Data publikacji:

Renowacja lastryko


Lastryko to jeden z tych materiałów, który już od dekad cieszy się sporą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie tylko prezentuje się doskonale, ale również jest stosunkowo niedrogie, a przy tym trwałe. Niestety, z upływem lat estetyka posadzek oraz innych elementów wykonanych z lastryko może ulegać pogorszeniu. Powierzchnia matowieje, traci również wyrazistą fakturę i kolory. Na szczęście, możemy przywrócić ją do idealnego stanu. Renowacja lastryko to proces, który daje doskonałe efekty. Możemy przeprowadzić go samodzielnie lub zdecydować się na pomoc profesjonalistów.

Zacznijmy od najważniejszego, czyli tego, czym jest lastryko. Mówiąc najprościej, jest to rodzaj materiału budowlanego, który często określany jest jako „sztuczny kamień”. Lastryko powstaje z połączenia grysu (czyli drobnych kawałków skał, takich jak marmur, granit czy bazalt) z cementem stanowiącym spoinę. Często wykorzystuje się również różnego rodzaju barwniki, dzięki czemu możemy uzyskać lastryko w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Jest to materiał, który może mieć chropowatą strukturę (najczęściej wykorzystywany jest w przypadku nagrobków), jak i być polerowany na wysoki połysk. Lastryko było powszechnie wykorzystywane jako materiał wykończeniowy podłóg, schodów czy parapetów.
remont

Czym charakteryzuje się lastryko?


Lastryko to materiał, który ma wiele zalet. Poza wysoką estetyką i szeroką gamą kolorów wśród mocnych stron tego materiału wymienić możemy między innymi odporność na działanie promieni UV oraz niską nasiąkliwość. Dzięki temu może być stosowane nie tylko we wnętrzach, ale również na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą lastryko jest również łatwość w utrzymaniu w czystości.

Renowacja - czy musi ją przeprowadzić profesjonalista?


Renowacja lastryko to proces, który polega na szlifowaniu jego powierzchni oraz odpowiednim jej zabezpieczeniu. Proces szlifowania pozwala odzyskać zmatowiałe kolory posadzek, schodów i parapetów. Usuwa drobne rysy oraz przywraca blask. Jest to proces, dzięki któremu lastryko może prezentować się równie doskonale, co wcześniej. Nie da się jednak ukryć, że nie każdy z nas jest w stanie poradzić sobie z nim - choćby z powodu braku sprzętu. Warto również wspomnieć o tym, że szlifowanie lastryko wymaga polewania go wodą - w przeciwnym razie powstaje bowiem dużo szkodliwego i uniemożliwiającego pracę pyłu. Niestety, skorzystanie z usług profesjonalistów wiąże się z dodatkowymi kosztami - cena za metr kwadratowy renowacji lastryko wynosi średnio od 60 do 300 złotych - wszystko zależy od stopnia zniszczenia powierzchni.

Jak samodzielnie odnowić lastryko?


Możemy więc spróbować samodzielnie przeprowadzić renowację schodów z lastryko. Wbrew pozorom nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim warto zacząć od zgromadzenia niezbędnych narzędzi. Będzie to oczywiście szlifierka kątowa (szeroki wybór urządzeń znajdziesz na Ceneo.pl) oraz tarcze o różnej gradacji. Niezbędny będzie również specjalny impregnat (bez problemu znajdziesz go, wchodząc na stronę Ceneo.pl). Posiadając je, możesz zacząć wykonywanie prac. Krok po kroku przedstawiają się następująco:

• szlifowanie lastryko za pomocą gruboziarnistej, a następnie drobniejszej tarczy. Lastryko musi być polewane w tym czasie wodą, by uniknąć nadmiernego pylenia,

• oczyszczenie wyszlifowanej powierzchni z pyłu, wysuszenie jej,

• polerowanie za pomocą szczotki polerskiej,

• zabezpieczenie powierzchni lastryko np. impregnatem do kamienia.

Jak widzisz, renowacja schodów z lastryko (jak również innych powierzchni wykończonych tym materiałem) nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. 
Autor: Kamila Lada