Data publikacji:

Jak urządzić wnętrze w stylu francuskim?

Styl francuski tak niesamowicie popularny we współczesnej wnętrzarskiej modzie i ma wiele do zaoferowania osobom o zróżnicowanych gustach. Jego prowansalskie wydanie spodoba się miłośnikom rustykalnych klimatów, zaś wersja glamour to propozycja dla fanów przepychu w stylu barokowym. Dziś skupiamy się na trzeciej odsłonie stylu francuskiego: wnętrzach typowo paryskich. Jak przenieść je do mieszkania w polskim domu lub kamienicy?
Styl francuski

Styl francuski we wnętrzach – najważniejsze cechy

Dla projektantów wnętrz Francja od wieków stanowi ogromną inspirację. Jedna ze światowych kolebek sztuki słynie z niewymuszonej elegancji i poczucia smaku, które odczuć można także, odwiedzając klasyczne mieszkania we francuskich kamienicach. Warto wiedzieć, że o stylu francuskim trudno byłoby mówić, gdyby nie wielka przebudowa miasta, która miała miejsce w XIX wieku z inicjatywy Georgesa Haussmana. Baron zasłynął stworzeniem planu przestrzennego zagospodarowania Paryża, wyburzając niemal połowę starych zabudowań i zastępując je nowymi kamienicami. To właśnie Haussmana uważa się za twórcę stylu francuskiego we wnętrzach.
Podczas wielkiej przebudowy Paryż zyskał nowe budynki cechujące się przepychem nawiązującym do minionych epok, ale także dużą – jak na tamte czasy – innowacyjnością. Mieszkania w modnych dzielnicach miasta cechowały się obecnością elementów zaczerpniętych z renesansu czy baroku, łączonych śmiało z nowymi pomysłami.
Polecamy również: Kuchnia w stylu francuskim.

Jak wygląda mieszkanie w stylu francuskim?

Styl francuski jest dziś jednym z najchętniej wybieranych sposobów urządzania wnętrz – również przez osoby, które nie są mieszkańcami Francji. Rozpoznanie mieszkania urządzonego zgodnie z paryską modą nie jest trudne.

Przestrzeń

Najważniejszym elementem mieszkania w stylu francuskim jest przestrzeń – duża, otwarta, pełna intrygujących zakamarków. Twórca stylu francuskiego zapewnił mieszkańcom Paryża lokale z wielkimi, reprezentacyjnymi pokojami i wysokimi oknami, które wpuszczały do środka duże ilości naturalnego światła.

Nawiązanie do historii

Francuzi bardzo cenią swoją historię, dlatego nawet tworząc nowoczesną przestrzeń w swoim stylu, umieszczają w niej elementy związane z minionymi epokami. Niejednokrotnie są to antyki, innym razem nowe meble i dodatki stylizowane na stare. We francuskim mieszkaniu zauważysz więc wielkie lustra w grubych ramach, fotele „Ludwik” na giętych nogach, obrazy oraz rzeźby. Chętnie stosowane są również kaflowe piece i kominki.

Elegancja

Francja słynie z elegancji w modzie, sztuce, ale także wystroju wnętrz. Nie jest to jednak wymuszony szyk, a raczej nonszalanckie wydanie stylu glamour. We wzorcowym francuskim mieszkaniu tuż obok imponującej rzeźby można więc dostrzec stos czasopism w drewnianym gazetniku czy zabytkową komodę z mnóstwem pamiątek z podróży. Choć nowoczesny styl francuski ma w sobie elementy glam, nie jest surowy i chłodny – to przytulne i szykowne wnętrza, w których aż chce się wypoczywać.

Sztuka

W mieszkaniu w stylu francuskim nie może zabraknąć sztuki, za którą Francuzi wręcz przepadają. Bogaci mieszkańcy Paryża chętnie inwestują w drogie obrazy i rzeźby znanych artystów; inni stawiają na dostępne w sklepach dodatki inspirowane francuską kulturą.

Jak urządzić mieszkanie we francuskim stylu?

Oczywiście, piękne mieszkanie w stylu francuskim możesz nawet urządzić, nie mieszkając we Francji! Jeśli tylko przemawia do ciebie wyczucie smaku mieszkańców znad Loary, sprawdź, jak krok po kroku przeprowadzić taką metamorfozę przestrzeni.

Postaw na otwarte przestrzenie

Mieszkanie w stylu francuskim warto zacząć planować już na etapie prac remontowych. Jak już wspomnieliśmy, najistotniejsza jest tutaj przestrzeń – powinna być możliwie duża, otwarta, dająca poczucie swobody. Okaże się to konieczne, gdy do mieszkania trafią masywne meble i liczne dekoracje. Postaw na rozwiązania takie jak otwarta kuchnia, duże i wysokie okna, usunięcie zbędnych ścianek działowych.

Jasne, pogodne barwy

Styl francuski wykorzystuje przede wszystkim jasne kolory, takie jak biel, szarość, beż. Dzięki nim przestrzeń wyda się jeszcze bardziej przestronna i świeża. Wybieraj więc tapety, kafle i farby, które będą jak doskonałe płótno pod ciekawe ozdoby i meble.

Historyczne motywy

W mieszkaniu w stylu francuskim obowiązkowo muszą znaleźć się elementy zabytkowe lub sprawiające wrażenie starych. Sufit warto wykończyć ozdobną sztukaterią, a na ścianach umieścić prostokątne pola panneau. Sprawdzą się również pokaźny, kryształowy żyrandol lub złote kinkiety przypominające świece.

Meble w stylu francuskim

Nowoczesny styl francuski zezwala na łączenie nowego ze starym. Dzięki temu bez obaw możesz wprowadzić do wnętrza pikowaną kanapę na giętych nogach, a tuż obok niej loftowy stolik z kamiennym blatem. Pamiętaj jednak, że to eleganckie, klasyczne meble powinny stanowić tu bazę.

Wystrój wnętrz w stylu francuskim

Co z dodatkami? Nikogo nie zdziwimy, mówiąc, że powinny być maksymalnie szykowne i eleganckie. Obrazy i lustra w złotych lub srebrnych ramach, błyszczące świeczniki, kryształowe wazony czy rzeźby są we francuskim mieszkaniu jak najbardziej pożądane! Pamiętaj jednak, że jednym z wyznaczników stylu francuskiego jest symetria – postaraj się, by dekoracje były ustawione w estetycznym porządku.

Styl francuski – podsumowanie

Współczesny styl francuski to umiejętność łączenia nowego ze starym, pozwalająca na stworzenie luksusowego, ale i bardzo przytulnego wnętrza. Przestrzeń, jasne barwy, artystyczne detale i klasyczne meble pomogą ci urządzić niesamowicie modne mieszkanie i poczuć się niemal jak w samym środku Paryża.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech