Data publikacji:

Rolety rzymskie do salonu. Wady i zalety. Jakie wybrać?

Rolety rzymskie to swego rodzaju kompromis między zasłonami a roletami. Łączą w sobie walory dekoracyjne tych pierwszych z funkcjonalnością drugich. Czy takie połączenie sprawdzi się w salonie? Jeśli zastanawiasz się, jak zasłonić okno w pokoju dziennym, zobacz, dlaczego rolety rzymskie do salonu będą dobrym rozwiązaniem.

rolety rzymskie do salonu

Dobre zaciemnienie i zasłonięcie okna w pokoju dziennym jest szalenie ważne – dzięki temu zbyt intensywne światło dzienne nie przeszkodzi ci w popołudniowym wypoczynku na sofie, a wieczorem wnętrze twojego domu pozostanie niewidoczne dla obserwatorów z zewnątrz.

Do tego wszystkiego doliczyć trzeba jeszcze względy dekoracyjne – przecież pokój dzienny pełni funkcję reprezentacyjną i jest to główne miejsce wypoczynku domowników, dlatego w stylizacji pomieszczenia tak ważne są estetyczne rozwiązania. Wszystkim tym wyzwaniom mogą sprostać rolety rzymskie do salonu.

Sprawdź również jakie rolety do kuchni i salonu powinieneś wybrać.

Zalety rolet rzymskich do salonu

  • Dekoracyjny wygląd – rolety rzymskie po zwinięciu układają się w efektowne poziome fałdy. Co więcej, w sprzedaży dostępne są najróżniejsze warianty rolet – możesz niemal do woli przebierać we wzorach i kolorach, dzięki czemu łatwo osiągniesz zamierzony efekt dekoracyjny. Co więcej, rolety rzymskie, podobnie jak inne tekstylia sprawią, że urządzane pomieszczenie będzie prezentować się znacznie przytulniej.
  • Dobre zaciemnienie – jeśli postawisz na rolety z materiału typu black out, zapewnią całkiem dobre zaciemnienie wnętrza. Nie będzie to co prawda taki efekt pełnego zaciemnienia, ale zapewnisz sobie poczucie prywatności.
  • Łatwy montaż i obsługa – wiele modeli rolet rzymskich można zamontować w bezinwazyjny sposób lub przy użyciu podstawowych narzędzi. To proste zadanie, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony majsterkowicz.

Wady rolet rzymskich do salonu

  • W tańszych modelach z czasem zawodzić może system podnoszenia rolety.
  • Kłopotliwe czyszczenie – w codziennej pielęgnacji rolet rzymskich wystarczy usunąć z nich kurz za pomocą odkurzacza i specjalnej końcówki. Niestety, jeśli z czasem na roletach pojawią się plamy, konieczne okaże się pranie. W takim przypadku najpierw trzeba zdemontować całość, czyli zdjąć roletę z okna, odwiązać wszystkie sznurki i wyciągnąć listwy usztywniające. Na tym etapie warto wszystkie czynności dokumentować telefonem, aby złożenie rolety było łatwiejsze. Rolety wykonane z poliestru oraz bawełny można prać w pralce automatycznej w temperaturze 30 stopni.

Gdzie pasują rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są uniwersalnym elementem wystroju i sprawdzają się świetnie we wszystkich wnętrzach, niezależnie od dominującego stylu. Będą dobrze pasować do minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz, a np. w zestawieniu z zasłonami, stworzą bardzo przytulne pomieszczenie, dobrze wpisujące się w estetykę scandi czy stylu rustykalnego.

Jak dobrać rolety rzymskie do wystroju salonu?

W sprzedaży znajdziesz mnóstwo modeli rolet rzymskich, różniących się wzorami i kolorami. Aby dobrać idealny wzór lub kolor do salonu, możesz zdać się na kilka rozwiązań. Po pierwsze, będą to neutralne kolory, jak biel, beż czy szarość, które pasują dobrze do wszystkich barw, więc bez trudu wkomponujesz je do swojego pokoju dziennego.

Drugim tropem w doborze rolet rzymskich do salonu będzie poszukiwanie wspólnych mianowników z innymi tekstyliami w pomieszczeniu. Rolety mogą odpowiadać kolorystyką czy wzorem obiciu kanapy, poduszkom dekoracyjnym czy dywanowi. Zdając się na takie rozwiązanie sprawisz, że uzyskasz spójną i harmonijną kompozycję w aranżacji wnętrza.