Kuchnia w kształcie litery L to praktyczne i efektowne rozwiązanie. W aranżacjach tego typu łatwo wcielić w życie ideę trójkąta roboczego i zagospodarować wnętrze tak, aby gotowanie było prawdziwą przyjemnością. Zobacz, jakie są mocne i słabe strony takiego układu szafek i kuchennych sprzętów oraz poznaj garść inspiracji na kuchnię tego typu.
Kuchnia w kształcie litery L to jeden z najpopularniejszych sposobów na zagospodarowanie pomieszczenia. Zabudowa tego typu składa się z dwóch ciągów szafek, które zbiegają się pod kątem prostym.
Tradycyjnie jedno ramię jest dłuższe, a drugie krótsze, co wiernie odwzorowuje kształt litery L, jednak w wielu aranżacjach model ten jest nieco uproszczony i np. oba ramiona mają zbliżony wymiar. Zabudowy tego typu świetnie sprawdzają się zarówno w kuchniach otwartych na salon, jak i w przypadku, gdy jest to osobne pomieszczenie.
Sprawdź również, jak urządzić kuchnię z wyspą.
W kuchni w kształcie litery L łatwo wcielić w życie jedną z podstawowych zasad aranżacji pomieszczenia, jaką jest reguła trójkąta roboczego. Zasada ta odnosi się do umiejscowienia najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza, czyli lodówki, zlewozmywaka oraz kuchenki lub płyty i piekarnika.
Zgodnie z jej wytycznymi, każdy z tych elementów powinien być położony na wierzchołkach trójkąta wpisanego w przestrzeń kuchni. W efekcie możliwe będzie wygodne przygotowywanie posiłków bez niepotrzebnej krzątaniny.
Kuchnię w kształcie litery L można zaaranżować zarówno w małym aneksie otwartym na salon, jak i w oddzielnym pomieszczeniu.
W nowoczesnym budownictwie coraz częściej kuchnia, jadalnia i salon tworzą wspólną strefę dzienną. W takim układzie kuchnia w kształcie litery L będzie otwarta na resztę mieszkania bez tworzenia niepotrzebnych barier. To z kolei sprzyja kreowaniu przestronnego wnętrza wpisującego się w najnowsze wnętrzarskie trendy.
W niewielkich pomieszczeniach tego typu, gdzie brakuje miejsca na wyspę kuchenną, może się okazać, że powierzchnia robocza na blacie jest niewystarczająca. Krótkie blaty zapełnione podstawowymi kuchennymi sprzętami mogą okazać się nieco kłopotliwe w codziennym użytkowaniu.
Wyspa kuchenna będzie idealnym dodatkiem do kuchni w kształcie litery L z salonem. W takim przypadku łatwo uzyskasz układ urządzeń AGD wpisujący się w zasadę trójkąta roboczego – na wyspie może znaleźć się kuchenka lub zlew. Co więcej, wyspa kuchenna w takim wydaniu stanie się naturalną granica między kuchnią a salonem, która wprowadzi podział pomieszczenia na strefy. To zatem korzystne rozwiązanie również z wizualnego punktu widzenia.
Natomiast jeśli twoja kuchnia w kształcie litery L znajdzie się w osobnym pomieszczeniu, którego wymiary wpisują się w prostokąt czy kwadrat, możesz wygospodarować kącik jadalniany. Jeśli tylko dostępny metraż na to pozwala, warto dodać do aranżacji stół oraz krzesła. Dzięki temu całość będzie jeszcze bardziej funkcjonalna i wygodniejsza w codziennym użytkowaniu.
W kuchni tego typu szczególnie ciekawy efekt można uzyskać stosując konkretne rozwiązania. Oto kilka sprawdzonych sposobów na meble do kuchni w kształcie litery L.
Coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych aranżacjach kuchni. Otwarte półki zamiast górnego rzędu szafek dają wrażenie lekkości i nie przytłaczają wnętrza, jak tradycyjne wiszące witryny.
To szczególnie ważne, jeśli urządzasz kuchnię w kształcie litery L otwartą na salon – zabudowa zwieńczona półkami da korzystne wrażenie optyczne. Na półkach tego typu można wyeksponować ciekawe dekoracje, rośliny ozdobne czy ceramikę.
Niestety, nie jest to pomysł idealny – na szafkach gromadzić się będą kłopotliwe zabrudzenia – w kuchni podczas gotowania unosi się para wodna z drobinkami tłuszczu, który następnie osiada na wszystkich sprzętach.
Jeśli urządzasz małą kuchnię w kształcie litery L i obawiasz się, że może zabraknąć miejsca do przechowywania, warto zdać się na zabudowę górnego rzędu szafek, które będą sięgać aż po sufit. W najwyżej położonych schowkach umieścisz te przedmioty, po które rzadko sięgasz.
Lodówka czy słupek z piekarnikiem i mikrofalówką będą prezentować się świetnie w takim układzie. Będą swego rodzaju zwieńczeniem zabudowy.
Kuchnia w kształcie litery L, która jest otwarta na salon, tak naprawdę stanowi integralną część całego wnętrza. Dlatego w aranżacji pomieszczenia trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.
Jeszcze do niedawna w kuchni otwartej na salon stosowano podział materiałów, jakimi pokrywano posadzkę – w części kuchennej montowano płytki, natomiast w jadalni i salonie układano panele.
To dobre rozwiązanie, ale tworzy niepotrzebną granicę między materiałami, co nie zawsze prezentuje się dobrze. Obecnie coraz częściej montuje się jednolitą posadzkę w całej strefie dziennej, co sprawia, że powierzchnia optycznie wydaje się większa.
Musisz wiedzieć, że wysokiej klasy panele laminowane lub modele winylowe dobrze sprawdzają się również w kuchni. To może być dobry trop, jeśli twoja kuchnia w kształcie litery L otwiera się na salon i chcesz urządzić pasującą do siebie całość.
W aranżacji otwartej strefy dziennej trzeba znaleźć wspólne mianowniki dla poszczególnych pomieszczeń. Podstawę stanowi tu paleta kolorystyczna – powinna być zbliżona dla wszystkich części. Sprawdzonym tropem są jasne barwy, które stanowią neutralne tło i dobrze łączą się z innymi kolorami.
Biała kuchnia w kształcie litery L będzie się dobrze komponować z jadalnią i salonem, nawet jeśli w pozostałych częściach wnętrza postawisz na odważniejsze kolory.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny