Data modyfikacji:

Rośliny do ogrodu japońskiego - jakie rośliny do ogrodu japońskiego wybrać?

Japończycy uważają, że ogród jest symbolem raju. Dlatego dbają o wszystkie szczegóły w trakcie jego urządzania. W Polsce ogrody japońskie zyskują coraz większą popularność ze względu na swe liczne zalety. Przede wszystkim wspaniale się prezentują i są bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzą się małe ogródki w domach na przedmieściach, a także wielkie ogrody przy rezydencjach. Ważne jednak, aby dobrać odpowiednie rośliny. Dzięki temu uda nam się zachować charakter oryginalnego ogrodu japońskiego.

ogrod japonski

Zieleń najważniejsza!

Ogród japoński różni się od innych! Tutaj najważniejszy jest kolor zielony, który symbolizuje długowieczność. Można więc decydować się na różnorodne gatunki i odmiany roślin, ale ważne, żeby były one ozdobne przez cały rok. Nie musimy się jednak martwić, czy mają one piękne kwiaty. Warto bowiem pamiętać, że kolor inny niż zielony w ogrodzie japońskim stanowi jedynie dodatek. Najczęściej są wybierane barwy to biel, fiolet i jasny róż. Musimy więc uważać, aby nie zaczęły one dominować.

Na zieloną bazę w ogrodzie japońskim świetnie nadają się rośliny iglaste. Często wybierane to jałowiec pospolity, jałowiec pośredni, sosna gęstokwiatowa, sosna zwyczajna, kosodrzewina, sośnica japońska. Rośliny liściaste również będą świetnie wyglądać, ale trzeba dobrać odpowiednie gatunki. Najlepiej takie, które nie będą musiały być codzienne zraszane w czasie suchego, polskiego lata. Warto więc postawić na miłorząb, wierzbę dalekowschodnią, kalinę japońską, bukszpan, ligustr, jaśminowiec, ostrokrzew, a także trawy, m.in. bambusy, paprocie i mech.

Jakie kwiaty sprawdzą się w ogrodzie japońskim?

Kwiaty stanowią jedynie dodatek w ogrodzie japońskim. Jednak ich wybór również musi być dobrze przemyślany. Powinny mieć one delikatny, ale subtelny kształt. Najlepiej sprawdzą się:

  • lilie,
  • astry,
  • lotosy,
  • chryzantemy,
  • peonie,
  • storczyki,
  • narcyzy.

Warto pamiętać, że rośliny w ogrodzie japońskim również pełnią rolę symboliczną. Ich zadaniem jest uosobienie pór roku.

A jakie drzewa i krzewy wybrać do ogrodu japońskiego?

W ogrodzie japońskim również nie powinno zabraknąć odpowiednich drzew oraz krzewów. W tym przypadku wybór również powinien być bardzo dobrze przemyślany. Bardzo często wybierane są niskie rośliny, a szczególnie:

  • wiśnie - w końcu Japonia nazywana jest krajem kwitnącej wiśni, więc tej rośliny nie może zabraknąć w ogrodzie. Wiśnia japońska nie ma jadalnych kwiatów, a jedynie ozdobne. Charakteryzuje się pięknymi jasnoróżowymi płatkami, które stanowią doskonałą dekorację. Może ona osiągać wysokość do 10 metrów i powinno się ją hodować na żyznej i wilgotnej glebie w dobrze nasłonecznionym miejscu. Jej okres kwitnienia przypada na kwiecień/maj, ale dobrze prezentuje się również jesienią,
  • magnolie - są bardzo piękne i eleganckie, a także mogą się pochwalić kwiatami o nietypowym kształcie składającymi się z dziewięciu podłużnych płatków. Mogą one mieć ok. 10 cm średnicy, a krzewy magnolii osiągają nawet 10 metrów wysokości. Magnolia nie ma dużych wymagań, więc sadzi się ją w różnorodnych warunkach, zarówno w cieniu, jak i słońcu. Trzeba jednak pamiętać, aby gleba miała kwaśny odczyn,
  • azalie japońskie - uprawiane przez japońskich ogrodników od stuleci. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłemu kształtowi oraz wielobarwności. Te niskie rośliny najczęściej osiągają wysokość 120 cm oraz szerokość 150 cm. Zaczynają kwitnąć wczesną wiosną i lubią miejsca niezbyt ostro nasłonecznione, które są osłonięte przed wiatrem,
  • jaśminowce - cechują się ogromną różnorodnością, więc poszczególne gatunki mają kwiaty w wielu barwach. Mogą osiągać wysokość nawet do 3 metrów. Najlepiej kwitną w umiarkowanie nasłonecznionym miejscu na żyznych glebach.

Autorka: Katarzyna Kubeł