Data publikacji:

Jak urządzić nowoczesne małe kuchnie w bloku? Sprawdzone pomysły

Szukasz sprawdzonego przepisu na nowoczesną małą kuchnię w bloku? Niestety, nie ma jednej receptury, która zapewni ci stylizacyjny sukces. Tak jak ulubione dania możesz przygotować na wiele różnych sposobów, tak istnieje wiele przepisów na udaną kuchenną aranżację. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą być pomocną inspiracją.

nowoczesne małe kuchnie w bloku

Nowoczesna mała kuchnia – frezowane uchwyty mebli

To rozwiązanie stosowane bardzo często w kuchniach czy łazienkach urządzanych zgodnie z nowoczesnymi wnętrzarskimi trendami. Zamiast tradycyjnych uchwytów meblowych montowanych na frontach szafek, stosuje się głębokie frezy osadzone w górnej lub bocznej części drzwiczek. To pozwala na wygodne otwieranie szafek kuchennych i jednocześnie daje minimalistyczny efekt wykończeniowy.

Co więcej, taki aranżacyjny krok może mieć też znaczenie z praktycznego punktu widzenia. W małej nowoczesnej kuchni w bloku trzeba w przemyślany sposób zagospodarować przestrzeń – na niewielkim metrażu liczy się każdy skrawek wolnego miejsca. Duże uchwyty meblowe zamontowane na frontach kuchennych mogłyby w pewien sposób ograniczać swobodę ruchów.

Mała nowoczesna kuchnia – minimalizm

W aranżacji wnętrz świetnie sprawdza się powiedzenie – mniej znaczy więcej. Minimalizm i umiar w doborze dodatków pomogą uniknąć wrażenia chaosu, a co za tym idzie, przytłoczenia aranżacji nadmiarem elementów wyposażenia. Minimalistyczne meble, np. ze wspomnianymi wyżej frezowanymi uchwytami, ograniczona liczba przedmiotów przechowywanych na blatach i elementy wystroju o nieskomplikowanej formie mogą być dobrym przepisem na nowoczesne małe kuchnie w bloku.


Przeczytaj także: Jak urządzić kuchnię z wyspą?


Kolory w nowoczesnej kuchni

Dobrze dobrana kolorystyka to podstawa udanej aranżacji wnętrza, a w małej kuchni jest szczególnie ważna. Musisz wiedzieć, że kolor mebli, ścian czy blatów może dać korzystne wrażenie optyczne, dzięki któremu małe pomieszczenie wyda się nieco większe. Stara wnętrzarska zasada mówi, że w małych pomieszczeniach powinniśmy stosować jasne barwy właśnie przez wzgląd na korzystne wrażenie optyczne. Zasady są jednak również po to, żeby je łamać, więc urządzając małą nowoczesną kuchnię w bloku, do dyspozycji masz też wiele innych stylizacyjnych tropów.

 • Czerń i biel

To ponadczasowy duet kolorystyczny, który w aranżacji wnętrz daje elegancki i wyrazisty efekt. Białe fronty kuchenne, ściany i kafle w zestawieniu z czarnymi blatami będą prezentować się minimalistycznie i nowocześniej. Dużym plusem tego połączenia jest fakt, że czerń i biel nigdy nie wychodzą z wnętrzarskiej mody – to może być zatem przepis na kuchnię, która zawsze będzie na topie.

 • Skandynawskie odcienie

Podstawę kolorystyczną stylu skandynawskiego tworzy biel, beż i szarość urozmaicone dodatkami w kolorach surowego drewna czy czerni. Takie połączenie daje stonowany i naturalny efekt. Jeśli chcesz urządzić przytulną nowoczesną kuchnię w bloku, styl skandynawski może być strzałem w dziesiątkę. Białe lub jasnoszare fronty kuchenne przełamane drewnianym blatem i uzupełnione białymi płytkami ściennymi typu metro to już stylizacyjny klasyk.

 • Ciemne kolory 

Chociaż dla wielu ciemne kolory w małych wnętrzach znalazły się na cenzurowanym, to nie powinniśmy ich skreślać. Modny ciemny granat, butelkowa zieleń czy grafit również mogą sprawdzić się w kuchni. Meble kuchenne w takich odcieniach będą prezentować się znakomicie, jeśli dodasz im blasku np. za pomocą uchwytów w kolorze złota czy miedzi lub zestawisz z jasnymi dodatkami, np. konglomeratowym blatem z rysunkiem marmuru.

 • Płyta laminowana imitująca drewno 

To coraz popularniejsze rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy, a zatem będzie też dobrym pomysłem do kuchni inspirowanej najświeższymi wnętrzarskimi rozwiązaniami. Fronty kuchenne z laminatu imitującego drewno dadzą ciekawy i nowoczesny efekt.

