Tradycyjne brytyjskie mieszkania oraz domy kojarzą się nieodmiennie z elegancją połączoną z niezwykłym ciepłem oraz przytulnością. Radzimy, jak samodzielnie urządzić przedpokój w stylu angielskim.
Na początek należy jednak przedstawić ogólne założenia stylu angielskiego oraz jego charakterystykę. Jak już zaznaczyliśmy, nie jest on specjalnie obcy większości z nas i zapewne łatwo rozpoznamy tego typu wnętrza dzięki ich stałej obecności w popkulturze. Styl angielski czerpie pełnymi garściami z tradycjonalnego wiktoriańskiego i edwardiańskiego wystroju XIX-wiecznych mieszczańskich rezydencji oraz przytulnych wiejskich domów należących do klasy wyższej.
Mieszkania i domy tego typu odznaczają się niezwykłą elegancją oraz komfortem. Panuje w nich również harmonia i to nawet mimo tego, że na ich wyposażeniu znajdują się duże, bogato zdobione meble oraz dekoracje, które często pochodzą z różnych epok. Czasami pomieszczenia te mogą sprawiać wrażenie przepełnionych różnego typu ozdobami, dodatkami i bibelotami, jednak wszystko ma tu swoje z góry ustalone miejsce i ma stworzyć przytulny klimat. Podczas wykonywania aranżacji w stylu angielskim wybieramy wyposażenie z najwyższej półki, dotyczy to również ścian i podłóg, które pokrywają świetnej jakości tapety oraz parkiet.
Styl angielski będzie dobrze pasował zarówno do małych i wąskich, jak i bardzo przestronnych przedpokojów lub korytarzy. Musimy jednak pamiętać, że optymalny efekt osiągniemy, gdy reszta mieszkania i domu będzie wykonana na podobną modłę. Ze względów estetycznych ważne jest, by we wszystkich kluczowych pomieszczeniach (salon, jadalnie, sypialnia, gabinet) zastosować ten sam rodzaj boazerii i listew przypodłogowych/podsufitowych.
Poza matowymi lub satynowymi farbami, ściany przedpokoju zdobić mogą też wysokiej jakości tapety. Jeżeli chodzi o wzory ograniczamy się do klasyki, a więc prostych pionowych pasów lub motywów kwiatowych.
W przedpokojach bardzo często montuje się też charakterystyczną angielską boazerię, składającą się ze zdobionych paneli sięgających zazwyczaj tylko połowy wysokości ściany. Stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale też zabezpieczenie przed przypadkowymi uszkodzeniami tapety lub farby.