Data publikacji:

Przedpokój w stylu angielskim – jak urządzić przedpokój w stylu angielskim?

Tradycyjne brytyjskie mieszkania oraz domy kojarzą się nieodmiennie z elegancją połączoną z niezwykłym ciepłem oraz przytulnością. Radzimy, jak samodzielnie urządzić przedpokój w stylu angielskim.

przedpokój w stylu angielskim
Za sprawą ogromnego kolonialnego imperium, przez setki lat Brytyjczycy odcisnęli stały ślad w kultach dziesiątek narodów, a do początki XX wieku, za sprawą swoich wpływów, w dużym stopniu wpływali na modę, architekturę oraz gusta całego zachodniego świata. Najprawdopodobniej z tego też powodu klasyczne wnętrza typu angielskiego są odbierane jako ponadczasowe i uniwersalne. Są one też dla wielu synonimem elegancji oraz wygody. Nawet dziś, w epoce ultranowoczesnych i minimalistycznych aranżacji, bardzo chętnie sięgamy po sprawdzone brytyjskie wzory i pomysły. W artykule zawarliśmy wskazówki pozwalające urządzić korytarz lub przedpokój w stylu angielskim.

Podstawowe założenia stylu angielskiego

Na początek należy jednak przedstawić ogólne założenia stylu angielskiego oraz jego charakterystykę. Jak już zaznaczyliśmy, nie jest on specjalnie obcy większości z nas i zapewne łatwo rozpoznamy tego typu wnętrza dzięki ich stałej obecności w popkulturze. Styl angielski czerpie pełnymi garściami z tradycjonalnego wiktoriańskiego i edwardiańskiego wystroju XIX-wiecznych mieszczańskich rezydencji oraz przytulnych wiejskich domów należących do klasy wyższej.

Mieszkania i domy tego typu odznaczają się niezwykłą elegancją oraz komfortem. Panuje w nich również harmonia i to nawet mimo tego, że na ich wyposażeniu znajdują się duże, bogato zdobione meble oraz dekoracje, które często pochodzą z różnych epok. Czasami pomieszczenia te mogą sprawiać wrażenie przepełnionych różnego typu ozdobami, dodatkami i bibelotami, jednak wszystko ma tu swoje z góry ustalone miejsce i ma stworzyć przytulny klimat. Podczas wykonywania aranżacji w stylu angielskim wybieramy wyposażenie z najwyższej półki, dotyczy to również ścian i podłóg, które pokrywają świetnej jakości tapety oraz parkiet.

Przedpokój w stylu angielskim – o czym warto pamiętać?

Styl angielski będzie dobrze pasował zarówno do małych i wąskich, jak i bardzo przestronnych przedpokojów lub korytarzy. Musimy jednak pamiętać, że optymalny efekt osiągniemy, gdy reszta mieszkania i domu będzie wykonana na podobną modłę. Ze względów estetycznych ważne jest, by we wszystkich kluczowych pomieszczeniach (salon, jadalnie, sypialnia, gabinet) zastosować ten sam rodzaj boazerii i listew przypodłogowych/podsufitowych.

Kolory w przedpokoju w stylu angielskim

W przedpokoju urządzonym w stylu angielskim dominują przede wszystkim bardzo jasne kolory. Poza bielą są to popiele, beże, szarości, a także pastelowe zielenie, błękity lub żółcie. Na większych przestrzeniach stosujemy też ciemniejsze i mocniejsze barwy, takie jak głęboka czerwień lub zieleń. Dodatkowe akcenty do wnętrza wprowadzą obrazy, dodatki lub bukiety kwiatów.

Podłogi i ściany w przedpokoju w stylu angielskim

Podłogę pokrywa obowiązkowo drewniany parkiet lub deski, które możemy jednak zastąpić dobrej jakości panelami podłogowymi. Oczywiście całość zabezpiecza klasyczny dywan chodnik z motywami kwiatowymi.

Poza matowymi lub satynowymi farbami, ściany przedpokoju zdobić mogą też wysokiej jakości tapety. Jeżeli chodzi o wzory ograniczamy się do klasyki, a więc prostych pionowych pasów lub motywów kwiatowych.

W przedpokojach bardzo często montuje się też charakterystyczną angielską boazerię, składającą się ze zdobionych paneli sięgających zazwyczaj tylko połowy wysokości ściany. Stanowią one nie tylko element dekoracyjny, ale też zabezpieczenie przed przypadkowymi uszkodzeniami tapety lub farby.

Meble w przedpokoju w stylu angielskim

Do przedpokoju wybieramy tradycyjne meble z dobrego drewna, wzbogacone o zdobione fronty oraz eleganckie uchwyty i rączki. W zależności od wybranej kolorystyki wnętrza, malujemy je lub lakierujemy, pozostawiając ich naturalny wygląd. Poza wieszakami i lustrem w dekoracyjnej ramie, w większych pomieszczeniach możemy ustawić fotele, niewielkie sofy, pufy albo skrzynie pełniące rolę ławki służącej do zakładania i zdejmowania butów. W takim przypadku nie powinno zabraknąć na nich co najmniej kilku wygodnych poduszek.

Oświetlenie i dekoracje w przedpokoju w stylu angielskim

Uniwersalnym rozwiązaniem są tutaj ozdobne kinkiety ze szklanymi kloszami wykonane z metalu. W większych przedpokojach z sufitu zwisać będzie żyrandol, a na komodzie lub szafce pojawią się małe lampki z abażurem wykonanym z tkaniny. Jeżeli chodzi o dekoracje, na ścianach powinny znaleźć się tradycyjne grafiki, ryciny, a także obrazy w impresjonistycznym lub realistycznym stylu. Ich wielkość dostosowujemy do rozmiarów pomieszczenia. Dobrym akcentem są także rodzinne fotografie, które można ustawić również na meblach. Nie zapominamy też o innych drobnych bibelotach i akcentach dekoracyjnych. Tu z pewnością niezwykle ważne będą tradycyjne porcelanowe wazony ze świeżymi kwiatami.