Data modyfikacji:

Czarne ściany w mieszkaniu. Czy warto i gdzie pasują?

Czarna ściana to modne rozwiązanie, jednak jeśli chcesz zdecydować się na taki aranżacyjny krok, należy umiejętnie ograć czerń w stylizacji mieszkania. Gdzie będzie pasować czarna ściana? Z jakimi dodatkami ją zestawić? Sprawdźmy!
czarna ściana
W pokoju dziennym czarny kolor będzie prezentował się znakomicie na ścianie tuż za kanapą. Pokrywając ciemnym preparatem jedną płaszczyznę za sofą sprawisz, że kącik wypoczynkowy zostanie dodatkowo podkreślony. Czarna ściana w salonie może też być dobrym miejscem do zaaranżowania galerii ściennej.
To świetny pomysł, jeśli chcesz wystylizować komfortowy kącik telewizyjny. Pomalowana na czarno płaszczyzna nie będzie odbijać światła, jak dzieje się w przypadku, gdy powierzchnia jest pokryta białym preparatem. W efekcie, w swoim własnym salonie poczujesz się niemal jak w sali kinowej.

Czarna ściana w kuchni

Chociaż w aranżacji kuchni niepodzielnie rządzi biel, to nawet w pomieszczeniu utrzymanym w skandynawskiej estetyce, znajdzie się miejsce na czarną ścianę.

Dobrym patentem jest pomalowanie płaszczyzny między dolnym i górnym rzędem szafek właśnie na czarno, zwłaszcza jeśli zabudowa meblowa jest utrzymana w białym kolorze. Czerń i biel to ponadczasowy duet kolorystyczny i szalenie elegancki zestaw.
W tej roli dobrze sprawdzi się farba tablicowa – preparat tworzy wytrzymałą powłokę odporną na ścieranie, więc będzie dobrym rozwiązaniem nawet w trudnych kuchennych warunkach. I co więcej, zyskasz powierzchnię na kuchenne zapiski.

Czarna ściana w sypialni

Ściana za łóżkiem pomalowana na czarno sprawi, że sypialnia będzie jeszcze bardziej nastrojowa. Dobrym pomysłem, aby nieco rozjaśnić ten efekt, jest rozwieszenie wzdłuż ściany np. girlandy lampek.
Czarna ściana wymaga nieco więcej aranżacyjnych zabiegów, niż gdyby powierzchnia została pokryta jaśniejszym preparatem. Jeśli nie chcesz uzyskać ponurego i przytłaczającego efektu, ciemną powierzchnię trzeba ograć w umiejętny sposób. Jak to zrobić?
Jasne otoczenie – najprostszy przepis na czarną ścianę to zestawienie jej z jasnymi płaszczyznami. Dla czerni zarezerwuj jedną ścianę, np. za kanapą w salonie, za telewizorem czy łóżkiem w sypialni.

Sąsiednie pomaluj na biało lub inną jasną barwą. Dzięki temu czerń będzie dodatkowo podkreślona co da bardzo modny efekt, ale jednocześnie ciemna kolorystyka nie przytłoczy wnętrza.

W zestawieniu z kwiecistą tapetą – to bardzo modne połączenie, które może być idealnym rozwiązaniem, jeśli szukasz przepisu na nastrojowy kącik. Czarna ściana i jej sąsiadka pokryta tapetą z intensywnym kwiecistym wzorem będą wyglądać bardzo efektownie.

Jasne meble - czarna ściana może być doskonałym tłem dla jasnych mebli i dodatków. Jeśli ustawisz przed nią jasną kanapę, zawiesisz plakaty i dodatki utrzymane w jaśniejszej tonacji, akcenty te ożywią czerń, a jednocześnie, dzięki zasadzie kontrastu, będą one jeszcze lepiej wyeksponowane.

Czarna ściana z brokatem – preparat zawierający w swoim składzie błyszczące drobinki sprawi, że czarna ściana będzie w pewnym stopniu odbijać światło. Da to korzystny efekt, ponieważ czerń nie przytłoczy całej stylizacji.

Lustro – to kolejny patent na ogranie ciemnej ściany. Lustra są modnymi dodatkami do aranżacji wnętrz i wiesza się je już nie tylko w celach czysto użytkowych, czyli w przedpokoju, łazience czy toaletce, ale też wykorzystuje jako elementy galerii ściennych.

Za sprawą lustra możesz sprawić, że czarna ściana będzie prezentować się znacznie bardziej optymistycznie. Lustro solidnie odbije światło, więc płaszczyzna pomalowana na czarno nie przytłoczy całej stylizacji wnętrza.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny