Data modyfikacji:

Sofa idealna - radzimy, jak ją wybrać

Rodzinna czy kameralna, do wnętrza w stylu tradycyjnym, loftowym, a może dworskim? Dobrze wybrana sofa musi spełnić wiele wymagań, więc przy zakupie warto wziąć pod uwagę kilka czynników - w końcu to właśnie ona jest królową pokoju wypoczynkowego.

Pierwsza kwestia wiąże się z przeznaczeniem sofy - ma się znaleźć w eleganckim salonie czy też w rodzinnym pokoju wypoczynkowym, z którego korzystają również dzieci i zwierzęta? W pierwszym wypadku możesz się zdecydować na bardziej ekstrawagancki model, ale w drugim lepiej postawić na duży i wygodny mebel z pokryciem, które jest łatwe w utrzymaniu lub nadaje się do prania.

Rodzinna sofa dla trzech osób

Sofy wymagające więcej zachodu w pielęgnacji lepiej przeznaczyć do miejsc, gdzie maluchy raczej nie zaglądają. Natomiast tam, gdzie czas spędza cała rodzina, mebel musi być odporny na plamy z psich łap czy brudnych, dziecięcych rączek.

Rozmiar mebla powinien wynikać z naszych potrzeb oraz rozmiarów pokoju. Ustal, ile miejsc siedzących ma mieć sofa i na tej podstawie oceń, czy lepsza będzie klasyczna kanapa, rogówka lub może dwa mniejsze meble, które w razie potrzeby można przestawiać. By mieć orientację co do miejsca, które zajmie mebel, można rozłożyć na podłodze płachty gazety odpowiadające jego powierzchni.

Kolejną ważną kwestią jest to, czy sofa ma służyć wyłącznie do odpoczynku w ciągu dnia, czy również w nocy. W drugim wypadku najlepszy będzie zakup mebla z funkcją spania oraz pojemnikiem na pościel odpowiedniej wielkości.

Pod uwagę trzeba wciąć też pokrycie mebla. Tkaniny o ciasnym splocie, takie jak wełna, bawełna czy płótno nadają się do różnych pomieszczeń, wyglądają świetnie ozdobione wzorem lub w nietypowym kolorze i są stosunkowo łatwe w utrzymaniu. Sofa pokryta naturalną skórą to zakup na długie lata, ponieważ odpowiednio pielęgnowana pozostanie w dobrej kondycji przez bardzo długi czas. Spośród tkanin sztucznych warto rozważyć alcantarę, czyli syntetyczny materiał o wyjątkowej miękkości i dużej odporności na przecieranie.

Ostatnią kwestią jest dopasowanie mebla do stylistyki wnętrza, ale pamiętając, że sofa musi być nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna.

Autor: Kasia Szulik