Data modyfikacji:

Rolety czy żaluzje? Który system zasłaniania okien wybrać?

Zastanawiasz się, w jaki sposób przesłonić okna w swoim mieszkaniu? Bijesz się z myślami, czy postawić na rolety czy żaluzje? Jeśli nie wiesz, które z tych rozwiązań będzie lepszą opcją, poznaj wady i zalety rolet na okna oraz żaluzji.

Rolety wewnętrzne – rodzaje

Rolety obok klasycznych zasłon i firan, to chyba najpopularniejszy sposób wykańczania wnęki okiennej, na jaki się decydujemy. Nic dziwnego – rolety dostępne są w wielu wydaniach, kolorach i wzorach, dlatego dają szerokie pole do manewru, jeśli chodzi o stylizację mieszkania. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie lub odpowiesz sobie na pytanie – rolety czy żaluzje – oto kilka najważniejszych informacji na temat tych pierwszych.

Rolety zwijane to najprostszy i zarazem najpopularniejszy typ rolet dostępnych na rynku. Za pomocą dołączonego łańcuszka, materiał nawija się na rolkę, odsłaniając okno. Rolety na okna tego rodzaju mają najczęściej minimalistyczne wzornictwo, są więc uniwersalnym elementem wystroju, który świetnie komponuje się z większością wnętrz. Najczęściej ich barwa jest jednolita, chociaż w sprzedaży dostępne są też wzorzyste modele. Ich ważną zaletą jest łatwy montaż – najczęściej rolety zwijane montuje się w bezinwazyjny sposób do ramy okiennej.

Rolety dzień-noc składają się z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniającego i transparentnego materiału. Dają duże możliwości w kwestii sterowania oświetleniem naturalnym w pomieszczeniu – nie dość, że samą roletę możesz podnieść lub opuścić odsłaniając czy zasłaniając okno, to jeszcze zmieniając ustawienie pasów, możesz nieco rozjaśnić lub przyciemnić wnętrze. To dobra alternatywa dla rolet zwijanych, ponieważ są równie łatwe w obsłudze, ale znacznie funkcjonalniejsze. Dodatkowo rolety wewnętrzne typu dzień-noc ciekawie się prezentują i ich geometryczne wzornictwo będzie świetnym uzupełnieniem nowocześnie urządzonych wnętrz.

Rolety rzymskie to w zasadzie pewien wnętrzarski kompromis między roletami a zasłonami. W przypadku rolet rzymskich zwijany materiał układa się w poziome fałdy, co prezentuje się bardzo efektownie i pozwala osiągnąć równie przytulny efekt dekoracyjny, jak w wypadku zasłon. Jednocześnie rolety wewnętrzne tego typu są znacznie wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Z powodzeniem można je prać w pralce, wymaga to jednak wcześniejszego zdemontowania mechanizmu zwijającego tkaninę, więc daje im to przewagę nad roletami zwijanymi. Rolety rzymskie dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach, więc możliwe jest dobre dopasowanie aranżacji okiennej do wystroju reszty mieszkania.

Rolety plisowane wykonane są z materiału układającego się w harmonijkę. Ich położenie na szybie okiennej można zmieniać tak, aby roleta była usytuowana w górnej lub dolnej części okna. Dzięki temu więc mogą zastąpić zasłonki na zazdrostkach. Rolety na okna tego typu mają z reguły nieskomplikowane wzornictwo, więc stanowią uniwersalny dodatek do aranżacji wnętrz. Osłonią twoje mieszkanie przez wzrokiem sąsiadów, jednak nie zapewnią pełnego zaciemnienia. Na ich korzyść z pewnością przemawia bardzo łatwy montaż.

Żaluzje – rodzaje

Żaluzje można podzielić na dwie zasadnicze grupy – te w których lamele układają się poziomo oraz te pionowe. Te drugie najczęściej montowane są w pomieszczeniach biurowych, jednak tracą one na popularności. Z kolei żaluzje z lamelami poziomymi dzielimy przez wzgląd na materiał wykonania na: drewniane, bambusowe oraz aluminiowe. Dwa pierwsze typy wyróżniają się naturalnym wzornictwem i piękną kolorystyką. Żaluzje tego typu nie dość, że skutecznie zasłonią okno, to jeszcze wprowadza nutkę egzotyki do stylizacji wnętrza. Ich pielęgnacja i utrzymanie w czystości są bardzo proste, ale podczas czyszczenia należy uważać, aby ściereczka do usuwania kurzu nie była zbyt wilgotna.

Z kolei żaluzje aluminiowe są dobrym uzupełnieniem wnętrz o nowoczesnej stylistyce. Są wytrzymałe i dobrze chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Nie myśl jednak, że żaluzje aluminiowe to produkty utrzymane jedynie w białej tonacji – jeszcze do niedawna faktycznie tak było, ale obecnie znajdziesz modele w wielu ciekawych kolorach, dlatego żaluzje mogą stać się naprawdę ciekawym elementem aranżacji okiennej.

Rolety czy żaluzje – które rozwiązanie wybrać?

To trudny orzech do zgryzienia, dlatego aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Na początek weźmy efekt dekoracyjny, jaki chcesz uzyskać. Jeśli marzy ci się przytulne wnętrze, dobrą opcją mogą być rolety wewnętrzne, zwłaszcza te rzymskie. Ich materiał układający się w eleganckie fałdy będzie dobrym dopełnieniem przytulnej aranżacji. Natomiast jeśli lubisz otaczać się naturalnymi materiałami i w stylizacji mieszkania lubisz ponadczasowe rozwiązania, żaluzje bambusowe czy drewniane będą świetnym rozwiązaniem.

Z kolei jeśli szukasz sposobu na maksymalne zaciemnienie wnętrza, rolety zwijane wykonane z zaciemniającego materiału będą lepszym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o codzienne użytkowanie, zarówno rolety na okna jak i żaluzje sprawują się równie dobrze. Zwróć jednak uwagę na sposób, jaki się je czyści. W tym przypadku z żaluzji łatwiej usuniesz kurz i zabrudzenia, używając do tego wilgotnej ściereczki. W przypadku rolet wewnętrznych konieczne będzie pranie materiału, lub co gorsza, ręczne czyszczenie na mokro.

Który z powyższych systemów wydaje ci się lepszym rozwiązaniem? Jak widzisz zarówno rolety na okna, jak i żaluzje mają swoje słabe i mocne strony. Znając te plusy i minusy dobierzesz produkt, który spełni twoje oczekiwania i pozwoli na wykończenie funkcjonalnej oraz estetycznej wnęki okiennej.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny