Data publikacji:

Jaka mata antywibracyjna pod pralkę będzie najlepsza? Czy warto kupić?

Pralki ustawiamy najczęściej bezpośrednio na podłodze, co więcej, zazwyczaj jest ona pokryta różnego rodzaju płytkami, które nie zawsze zapewniają optymalną podstawę dla tych urządzeń. Zwłaszcza podczas wirowania pralka wpada w duże drgania, które mogą sprawić, że zmienia ono swoją pozycję lub podskakuje w miejscu. Zachowanie to zwiększa także hałas generowany podczas pracy, który jest niezwykle uciążliwy zwłaszcza wieczorami. Rozwiązaniem tego problemu może być specjalna mata antywibracyjna pod pralkę. Wiele osób zastanawia się jednak, czy rzeczywiście jest ona w stanie pomóc w opisanych przypadkach.
mata antywibracyjna pod pralkę
Przedstawione problemy mogą przytrafić się właścicielom nawet najdroższych pralek i wynikają z wielu przyczyn. Czasem wystarczy tylko odpowiednio wypoziomować urządzenie, rozwiązaniem jest też nieraz jego przestawienie, które z oczywistych względów jest niezwykle trudne bez przemeblowywania wnętrza. Nadmierne wibracje mogą wynikać też z naturalnego zużycia oraz wieku urządzenia i nie da się ich wyeliminować bez kosztownej naprawy lub wymiany bębna.
Pamiętajmy też, że na wibracje i hałas mogą narzekać też właściciele nowych pralek, które zostały poprawnie ustawione w miejscu. Głośność sprzętu zwiększa w tym wypadku rozkład pomieszczenia, w jakim zostało ono ustawione, a także materiały użyte do wykończenia ścian i podłóg lub konstrukcji mebli. Jeżeli łatwo przejmują one drgania urządzenia lub odbijają i wzmacniają dźwięki dochodzące z bębna, pralka wydaje się pracować znacznie głośniej niż wskazuje na to producent.
Narzekać mogą tu także posiadacze maszyn do zabudowy. Niektóre szafki będą działały bowiem jak pudła rezonansowe, które zamiast wyciszać hałas tylko go multiplikują.

Maty i podkładki pod pralkę – czy warto się nimi zainteresować?

Podkreślmy jeszcze raz, że przed wyborem jakiejkolwiek maty antywibracyjnej, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy pralka została poprawnie wypoziomowana. Nóżki każdego urządzenia można niezależnie opuszczać i podnosić, uzyskując w ten sposób idealne położenie. Choć może wydawać nam się, że podłoga jest całkowicie równa, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej, nawet w całkowicie nowym budownictwie.
Kilka milimetrów różnicy w poziomie podłogi pomiędzy nóżkami sprawi, że pralka zacznie „spacerować” i nadmiernie hałasować w trakcie wirowania. Pozostawiając ją w takiej pozycji w dłuższym okresie, zwiększamy ryzyko awarii bębna. Jeżeli nie pracuje on w optymalnej orientacji, jego łożyska podlegają większemu obciążeniu, co zwiększa ryzyko ich awarii

Mata pod pralkę – na co zwracać uwagę

Maty rozwija się i podkłada pod całą pralkę, zarówno wolnostojącą, jak i znajdującą się w obudowie. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na jej rozmiary, bowiem powinny być one dostosowane do wymiarów naszego urządzenia. W przypadku większości modeli nie będzie to problemem, ale bardziej niestandardowe kompaktowe maszyny mogą sprawić problem podczas zakupów. Zbyt duża mata może przeszkadzać w ustawieniu mebli łazienkowych i wpływać negatywnie na estetykę wnętrza.
Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje mat – antywibracyjną oraz wygłuszającą. Produkty z pierwszej kategorii mają za zadanie przede wszystkim zatrzymać urządzenie w miejscu i zminimalizować drgania. Te znajdujące się w drugiej są stanowczo grubsze i dodatkowo wygłuszają dźwięki powstające w trakcie prania i wirowania.
Maty z reguły są wykonane z gumy, filcu lub specjalnej pianki. Eksperci zalecają produkty wykonane z dwóch pierwszych materiałów. Duże znacznie ma tutaj również cena danego modelu. Dla zasady, im jest on tańszy, tym mniejszej skuteczności powinniśmy oczekiwać, a także odporności na fizyczne zużycie i wilgoć albo inne środki chemiczne (płyny do płukania, płyny do mycia podłóg itd.). Dobre maty zmniejszą wibracje i dźwięki nawet o połowę.
Zwróćmy uwagę na to, by mata nie była ani zbyt twarda, ani za bardzo miękka. W tym pierwszym przypadku nie osiągniemy pożądanego efektu, w drugim – urządzenie może zacząć mieć problemy z poprawną pracą bębna. Jak sprawdzić, czy produkt jest odpowiedni? Najlepiej stanąć na nim, jeżeli stopy od razu głęboko zapadają się w materiale, jest on najpewniej za miękki. Nie zapomnijmy też, że po ustawieniu pralki na macie sprzęt należy ponownie wypoziomować.

Alternatywy dla maty pod pralkę

Wbrew pozorom, by wyeliminować wibracje oraz nadmierny hałas, nie musimy kupować mat przykrywających całą powierzchnię podłogi, jaką zajmuje pralka. Skutecznie działać będą tutaj także podkładki wykonane z tego samego typu materiału. Wsuwamy je bezpośrednio pod nóżki. Jest to rozwiązanie, które nie wpływa w widoczny sposób na estetykę pomieszczenia, ułatwia też czyszczenia wnętrza. Jeżeli chodzi o materiały, z jakich wykonane są podstawki, stosujemy te same zasady, jak podczas wyboru maty.
W ofercie sprzedawców znajdziemy też specjalne sztywne płyty i podesty wygłuszające. Te drugie dzięki regulowanym nóżkom pozwalają ustawić pralkę na wygodniejszej dla użytkownika wysokości. Dodatkowo nieraz są też wyposażone w szuflady lub wnęki, w których przechowamy proszek lub pranie.
Zdjęcie: Envato Elements