Japończycy uważają, że ogród jest symbolem raju. Dlatego dbają o wszystkie szczegóły w trakcie jego urządzania. W Polsce ogrody japońskie zyskują coraz większą popularność ze względu na swe liczne zalety. Przede wszystkim wspaniale się prezentują i są bardzo uniwersalne. Świetnie sprawdzą się małe ogródki w domach na przedmieściach, a także wielkie ogrody przy rezydencjach. Ważne jednak, aby dobrać odpowiednie rośliny. Dzięki temu uda nam się zachować charakter oryginalnego ogrodu japońskiego.
Ogród japoński różni się od innych! Tutaj najważniejszy jest kolor zielony, który symbolizuje długowieczność. Można więc decydować się na różnorodne gatunki i odmiany roślin, ale ważne, żeby były one ozdobne przez cały rok. Nie musimy się jednak martwić, czy mają one piękne kwiaty. Warto bowiem pamiętać, że kolor inny niż zielony w ogrodzie japońskim stanowi jedynie dodatek. Najczęściej są wybierane barwy to biel, fiolet i jasny róż. Musimy więc uważać, aby nie zaczęły one dominować.
Na zieloną bazę w ogrodzie japońskim świetnie nadają się rośliny iglaste. Często wybierane to jałowiec pospolity, jałowiec pośredni, sosna gęstokwiatowa, sosna zwyczajna, kosodrzewina, sośnica japońska. Rośliny liściaste również będą świetnie wyglądać, ale trzeba dobrać odpowiednie gatunki. Najlepiej takie, które nie będą musiały być codzienne zraszane w czasie suchego, polskiego lata. Warto więc postawić na miłorząb, wierzbę dalekowschodnią, kalinę japońską, bukszpan, ligustr, jaśminowiec, ostrokrzew, a także trawy, m.in. bambusy, paprocie i mech.
Kwiaty stanowią jedynie dodatek w ogrodzie japońskim. Jednak ich wybór również musi być dobrze przemyślany. Powinny mieć one delikatny, ale subtelny kształt. Najlepiej sprawdzą się:
Warto pamiętać, że rośliny w ogrodzie japońskim również pełnią rolę symboliczną. Ich zadaniem jest uosobienie pór roku.
W ogrodzie japońskim również nie powinno zabraknąć odpowiednich drzew oraz krzewów. W tym przypadku wybór również powinien być bardzo dobrze przemyślany. Bardzo często wybierane są niskie rośliny, a szczególnie:
Autorka: Katarzyna Kubeł