Data publikacji:

Oświetlenie na poddaszu. Porady i inspiracje

Pomieszczenia na poddaszach, z powodu wszechobecnych skosów, wymagają nieco innego podejścia, jeśli chodzi o ich poprawne oświetlenie. Nie zawsze bowiem sprawdzają się w nich klasyczne stojące i wiszące lampy. Jak zatem najlepiej przygotować oświetlenie poddasza? W artykule odpowiadamy na to pytanie, podając kilka pomysłów i przykładów. 
oświetlenei na poddaszu
Największe problemy mamy, gdy adaptowane poddasze ma skosy po obu stronach pomieszczenia, a na suficie nie ma żadnej płaskiej i horyzontalnej przestrzeni. W takim wypadku mamy do wyboru kilka rozwiązań. Najczęściej decydujemy się na wykonanie podsufitki w miejscu, w którym spotkają się dwa skosy. Daje to nam możliwość niesprawdzenia przewodów i instalacji klasycznych żyrandoli, plafonów lub reflektorków. Te ostatnie można wygodnie kierować w różną stronę, co przydaje się szczególnie w pokojach z pojedynczym skosem. Światło skierowane w jego stronę bardzo łatwo rozjaśnia całe wnętrze nawet przy niewielkim natężeniu. 

Listwy LED na poddaszu

W niższych pomieszczeniach propozycje te możemy zastąpić wbudowanymi w sufit listwami LED lub pojedynczymi reflektorami. Oświetlenie tego typu znajduje się zazwyczaj w centralnym miejscu pokoju, tak więc równomiernie rozjaśnia całe wnętrze, choć w ich przypadku nie da się skupić światła na skosach.
Warto zauważyć, że podsufitkę możemy zamontować tylko w wybranych miejscach. Alternatywnie możemy zastąpić ją np. fałszywymi belkami konstrukcyjnymi, wykonanymi z płyt gipsowych lub drewna, w których wnętrzu znajdą się przewody zasilające lampy.

Oświetlenie na skosach

Jeżeli nie chcemy zabudowywać częściowo skosów, np. starając się zachować ich widoczne elementy konstrukcyjne, idealną alternatywą są lampy wiszące (które sprawdzą się też oczywiście na podsufitkach). Kable możemy przy odrobinie wysiłku ukryć pomiędzy belkami lub w tynku. Oświetlenie tego typu sprawdzi się jednak przede wszystkim na dość wysokich strychach. Wiszące lampy kierują zazwyczaj większość swojego światła w kierunku podłogi, skosy pozostają więc w cieniu. Najlepszy efekt otrzymamy, instalując co najmniej kilka identycznych sztuk.

Jakie lampy sufitowe na poddaszu?

Lampom sufitowym towarzyszyć powinny zawsze dodatkowe źródła światła, które wybieramy w zależności od wielkości i przeznaczenia pomieszczenia. W salonach warto postawić na lampy stojące – ustawiamy je w newralgicznych miejscach poddasza, np. przy sofie, biurku lub stole, co pozwala wieczorem wyłączyć główne źródła światła. W sklepach znajdziemy niezwykle bogaty wybór lamp pasujących do dowolnych aranżacji. 
W sypialniach lub pokojach dziecięcy obowiązkowym elementem jest lampka nocna, która może być wspierana też jednym lub dwoma kinkietami po obu stronach łóżka. Warto postawić w tym przypadku na regulowane modele, w których możemy zmienić ustawienie strumienia światła. Ściana, przy której ustawiony jest mebel, czasem rozjaśniana jest także listwami LED zainstalowanymi w wezgłowiu. Nadają się one też świetnie do ozdabiania krawędzi mebli.
Zdjęcie: Envato Elements