Data modyfikacji:

Stołki barowe i hokery we wnętrzu

Stołki barowe i hokery mogą być wyjątkową ozdobą również w domowych pieleszach. Ustawione przy kuchni z wyspą, będą stanowić idealne towarzystwo dla stylowego wnętrza. Nadają się nie tylko do dużych pomieszczeń - w tych mniejszych również nieźle sobie poradzą. Pomogą stworzyć wnętrza eleganckie i z charakterem.

Hokery pasują do naprawdę wielu wnętrz. Sprawdzają się w zestawieniu z bardziej nowoczesnym blatem w surowym klimacie loftu czy w pomieszczeniach z dominującym stylem retro. Idealnie komponują się z kuchenną wyspą. W oczekiwaniu na poczęstunek, zaproszeni goście mogą z powodzeniem towarzyszyć gospodarzowi w przygotowaniach, popijając drinka i zabawiając rozmową.

Fot. inspiracjewmoimmieszkaniu.blogspot.com

Na grafice: 1. Stołek Halmar, 196 zł; 2. Hoker Kare Design, 384 zł

To także świetne rozwiązanie dla małych, domowych biur w mieszkaniach z wysoko umieszczonymi oknami. Wówczas parapet możemy przemienić w blat roboczy. Ustawione pod nim krzesło barowe nie będzie zajmować dużo miejsca.

Jak dobrać wysokość?

Kuchnie z wyspą oraz prywatne barki zyskały w niedługim czasie ogromną popularność. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na modele krzesła, które sprostałyby oczekiwaniom klientów. Jak wysokie powinny być krzesła barowe, np. do kuchni z wyspą?

Zazwyczaj barki i blaty kuchenne mają dwie wysokości. Najczęściej jest to 110 cm - wysokość zapewniająca komfort barmanowi i gościom. W domu wysokość ta wynosi około 90 cm, co związane jest ze standardową wysokością szafek kuchennych. Hokery w w takim przypadku powinna być o około 20 cm niższe i oscylować w granicach 60 centymetrów.

Podpora stóp powinna być rozmieszczona na około 40 cm poniżej siedziska. Czasem krzesło jest wyposażone w niskie oparcie, rzadziej w oparcie regularnej wysokości, jeszcze rzadziej w podłokietniki.

fot. wnetrzarium.pl

Na grafice: Hoker DotDesign, 370 zł; 2. Hoker Signal, 140 zł; 3. Stołek D2, 348,90 zł

Przegląd krzeseł barowych i hokerów

Wybór modeli dostępnych na rynku jest ogromny - nic nie stoi na przeszkodzie, by w naszym mieszkaniu umieścić krzesło barowe rodem z amerykańskich filmów. Co ważne, taki klimatyczny dodatek nie tylko dobrze wygląda i nie kosztuje fortuny.

W designie obecnie króluje nowoczesny styl. Mogą być wykonane z wielu różnych materiałów – od miękkich, różnokolorowych tapicerowanych, drewniane, luksusowych pokrytych prawdziwą skórą, przez metalowe, ze sklejki, kolorowego tworzywa aż do przezroczystych. Możemy wybierać między obrotowymi na jednej nodze i podwyższonymi krzesłami na czterech nogach, z różnej wysokości oparciami lub bez.

fot. fotelwgrochy.wordpress.com

Na grafice: 1. Hoker Green, 1175 zł; 2. Hoker Nowy Styl, 238 zł; 3. Hoker Tolix, 299 zł

Jak wybrać hoker/stołek?

Po pierwsze, kieruj się wielkością pomieszczenia i zaplanowanym układem. Jeżeli masz mniej miejsca i/lub przejście między strefą kuchenną a jadalnią lub salonem jest dość wąskie, to wybierz krzesła, które będziesz mógł przysunąć jak najbliżej blatu bądź wsunąć je pod spód.

Na grafice: 1. Hoker DotDesign, 585 zł; 2. Stołek Quadre Design, 289 zł; 3. Stołek Woood, 533 zł

Kolejną kwestią jest sposób użytkowania, a dokładnie czas, jaki spędzisz na stołku pozycji siedzącej. Jeżeli masz zamiar dłużej pracować przy blacie, to postaw na siedziska z oparciem, które odciąży kręgosłup, oraz wygodną podpórką pod nogi.

Autor: Aga B.