Data publikacji:

Jak zagospodarować ścianę w kuchni przy stole?

Co położyć na ścianę w kuchni nad stołem? Jak ją ozdobić? Na jakie dodatki postawić? W aranżacji pomieszczenia wiele uwagi przykładamy do wykończenia ściany nad blatem roboczym, ale z dekoracyjnego punktu widzenia płaszczyzna nad stołem jest równie ważna. Jak wykończyć ścianę w kuchni przy stole? Oto garść inspiracji.


ściana w kuchni

Ściana w kuchni przy stole - jakie dekoracje?

Ściana powyżej stołu to idealne miejsce, aby wyeksponować ciekawe ozdoby. Ponad blatem stołu z reguły znajduje się spora wolna przestrzeń, której nie ograniczają inne meble i elementy wystroju. W takim razie co na ściany w kuchni nad stołem?
  • Półki z ozdobami – znasz shelfie? To wnętrzarski trend z Instagrama, który polega na efektownym stylizowaniu półek. Aby wykonać idealne kuchenne shelfie, na półkach możesz ustawić ozdobne akcesoria kuchenne, np. retro młynek do kawy, dekoracyjną ceramikę, doniczki z ziołami oraz inne dodatki tego typu. Co prawda, otwarte półki ścienne w kuchni mają wielu przeciwników z powodu kłopotliwego w czyszczeniu kurzu, ale efektywnie działający wyciąg kuchenny może zminimalizować ten problem.
  • Galeria ścienna – ciekawa kompozycja plakatów to wnętrzarska klasyka. W sprzedaży znajdziesz plakaty odwołujące się do tematyki kuchennej, więc możesz w ten sposób spójnie nawiązać do charakteru pomieszczenia. Dodatkowo warto urozmaicić aranżację galerii ściennej innymi ozdobami, np. wiszącą drewnianą deską czy łyżką, dekoracyjnym talerzykiem lub innymi akcesoriami tego typu. Taki trik sprawi, że galeria ścienna będzie prezentować się jeszcze ciekawiej.

Co położyć na ścianę w kuchni nad stołem?

Ściana w kuchni przy stole może zostać wykończona w naprawdę dekoracyjny sposób. To dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz wnętrze, w którym kuchnia z salonem i jadalnią tworzą wspólną strefę dzienną. Zaakcentowanie ściany nad stołem w kuchni za pomocą ciekawego materiału wykończeniowego pozwoli wyodrębnić tę część wnętrza na tle całej aranżacji. To sprzyja optycznemu podziałowi na strefy.
  • Cegła – to bardzo popularny materiał w aranżacji wnętrz. Biała cegła na ścianie da subtelny efekt. Ściana nabierze ciekawszej faktury, ale wciąż będzie świetnym tłem dla całości. W takim wydaniu będzie doskonale pasować do wnętrz w stylu skandynawskim czy boho. Z kolei cegła w tradycyjnym rudym kolorze doda wnętrzu wyrazistego charakteru. Ozdoby tego typu świetnie komponują się z aranżacjami rustykalnymi czy utrzymanymi w estetyce industrialnej.
  • Tapeta – w kuchni świetnie sprawdzają się modele winylowe oraz z włókna szklanego. Cechuje je największa wytrzymałość na działanie wilgoci czy zachlapania. Tapety tego typu mogą dać szalenie ciekawy efekt, ponieważ dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach.
  • Sztukateria – jeśli zastanawiasz się, co na ścianę w kuchni przy stole, a chcesz uzyskać naprawdę elegancki efekt, warto postawić właśnie na sztukaterię. To ozdobne listwy dekoracyjne, które układa się w nieskomplikowane kompozycje. Dzięki nim ściana przypomina boazerię angielską w minimalistycznym wydaniu. Listwy tego typu wykonane są z różnych materiałów, np. z żywic poliestrowych, gipsu czy drewna.
  • Panele ścienne – to materiał wykończeniowy, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Panele mogą przypominać drewno lub inny materiał, dlatego za ich pomocą można uzyskać zróżnicowane efekty dekoracyjne.
  • Farba tablicowa – to świetne rozwiązanie, które często stosowane jest właśnie w aranżacji kuchni. Ściana nad stołem pomalowana farbą tablicową stanie się miejscem na kuchenne zapiski czy powierzchnią do rysowania. W ten sposób można łatwo tworzyć okazjonalne rysunki nawiązujące np. do bieżącej pory roku czy świąt. Co więcej, powierzchnia pomalowana farbą tego typu jest wytrzymała i odporna na plamienie, dlatego dobrze sprawdzi się w trudnych kuchennych warunkach.