Fronty mebli w małej nowoczesnej kuchni

 • Wysoki połysk

Błyszczące powierzchnie często są polecane do niewielkich pomieszczeń. Wszystko za sprawą tego, że we frontach wykończonych na wysoki połysk lepiej odbija się światło, a co za tym idzie, pomieszczenie może wydawać się większe. Co więcej, błyszcząca powierzchnia dobrze wpisuje się w ideę nowoczesnych trendów. 

Musisz jednak wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie idealne. Jeśli jesteś perfekcjonistą ceniącym sobie porządek idealny, czeka cię sporo pracy przy porządkowaniu frontów kuchennych na wysoki połysk – na ich powierzchni widoczne są wszystkie plamy, zacieki czy odciski palców.

 • Frezowane fronty 


Frezy na meblach kojarzą się raczej ze stylem rustykalnym, ale mogą sprawdzić się także w małej nowoczesnej kuchni. Frezy na powierzchni frontów kuchennych powstają w następstwie obróbki skrawaniem przy użyciu frezarki. W efekcie na ich powierzchni powstają dekoracyjne zagłębienia. W nowoczesnej kuchni frezowane fronty mogą dodać całości charakteru i będą szczególnie dobrze wyglądać, jeśli postawisz na wystrój utrzymany w stylu skandynawskim.

Zabudowa kuchenna pod sufit

To praktyczne rozwiązanie z kilku powodów. Po pierwsze, zabudowując szafki kuchenne aż po sam sufit, zyskasz dużo miejsca do przechowywania kuchennych akcesoriów, co w małej nowoczesnej kuchni jest szalenie ważne. Na najwyższe półki trafią rzadziej używane przedmioty, więc sięganie po nie powinno być mniej kłopotliwe.

Po drugie, zabudowa po sufit eliminuje problem kłopotliwego ścierania kurzu ze szczytów szafek. Zabrudzenia, jakie osiadają na kuchennych płaszczyznach to trudna do usunięcia mieszanka drobinek tłuszczu powstałych w trakcie gotowania oraz kurzu właśnie. Czyszczenie tego kożucha zabrudzeń często oznacza męczące szorowanie. 

Nowoczesne oświetlenie kuchni

Oświetlenie w aranżacji małej kuchni w bloku zapewnia nie tylko swobodę korzystania z wnętrza w momencie, gdy światło dzienne nie jest już wystarczające. Światło tworzy też w pomieszczeniu klimat i może je zdobić. Oto kilka pomysłów na oświetlenie do nowoczesnych małych kuchni w bloku.

 • Lampy nad wyspą

W nowoczesnej kuchni świetnie prezentować się będą modele industrialne, czyli okazałe lampy przypominające fabryczne reflektory. 

 • Oświetlenie pod szafkami 

To bardzo ważne, jeśli chcesz zapewnić sobie komfortowe warunki do gotowania o każdej porze. W nowoczesnej małej kuchni w bloku świetnie prezentować się będą listwy LED. Dadzą dobre oświetlenie i prezentują się minimalistycznie. Innym dobrym pomysłem mogą być oprawy podszafkowe, które montuje się w dolnej części szafek wiszących.

 • Oświetlenie w wiszących witrynkach 

Jeśli postawisz na witrynki w górnym rzędzie zabudowy, czyli szafki z przeszklonymi frontami, w ich wnętrzu również warto umieścić źródła światła. W ten sposób nie tylko łatwo zorientujesz się w zawartości szafek, ale też dodatkowo podkreślisz za pomocą światła witrynki, co przełoży się na ciekawy efekt dekoracyjny.

Kuchnia szyta na miarę

Jeśli urządzasz małą nowoczesną kuchnię w bloku, warto postawić na meble w tzw. kuchni na wymiar zamiast na gotowe rozwiązania. Co prawda, często wiąże się to z większym wydatkiem, jednak meble szyte na miarę pomieszczenia pozwolą maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i dostosować ją do swoich potrzeb. 

Co więcej, dobrym posunięciem jest skonsultowanie projektu z doświadczonym architektem wnętrz. Specjalista może doradzić wiele praktycznych rozwiązań nie tylko tych natury estetycznej – w kuchni trzeba przecież wygospodarować miejsce do przechowywania naczyń i żywności, dobrze rozmieścić elektrykę czy wreszcie umiejętnie oświetlić całość.


Przeczytaj także:
 1. Czerwona kuchnia. Aranżacje, pomysły, jakie ściany i kolor blatu?
 2. Kuchnia w kształcie litery L. Pomysły na aranżacje
 3. Porady: jak urządzić wąską kuchnię?


Autor: Kamila Zalińska-Woźny