Data publikacji:

Renowacja fug - jak wymienić fugi?

Fugi między płytkami łatwo ulegają zabrudzeniu, a z czasem mogą również niszczeć. Jeśli czeka cię renowacja spoin między płytkami w łazience lub kuchni, przekonaj się, jak wymienić starą fugę na nową, jakie narzędzia będą potrzebne oraz jaki preparat wybrać w miejsce starych spoin.
Fugi to newralgiczne miejsca pomiędzy płytkami. W tych niewielkich szczelinach łatwo gromadzą się zabrudzenia czy nawet pleśń, a przy niewłaściwym wykonaniu, mogą ulegać uszkodzeniom.

Ubytki i pęknięcia spoin pomiędzy kaflami mogą sprawiać, że wilgoć dostanie się pod powierzchnię płytek, co z kolei może powodować dalsze uszkodzenia. Jak wymienić starą fugę na nową? Ja usunąć zabrudzenia ze spoin pomiędzy płytkami?

Czytaj również: Jakie meble do łazienki?

Renowacja fug – czyszczenie

Nieestetyczny ciemny nalot na fugach to bardzo często pleśń. Plamy tego typu nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również mogą być szkodliwe dla zdrowia – zarodniki pleśni mogą powodować np. podrażnienie górnych dróg oddechowych lub infekcje skóry. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Zdiagnozuj problem

Jeśli chcesz skutecznie zabrać się za renowację fug, przede wszystkim musisz zdiagnozować problem pojawiania się pleśni. Najczęściej dochodzi do tego, gdy w pomieszczeniu jest zwiększony poziom wilgotności powietrza.

Dzieje się tak, gdy wentylacja nie działa wydajnie. Rozwiązaniem może być kontrola drożności kanału wentylacyjnego lub usprawnienie systemu za pomocą montażu wiatraka w miejscu kratki wentylacyjnej.

Czyszczenie fug

Kolejnym etapem renowacji fug zaatakowanych przez pleśń jest czyszczenie. W tym celu niezbędne jest użycie środka chemicznego na bazie chloru, który pozwoli skutecznie pozbyć się zarodników.

Zaopatrz się w środek w sprayu, gąbkę lub szczotkę oraz rękawice ochronne. Płyn nanieś bezpośrednio na zabrudzone fugi i zetrzyj po czasie wskazanym przez producenta. Zabieg tego typu warto przeprowadzić rano, ponieważ zapach chloru długo utrzymuje się w pomieszczeniu i w związku z tym pomieszczenie wymaga wielogodzinnego wietrzenia.

Jak wymienić fugę na nową?

Jeśli na powierzchni fug pojawiły się wyraźne ubytki lub pęknięcia, konieczna może być wymiana. To dość proste zajęcie, które można wykonać w pełni samodzielnie, trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować. Na początek zastanówmy się, jakie narzędzia będą nam potrzebne?

  • Skrobak ręczny lub elektryczny – skrobak to niewielkie narzędzie, dzięki któremu dokładnie usuniesz fugi. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku fug cementowych, ale można go zastosować również w przypadku tych wykonanych z elastycznych materiałów np. silikonu. Narzędzie ręczne jest wyposażone w poręczny uchwyt oraz niewielki rylec. Pozwala na dokładne usunięcie starej fugi, jednak zajęcie to jest długotrwałe i jeśli planujesz renowację fug w całym pomieszczeniu, może okazać się to sporym wyzwaniem. Lepszym rozwiązaniem może okazać się skrobak elektryczny, który znacznie usprawni przebieg prac i znajdzie zastosowanie zarówno w przypadku fug cementowych, jak i ich elastycznych odpowiedników.
  • Szczotka nylonowa – to specjalna końcówka zakończona szczotką, jaka montuje się na wiertarce. Dzięki temu możliwe jest szybkie i dość dokładne pozbycie się starej figi. Trzeba jednak uważać, ponieważ operowanie ciężką wiertarką może być dość kłopotliwe, a w razie nieostrożnej pracy można uszkodzić powierzchnię płytek.
  • Nóż malarski i środek chemiczny – fugi silikonowe, jakie stosuje się np. wokół wanny, można usunąć za pomocą noża malarskiego. Pozostałości figi należy pokryć środkiem rozpuszczającym silikon. Po upłynięciu czasu wskazanego przez producenta, pozostałości silikonu wystarczy przetrzeć gąbką lub ściereczką. 

Jeśli chcesz przeprowadzić renowację fug na niewielkim odcinku, możesz w tym celu zastosować nóż malarski i np. śrubokręt. Jest to najtańsza i najprostsza metoda, jednak daleko jej do precyzji i może skutkować nawet uszkodzeniem płytek. 

Jaką fugę wybrać?

Dobrym rozwiązaniem są gotowe fugi w kartuszach. Najczęściej to preparaty silikonowe i akrylowe, które cechuje duża elastyczność, trwałość koloru i odporność na zabrudzenia. Fugi tego typu nie kruszeją z czasem, a ich przygotowanie i nakładanie jest bardzo wygodne, ponieważ nie musisz wcześniej przygotowywać mieszanki.

Tradycyjne fugi cementowe, które rozrabia się wraz z wodą coraz częściej są wypierane przez ich elastyczne odpowiedniki. W takim wypadku cementowa fuga z domieszką substancji uelastyczniających jest bardzo uniwersalnym materiałem – można ją stosować nie tylko w kuchni czy łazience, ale także na zewnątrz budynków np. na tarasie lub balkonie. 

Jak wymienić fugi na nowe? Potrzebne akcesoria

Po usunięciu starych fug najpierw trzeba dokładnie umyć powierzchnię. Jeśli jest taka potrzeba, dokładnie odkurz podłogę czy ścianę i zmyj resztki zastosowanych preparatów. Dzięki temu unikniesz ryzyka, ze pozostawione zabrudzenia zmniejszą przyczepność nowej fugi. Jakie akcesoria będą ci potrzebne?

  • Gumowa paca lub pistolet – za pomocą tych narzędzi naniesiesz fugę na spoiny. Gumowa paca przyda się w przypadku rozrabianych mieszanek. Ważne, aby wybrać model gumowy, ponieważ nie będzie on rysować powierzchni płytek. Z kolei pistolet zastosujesz w przypadku, gdy postawisz na gotowe fugi w katuszach.
  • Wiadro i gąbka – zanim fuga całkowicie wyschnie, konieczne jest zmycie jej nadmiaru z powierzchni posadzki. W tym celu niezbędna jest miękka gąbka, która nie uszkodzi spoin oraz wiadro z wodą do płukania. Podczas nakładania nowych fug zwróć szczególną uwagę na czas schnięcia preparatu podany na opakowaniu. Jeśli fuga całkowicie wyschnie, możesz mieć problem z późniejszym myciem podłogi, kiedy to konieczne będzie usunięcie nadmiaru fugi z powierzchni płytek.