Data publikacji:

Pomysły na schody na antresolę

Schody na antresolę powinny być nie tylko wygodne i praktyczne, lecz także stylowe. Mogą być wspaniałą ozdobą pomieszczenia. Kręcone, kacze, a może drabina – którą opcję wybrać? Sprawdź nasze pomysły na schody na antresolę!

pomysły na schody na antresolę

Schody na antresolę – zalety antresoli w mieszkaniu

Antresola jest dodatkowym poziomem (półpiętrem) wydzielonym z wysokiego pomieszczenia. To idealne rozwiązanie do niewielkiego domu czy mieszkania, w którym nie ma miejsca na kolejną kondygnację. Może być zrobiona z drewna, metalu lub innych surowców. Prowadzą na nią schody na antresolę, które mogą mieć różną formę, w zależności od preferencji właściciela, stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie czy też jego wielkości.

Antresola zwykle znajduje się w salonie (pokoju dziennym). Często spotkać ją można w kawalerkach. Zwykle na takim półpiętrze urządza się kącik sypialniany, mini biuro czy też pomieszczenie do przechowywania rzeczy. Pomieszczenie z antresolą prezentuje się nowocześnie, stylowo i klimatycznie.

Polecamy: Zabudowa pod schodami

Drabina – najprostsze schody na antresolę

Najprostszym rodzajem wejścia na antresolę jest klasyczna drabina. Oczywiście nie może to być prosta drabina robocza, lecz solidna konstrukcja wykonana z drewna czy też metalu. Jej największą zaletą jest to, że zajmuje naprawdę niewiele miejsca.

Drabiny jednak nie są zbyt wygodne ani bezpieczne. Z pewnością nie sprawdzą się w sytuacji, gdy na antresolę wchodzić mają małe dzieci. Za to do małej kawalerki drabina będzie idealnym rozwiązaniem.

Schody kacze – wygodne i praktyczne schody na antresolę

Kolejnym rodzajem schodów do antresoli są schody kacze. Składają się one z niewielkich, powycinanych stopni stworzonych tak, aby na każdy z nich wchodzić jedną nogą. Schody kacze zajmują stosunkowo niewiele miejsca, a są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż drabina. Nadal jednak można określić je jako strome i niezbyt komfortowe. Wyglądają za to naprawdę ciekawie i oryginalnie.

Schody kręcone – efektowne schody na antresolę

Schody kręcone na antresolę prezentują się naprawdę efektownie i klimatycznie. Kojarzą się ze starodawnymi wieżyczkami. Ponadto zajmują dość mało miejsca w pomieszczeniu, gdyż skupione są wokół jednego słupa. Dodatkowo nie są zbyt drogie. Wadą schodów spiralnych jest fakt, że są jednak znacznie większe niż np. drabina, nie sprawdzą się więc w kawalerkach i małych pomieszczeniach.

Schody jednobelkowe – nowoczesne schody na antresolę

Jak zaaranżować wejście na antresolę w nowoczesnym stylu? Postaw na schody jednobelkowe. Stopnie są tutaj umocowane do jednej belki znajdującej się pośrodku. Prezentują się niezwykle lekko i niebanalnie.

Zajmują jednak znacznie więcej przestrzeni niż poprzednie typy schodów. Schody jednobelkowe idealnie sprawdzą się w dużych salonach z antresolą – będą ozdobą całego pomieszczenia. Są jednak dość niebezpieczne, np. dla małych dzieci.

Schody z półkami – ukryte schody na antresolę

Naszą ostatnią propozycją są praktyczne i niekonwencjonalne schody na antresolę – stopnie, pod którymi znajdują się półki na książki, gry oraz inne drobiazgi. Ukryte stopnie doskonale wpasują się w wystrój każdego pomieszczenia. Są bardzo funkcjonalne, dlatego można z powodzeniem wykorzystać je nawet w kawalerce.

Wejście na antresolę – jak wybrać balustradę i zabezpieczenia?

Niezbędnymi elementami każdej antresoli są odpowiednie zabezpieczenia. Choć nie wszyscy na stopniach prowadzących na półpiętro mocują balustrady, z pewnością warto to zrobić, jeśli ze schodów będą korzystać dzieci lub osoby starsze. Ponadto koniecznie umieść na antresoli solidną balustradę, która będzie dopasowana stylem i kolorystyką nie tylko do całego pomieszczenia, lecz także do wybranych schodów.

Autorka: Olga Wacholc