, że stanowisko służy ci np. do przeglądania Internetu po godzinach czy hobbystycznego pisania bloga. Jeśli chcesz pracować w pełnym wymiarze godzin przy biurku umieszczonym w sypialni, jest to zły pomysł. Pamiętasz przecież o wspomnianym wyżej balansie, prawda? Zachowanie go będzie dość trudne, jeśli przed snem i zaraz po obudzeniu będziesz patrzył na swoje miejsce pracy z laptopem do biura. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie domowego biura np. w pokoju dziennym.

Domowe biuro – urządź się wygodnie

Do urządzenia miejsca do pracy potrzebne są ci tak naprawdę biurko, krzesło, jakaś szafka, kilka półek, komputer i drukarka. To nie budzi żadnych wątpliwości. Jak jednak zorganizować domowe biuro, aby praca w tym miejscu była twórcza i satysfakcjonująca? Musisz zadbać o odpowiednią organizację – wprawdzie mówi się, że bałagan sprzyja kreatywności, a amerykańscy naukowcy pewnie dopowiedzieliby jeszcze, że nieład jest oznaką ponadprzeciętnej inteligencji, jednak wszystko ma swoje granice. Artystyczny rozgardiasz nie może wchodzić ci na głowę, dekoncentrować i  utrudniać pracy.

Zadbaj zatem o powierzchnię do przechowywania, czyli odpowiednie meble do biura. Postaw przynajmniej na jeden kontener z szufladami – w ich wnętrzu możesz utrzymywać nieporządek, bo przecież czego oczy nie widzą… Świetnie sprawdzają się także półki wiszące, na których możesz umieścić książki i zeszyty. Pamiętaj także, że meble do biura w twoim domu nie muszą mieć tak oficjalnego charakteru jak te, które wykorzystuje się w siedzibach korporacji. W domu możesz sobie pozwolić na więcej luzu i np. wykonać meble do biura z drewnianych skrzynek. Sprawdzą się one świetnie w roli regału, na którym np. ustawisz drukarkę i segregatory z dokumentami.

Zorganizuj się

Zagospodaruj także powierzchnię na blacie biurka, ale bez przesady – pamiętaj, że jest to twoja powierzchnia robocza, dlatego nie przesadzaj z liczbą organizerów. Jeden lub dwa zasobniki na podstawowe artykuły biurowe powinny wystarczyć. Za to śmiało wykorzystuj powierzchnię ściany bezpośrednio nad biurkiem. Posłuży ci ona w roli tablicy-organizera. Jak to zrobić? Np. wystarczy pomalować ścianę farba tablicową – w ten sposób uzyskasz powierzchnię, na której będziesz mógł swobodnie zapisywać różnego rodzaju notatki. To bardzo modne rozwiązanie i będzie się ono świetnie komponować z pomieszczeniami urządzonymi w stylu skandynawskim. Zamiast farby tablicowej do wykończenia powierzchni ściany możesz użyć okleiny z korka. Do tak powstałej tablicy kartki będziesz przyczepiać za pomocą pinezek.

Innym szalenie modnym pomysłem na tego typu ścienny organizer jest metalowa kratka. Może ona mieć biały, czarny czy miedziany kolor oraz kształt prostokąta czy kwadratu. Do takiego organizera kratki z zapiskami przyczepisz za pomocą drewnianych klamerek. Tego typu nowoczesny element wystroju będzie świetną przeciwwagą dla klasycznych mebli do biura.

Ujarzmij przewody

Kolejnym ważnym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę aranżując miejsce do pracy w domu, są przewody zasilania. Jeśli na twoim biurku będzie stał komputer, drukarka, a do tego jeszcze skaner, w efekcie możesz uzyskać całkiem pokaźną plątaninę kabli. Aby przewody nie zwisały bezładnie pod blatem, ani nie kłębiły się między meblami do biura, wybierz prowadnice i maskownice. Są one wykonane estetycznie i w ich wnętrzu poprowadzisz przewody – dzięki temu twoje biuro będzie prezentować się znacznie lepiej, a ty nie będziesz się potykać o przewody.

Inspirujące dekoracje

Aby pracowało ci się w twoim domowym biurze naprawdę dobrze, w najbliższym otoczeniu biurka nie może zabraknąć dekoracji. Postaw na ciekawe plakaty np. z motywami typograficznymi lub inspirującymi cytatami. Z kolei aby nadać całej aranżacji odrobinę świeżości, wykorzystaj również rośliny. Jeśli jesteś zapominalski i regularne podlewanie roślin może być zbyt kłopotliwe dla ciebie, wybierz zamiokulkasa, sukulenty lub kaktusy.

Autor: Kamila Zalińska-Woźny